5. 2. 2015 | Martina Válková

Bilancujeme základní část 2014/15

Zápas se zápasem se sešly a je tu konec základní části. Dříve, než ale v rámci předkola ve středovém kruhu litoměřické Kalich areny bude v neděli 8.2. vhozeno úvodní buly, pojďme se společně ohlédnout za letošními uplynulými 52 koly. Jak si v nich Benátečtí vedli? Kdy měli své slabší chvilky a kdy naopak soupeře válcovali? Jak obstáli v porovnání s ostatními prvoligovými celky? A co individuální výkony hráčů? To vše jsme se pokusili shrnout v následujícím článku.

Pár čísel na úvod

Kdyby bylo fyzicky možné zhlédnout všech 364 utkání, která I. liga v základní části nabídla, uviděli byste padnout celkově 2105 gólů z holí 349 různých hráčů a rozhodčí byste spatřili rozdat celkově 11 140 trestných minut.

Bilance Benátek v základní části 2014/15

Benátečtí do letošního ročníku prvoligové soutěže vstoupili na výbornou, když z úvodní čtvrtiny vytěžili za sedm výher solidních 20 bodů. Pak ale nastal útlum a přišla tristní druhá čtvrtina, ve které si Pešánovi svěřenci vyválčili pouhých třináct bodů.

Celkově méně vydařená první polovina ale Benátecké nakopla k lepším výkonům. Ti se v následujících dvou čtvrtinách dali dohromady a nasbírali celkově 45 bodů, které jim vynesli konečnou devátou pozici a tedy jisté místo v předkole play-off.

Produktivita, přesilovky, ubráněná oslabení a tak dál

Lepší výsledky v druhé polovině soutěže se zákonitě projevily i v dalších kategoriích. Kromě celkové produktivity Benátečtí podstatně zapracovali na přesilových hrách, které se jim v první polovině soutěže nedařily. Ze zhruba 14% úspěšnosti se Benátky vyšplhaly až na konečných 19,52 %, čímž se zařadily na čtvrtou příčku za zvučné celky Kladna, Budějovic a Chomutova.

I přes podstatné produktivní zlepšení Benátečtí po základní části se svými 131 vstřelenými góly zaostali za prvoligovým průměrem, který čítá zhruba 150 branek. V této kategorii obsadily Benátky čtvrtou nejhorší pozici.

Díky kvalitní defenzivní činnosti a také zásluhou nadprůměrných gólmanských výkonů však Benátečtí inkasovali pouhých 126 branek, čímž se spolu s Kladnem řadí za Chomutov, který obdržel vůbec nejméně branek - 102.

Bránit se Benáteckým dařilo i přesilové hry soupeře, ve kterém se svou úspěšností čítající 87,40 % zařadili na druhé místo opět za Chomutov s 88,28 %.

Nelichotivé prvenství s přehledem obsadili benátečtí hráči v počtu trestných minut, kterých během 52 utkání obdrželi 964. Druhým nejtrestanějším celkem za nimi byli LHK Jestřábi Prostějov s 883 minutami.

Co se dělení na domácí a venkovní zápasy týče, byli Benátečtí nepatrně úspěšnější právě ve venkovním prostředí, kde vydolovali 28 bodů a v tabulce jim patří devátá příčka. Doma si oproti tomu vybojovanými 50 body Benátečtí řekli o desátou příčku.

Nejdelší série výher/proher

Nejvíce vítězných zápasů Benátčané zaznamenali v období od 46. do 49. kola, kde si čtyři výhry v řadě připsali postupně proti Havířovu, Budějovicím, Prostějovu a Litoměřicím.

Černá série čítající také čtyři prohry Benátecké ochromila v již avizované nejméně úspěšné druhé čtvrtině základní části, kdy od 18. do 21. kola podlehli Chomutovu, ústeckému Slovanu, Havířovu a Českým Budějovicím.

Nejvyšší výhra/porážka Benáteckých v základní části

Nejvyšší porážku Benátečtí uštědřili překvapivě Kladnu, kterému v 41. kole v jejich prostředí nadělili tenisového kanára.

Kladno - Benátky 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)
1. Špaček (Skořepa, Ulrych), 2. Kica (Plutnar), 14. Bittner (Skalický), 28. Jonák (Kica, Říha), 44. Víšek (Mikyska, Hrníčko), 59. Víšek (Pabiška, Mikyska).

Naopak největší výprask si Benátečtí připsali s Chomutovem, na jehož ledě v 18. kole navzdory solidnímu výkonu utrpěli porážku 1:6.

Chomutov - Benátky 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)
8. Sinisalo (Moore), 26. Hřebejk (Kämpf, O. Kaše), 28. Drtina (Moore, Koma), 42. Kämpf (O. Kaše, Hřebejk), 47. D. Květoň (Rutta, Račuk), 56. Rutta (Chrpa, Šagát) – 52. Král (Skořepa).

Prohru pětibrankovým rozdílem Benátky obdržely i od AZ-Havířova, kterému dvakrát shodně podlehli 0:5, a to ve 22. a posléze i 33. kole.

Nejvíce a nejméně oblíbený soupeř Benátek v základní části

Nejraději se Benátečtí, alespoň dle výsledků, utkávali s Prostějovem, proti kterému neztratili ani bod, když během čtyř vzájemných klání vsítili soupeři úctyhodných 22 branek a obdrželi pouhých osm.

Naopak nejurputnějším soupeřem Benáteckých v základní části byla HC Dukla Jihlava, jež silně vzdorovala a dovolila Benátkám ukořistit pouhou jednu výhru v nájezdech a celkově tři body.

Hattricky

Tři vstřelené góly během jednoho utkání v základní části zaznamenalo trio benáteckých borců:

Jako první si hattrick v 9. kole na ledě prostějovských Jestřábů po jednoznačné výhře 6:2 připsal Daniel Špaček. Po třicetizápasové odmlce Špačka následoval s kapitánským céčkem Jan Plodek, jenž se pod tři góly podepsal v 39. kole v Havlíčkově Brodě, kde Benátečtí po fantastickém obratu vyhráli 5:4 po samostatných nájezdech. Své kolegy napodobil i Vít Jonák, který výčet hattricků zakončil ve 43. kole v domácím klání s Mostem, jejž Benátečtí zdolali 6:2.

Návštěvnost

Suverénně nejvíce diváků v této sezóně chodí v domácím prostředí podpořit ČEZ Motor České Budějovice, jejichž průměrná domácí návštěva v základní části dosáhla obdivuhodné cifry 4462 diváků.

Benátky v tomto ohledu naopak jako tradičně obsazují nejnižší příčky. Letos jim náleží s průměrným počtem 309 přítomných na domácím zápase opět poslední pozice.

Benátecká ofenziva v rámci soutěže

Vůbec nejlépe si v produktivitě z prvoligových borců vedli českobudějovičtí Josef Straka s Tomášem Nouzou, kteří si oba shodně nasbírali po 77 bodech, Strakovi k tomu však stačilo o utkání méně, tedy 51 zápasů. Z Benáteckých v nabité konkurenci nejlépe obstál dvacetiletý Josef Mikyska, jenž v 51 utkáních posbíral 37 bodů.

Zatímco v celkovém pořadí Mikyskovi náleží 24. pozice, ve věkové kategorii do 24 let obsadil za ústeckým téměř o tři roky starším Davidem Tůmou druhou pozici, a je tak pro liberecké áčko jistě velkým příslibem do budoucna.

Ve skupině útočníku do 24 let se 18. příčkou za 23 bodů solidně prezentoval i Vít Jonák. Tomu se zpočátku nedařilo. Jonák však v druhé polovině soutěže zapnul své tryskové motory, a ty ho vystřelily až na bronzový benátecký stupínek v produktivitě za Mikysku a Skořepu.

Své kvality vedle Mikysky či ostřílenějšího Jonáka prokázal i další benátecký mladíček Dominik Hrníčko, který ze všech hráčů do 20 let v I. lize obsadil s 11 body 6. místo. Tomu se před několika dny poprvé otevřely dveře do extraligového Liberce, kde si Hrníčko ve venkovním utkání s Třincem odbyl svou premiéru.

V dobrém světle se v téže kategorii předvedl Hrníčkův o rok mladší kolega z juniorky Zdeněk Král, jenž během svých deseti startů za Benátky do statistik shromáždil sedm individuálních bodů, a patří mu tak pěkná jedenáctá příčka.

Benátecká defenziva v rámci soutěže

Kategorii střelecky nejúspěšnějších obránců ovládl s 33 body šumperský Tomáš Sedlák. Mezi všemi prvoligovými zadáky se rozhodně neztratil nejúspěšnější benátecký obránce Michal Plutnar, který ve 37 utkáních ukořistil 22 bodů a obsadil 13. příčku. V kategorii U24 pak Plutnar figuruje na třetí pozici, a to za prostějovským Davidem Roupcem (32 bodů) a jihlavským Zdeňkem Čápem (28 bodů).

Mezi obránci do 24 let solidního umístění dosáhl i dvaadvacetiletý Jiří Říha, který za 10 bodů nasbíraných v 31 zápasech figuruje po skončení základní části na 14. pozici.

V konkurenci obránců do 20 let si výtečně vedl Tomáš Havlín, jenž tuto kategorii se svými šesti body ovládl.

Nelichotivou třetí příčku v žebříčku nejtrestanějších obránců naopak obsadil se svými 88 trestnými minutami benátecký Petr Ulrych. Předběhli ho pouze litoměřický Jakub Šulc s 95 minutami a jihlavský Martin Kuřítko s 94 minutami.

Benátečtí brankáři v rámci soutěže

Hned pro dvě první příčky si v brankářských statistikách došel kadaňský Jan Strmeň. Třiadvacetiletý gólman se pyšní nejvyšší úspěšností zákroků čítající 95,17 % a nejnižším průměrem obdržených branek na zápas - 1,51. Taková čísla se mu povedla nasbírat během devatenácti utkání.

I Benátky však mají na brankářském postu svá žhavá želízka. Jedním z nich je Jan Lukáš, který za benátecký hokejový klub odchytal 11 zápasů s úspěšností 94,2 % a poté se přesunul do nedalekého Kladna. O nic hůře si nevedl ani devatenáctiletý talent Vítek Vaněček, jenž v benátecké výstroji nastoupil ke dvaceti zápasům, ve kterých si vysloužil úspěšnost 92,53 %, s níž mu mezi všemi gólmany náleží solidní sedmá pozice. V kategorii do 24 let je Vaněček těsně pod stupněm vítězů na pozici čtvrté (za Strmeňem z Kadaně, Bláhou z Budějovic a Lukášem z Kladna) a mezi devíti prvoligovými gólmany do 20 let je dokonce vůbec nejlepším mužem v masce.

Ne nadarmo byl tak Vítek Vaněček letos povolán do služeb Bílých Tygrů. U extraligového partnera Benátek se Vaněček představil ve velmi dobrém světle, když ve dvou zápasech pustil pouhé tři branky a zasloužil se o úspěšnost zákroků 94,3 %. V obou utkáních byl navíc mladý gólman, jehož si v loňském draftu NHL vyhlédl celek Washington Capitals, vyhlášen nejlepším hráčem na straně Liberce.