9. 8. 2018 | Věra Novotná

Burda i Braid skórovali, na vítězství to však nestačilo. Chtělo to více disciplíny, shodují se oba střelci

Benátečtí hráči zahájili přípravu na sezonu 2018/2019 domácím duelem s rakouským týmem EC Red Bull Salzburg. V sestavě Benátek nad Jizerou se představilo hned několik nových tváří. V duelu šli jako první do vedení hosté, avšak Benátečtí zásluhou Václava Burdy dosáhli vyrovnaného stavu. Skóre 1:1 vydrželo na tabuli až do třetí třetiny, kdy znovu udeřili Rakušané a to hned dvakrát. Parta trenéra Kudrny nesložila zbraně, avšak gól Chance Braida z poslední minuty již na body nestačil.

Benátečtí dokázali v první a druhé třetině zatlačit soupeře, což potvrdil na začátku rozhovoru také Václav Burda. “Začátek z naší strany nebyl vůbec špatný, měli jsme více ze hry, což platilo v obou prvních třetinách,“ připomněl Burda povedené nástupy Středočechů.

Poslední dvacetiminutovka nabídla naprosto opačný obraz hry. Jako první zatlačili hosté, kteří se dostali do dvoubrankového vedení. „Ve třetí třetině jsme si nedokázali vytvořit tlak, i vinnou častých vyloučení,“ zhodnotil závěrečnou část zápasu autor první branky domácího celku.

A jak vlastně viděl autor celou situaci, která vedla k vyrovnávacímu gólu? „Jirka Průžek prostrčil puk do útočného pásma. Kotouč potom dojel Marek Zachar a posunul mi ho. Já jsem potom vystřelil z první do poloodkryté branky.“

Velkou měrou se na nepříliš povedené třetí třetině podepsala také vyloučení. Benátečtí odešli na trestnou lavici celkem sedmkrát a pokračovali tak v trendu z minulé sezony. „Byly tam určitě zbytečné útočné fauly, které nemusely být,“ ví Burda, podle kterého je právě ukázněnost jedním z klíčů pro lepší zápasy. „Musíme zlepšit disciplinovanost a proměňovat více šancí,“ říká mladý útočník, který v minulé sezoně nastoupil v benáteckém dresu k osmi zápasům. „Doufám, že tu budu déle. Vše ale záleží na trenérech, kolik mi dají prostoru a také na mně, protože musím podat dobré výkony.“

V přípravě čekají na Benátky ještě další zahraniční soupeři. Do Benátek nad Jizerou totiž zamíří týmy z Kazachstánu nebo Francie. „Určitě získáme spoustu zkušeností. Můžeme se poměřit se zahraničními soupeři, jsem zvědavý, jací budou,“ vyhlíží Burda nadcházející přípravné zápasy.

K mikrofonu se postavil také Kanaďan Chance Braid, který strávil minulé sezony v univerzitní lize. V Benátkách nyní zažívá svou premiéru mimo domov. „Je to má první sezona v Evropě. Jasně, trošku si musím zvykat, ale kluci jsou skvělí, snažíme se hodně mluvit. Neumím sice ještě nic moc česky, ale pomalu se učím. Je to rozhodně skvělá zkušenost,“ přiznává. Parťáka mu bude v kabině dělat nejspíše Marek Zachar, jehož Braid označil za svého největšího učitele v kabině. „Nejvíc se učím asi od Marka Zachara, který hrál v Quebecu, takže ví, jaké to je hrát v Kanadě. Hodně mi pomáhá a budeme dobrými přáteli. Určitě ale doufám, že se poznám i s ostatními kluky v kabině.“

Když se ale Braid dostal k hodnocení zápasu, šly žerty stranou. Salzburg byl dle statného útočníka velmi nevyzpytatelným soupeřem. „Moc jsme nevěděli, co můžeme od soupeře čekat. Nastoupil do zápasu daleko tvrději než my. My jsme potřebovali na začátku trošku zjednodušit hru,“ řekl Braid. „Věděli jsme, že ve druhé třetině musíme přidat, pokud jim chceme stačit. V první pauze jsme se potřebovali znovu nastartovat a vrátit se daleko silnější. Pokud bychom hráli celý zápas tak, jako ve druhé třetině, bylo by to dobré,“ dodal.

Stejně jako Burda i Braid věděl, že podíl viny mají na nepovedeném zápase vyloučení. On sám si šel na trestnou lavici odpočinout dvakrát. „To je pravda, vyloučených bylo opravdu hodně. Musíme se naučit, jak se trestné lavici vyhýbat a naučit se těžit z našich přesilových her.“ Během zápasů to vypadalo, že Chance nejde pro ránu daleko, jak to tedy je? „Určitě. Jsem typ hráče, který chodí pro puky do ohně a nenechá obránce jen tak rozehrát, hodně se tlačím před bránu, kde je šance na góly. Občas je ale tvrdší hra potřeba.“

Svou urputností v předbrankovém prostoru dosáhl Chance Braid na druhý gól zápasu, který posunul Benátecké na jednobrankový rozdíl. „Nezbývalo moc času a my měli šest hráčů v útočném pásmu. Všechno jsme hrnuli do branky a já naštěstí nastavil hokejku tak, že to tam spadlo,“ okomentoval svou první trefu v benáteckém dresu.

Proti soupeři z Rakouska to tedy nakonec benáteckým hráčům nevyšlo, přesto však Chance sportovně pogratuloval soupeři a uznal jeho kvality. „Salzburg byl velmi rychlým soupeřem, a ačkoliv byli velmi mladí, uměli si rychle nahrát a dostat puk rychle od hokejek. Jsou to velmi rychlí bruslaři.“

Související články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
P Tým Tým Z S B
6. HAV Havířov 31 91:78 51
7. LTM Litoměřice 31 96:86 50
8. PRE Přerov 31 85:81 49
9. TRE Třebíč 30 88:79 45
10. POR Poruba 31 99:105 43
11. SLA Slavia 30 84:101 42
12. FRM Frýdek-Místek 31 104:112 39
13. KAD Kadaň 31 70:144 28
14. BEN Benátky n/J 31 75:116 27
15. UNL Ústí n/L 31 81:110 24
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
09.12.2018

Foto proti Prostějovu

Foto z domácího zápasu proti Prostějovu najdete zde.


08.12.2018

Dva noví obránci

Na benáteckou soupisku byli zařazeni dva sedmnáctiletí obránci Jan Klodner a Daniel Poizl. Oba jsou českými mládežnickými reprezentanty a mají vyřízen střídavý start z druholigového Žďáru nad Sázavou.


03.12.2018

Jeník jede na MS U20

Jan Jeník, který v aktuálním ročníku nasbíral v dresu Benátek čtyři kanadské body (1+3) v 11 zápasech, byl povolán do reprezentace hráčů do 20 let. S Janem Jeníkem se v reprezentačním dresu potká také ex-benátecký hráč Kryštof Hrabík. Mezi náhradníky této kategorie je i další z benáteckých hokejistů - Michal Teplý!