27. 1. 2019 | Věra Novotná

Nebýt oslabení, mohli jsme pomýšlet na body, shodli se Kunst s Klapkou

Na začátku duelu se Benátečtí již srovnali na modré čáře, Havířovští hráči ale stále byli v útrobách benáteckého stadionu. Byla to taktika? Na to jsme se zeptali útočníka Adama Klapky. “Ne, to vůbec ne. Byl to klasický příchod, extra dlouho to netrvalo,” řekl urostlý útočník, jenž prozradil i předzápasovou taktiku. “Věděli jsme, že Havířov má dobré přesilovky i oslabení. V přesilovkách mají rychlý přístup na hráče s pukem. Proto jsme měli za úkol dávat puky rychle od hole a střílet na bránu co nejčastěji. Ze začátku se nám to moc nedařilo, ale na konci zápasu už jsme hráli přesně tak, jak jsme chtěli a tvořili jsme si šance.”

V úvodních minutách nasadili hokejisté Havířova velmi ostré tempo a obzvláště benátecká defensiva měla plné ruce a nohy práce, což potvrdil i obránce Vratislav Kunst (na snímku). “Měli jsme určité problémy. V Havířově jsou dost silní kluci, kteří rychle přistupovali k pukům, ale myslím si, že na to, jak mladé obránce máme, jsme se s tím popasovali dobře,” připustil mladý bek. “Hledali jsme recept na jejich defenzivu, protože jak jsem již řekl, jsou to silní kluci. Od nás zezadu to nešlo tak rychle, protože než jsme se dostali do útočného pásma, museli jsme se dost rozkoukávat. Chvíli nám to trvalo,” dodal.

Po prvních pěti minutách začali Benátečtí produkovat více šancí a dostali se i do několika dobrých příležitostí, které ale zůstaly nevyužity. Dle Klapky dokázali najít domácí recept, jak se dostat hráčům AZetu na kobylku. “Začali jsme vyhazovat puky z pásma, moc jsme si s tím nehráli a netahali je dozadu. To byl hlavní recept, abychom přehráli obranu, protože jakmile jsme si hodili puk po mantinelu, šli do nás.”

Hosté z Havířova získali nakonec tři body především díky dvěma brankám v přesilové hře. Jak Kunst, tak Klapka, se shodli v tom, že nejen tato oslabení byla klíčovým prvkem zápasu. “Hráli jsme s nimi vyrovaný hokej. Jejich dva góly v přesilovkách nás docela srazily, ale ve třetí třetině jsem na ně dokázali vletět ve velmi dobrém tempu. Bohužel pro nás se nám podařilo vstřelit jen jeden gól,” řekl Klapka. ”Oslabení jsou náš celosezónní problém. Musíme se toho do dalších zápasů rozhodně vyvarovat, protože pak je to pro nás všechny strašně náročné,” dodal Kunst, který se vrátil i k faktu, že ani jeden ze vzájemných duelů nebyl pro Benátky úspěšný. “Je možné, že za to mohla jejich určitá fyzická převaha, přece jen, jsme tady z poloviny junioři. Po fyzické stránce jsme na ně ztráceli, ale nehráli jsme špatně.”

Benátečtí se na začátku třetí třetiny dokázali dostat na rozdíl jediné branky, právě zásluhou Adama Klapky, který svou trefu rozebral. “S Burdisem (Václavem Burdou) jsem si párkrát vyměnil puk, který se mi pak dostal mezi nohy, tak jsem si ho stáhnul a vypálil na bránu. Bylo to trošku se štěstím,” přiznal Klapka, jehož 203 centimetrů mu právě proti Havířovu vyhovovalo. “Určitě se mi proti těmto soupeřům hraje lépe, než proti menším a rychlejším,” přiznal.

A jak se oběma akrétům daří v Benátkách? “V Benátkách je to super, máme vše, co potřebujeme k dobrému tréninku a přípravě. Je škoda, že jsme od začátku nehráli tak, jako hrajeme teď, mohli jsme bojovat o play off,” řekl Klapka. Jeho parťák, obránce Vratislav Kunst, je v Benátkách již známou tváří, u Jizery se chce i nadále zlepšovat. “Osobně si myslím, že jsem určitý pokrok udělal, ačkoliv se mi bodově tuto sezonu nedaří. Body ale až tak neřeším, chci se zlepšovat hlavně herně,” připustil a prozradil i své nejbližší plány. “Jsem domluvený, že ke konci sezony budu hrát za juniorku, takže s ní si chci dokráčet pro titul.”

Oba hráči se v rozhovoru zastavili také u brankáře Marka Schwarze, který v zápase proti Havířovu čelil 39 střelám. “Chytal výborně, vždycky nás podrží. Je to skvělý gólman se skvělou kariérou. Jsme rádi, že ho tady máme,” pochválil Schwarze Kunst. “To asi nemusím vůbec komentovat. Je to pan gólman a je neuvěřitelné, co chytí,” doplnil Klapka.

Na pár otázek jsme zastavili i Marka Schwarze, který se v brance určitě nenudil. Jak sám řekl, nebylo to ale z důvodu špatného projevu spoluhráčů. “Ne to ne, ale musím říct, že kluci hráli dobře, herní projev týmu byl velmi dobrý.” Co se týká Havířova, musel být Schwarz neustále ve střehu. “Stříleli skoro ze všech pozic, nebylo to pro mě úplně jednoduché. Mohl jsem, speciálně při přesilovce, čekat buď přihrávku nebo střelu. Jednoduchý zápas to nebyl, ale tým hraje poslední dobou velmi dobře a o to je to pro mě v brance jednodušší,” řekl.

Společně jsme šli po stopách všech tří branek Havířova, jenž šel poprvé do vedení v 17. minutě. “První šel mezi kalhoty a lapačku, ale to byl můj gól, měl jsem si to lépe pohlídat.” připustil. Druhá branka přišla zásluhou výstavní střely z předbrankového prostoru. S ní mnoho Marek udělat nemohl. “Druhý gól byl pěkně trefený. Hodně jsme otevřeli prostor pro přihrávku zpoza brány a střelec nebyl hlídaný, ale jak říkám, dobře to trefil,” vysekl poklonu Marku Haasovi. K rozdílu dvou branek přispěla třetí branka AZetu, jenž byla z pohledu domácích nešťastná. “Třetí branka byla hodně smolná. Někdo od nás hodil šipku a já po pravdě ani nevím, jak puk propadl do sítě.”

Schwarz byl u řeky Jizery přítomen v sezoně několikrát již od samého začátku. Mohl tak pozorovat pokrok, kteří jeho mladí spoluhráči dělají. Největší vývoj viděl v hlavách mladých hráčů. “Šlo hlavně o sebevědomí, aby si kluci začli věřit, že můžeme hrát s ostatními týmy. Museli jsem si to vyzkoušet a já věřím, že se to bude jenom zlepšovat.” A co konkrétně by bylo potřeba zlepšit? “Abychom hlavně nepanikařili v naší třetině. Kolikrát z toho, jak člověk moc chce, pramení chyby, ale to je i díky věkovému složení týmu,” uzavřel rozhovor Marek Schwarz.

Související články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
P Tým Tým Z S B
9. JIH Jihlava 58 181:134 107
10. TRE Třebíč 58 180:151 104
11. FRM Frýdek-Místek 58 212:168 94
12. PRO Prostějov 58 191:183 88
13. BEN Benátky n/J 58 152:188 69
14. UNL Ústí n/L 58 155:234 52
15. KAD Kadaň 58 127:261 42
16. SOK Sokolov 58 155:231 40
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
26.06.2020

Zápas proti Salzburgu

Do přípravných zápasů přibylo utkání proti rakouskému týmu EC Salzburg, hrajícího mezinárodní soutěž EBEL. Hrát se bude v pátek 14.8.2020 od 12,30 hodin v Liberci.


18.06.2020

Chrtek opouští Benátky

V Benátkách nad Jizerou již nebude dále působit jedenadvacetiletý útočník Ondřej Chrtek, jenž vyslyšel vábení prvoligového nováčka HC Vrchlabí. Chrtek v loňské sezóně odehrál v Benátkách 56 utkání, ve kterých získal 24 kanadských bodů (10+14).


01.05.2020

Schwarz v Ml. Boleslavi

Libereckou organizaci opustil také zkušený čtyřiatřicetiletý brankář Marek Schwarz, který se stal posilou extraligového týmu BK Mladá Boleslav, kde započal svoji úspěšnou kariéru. Schwarz v sezóně 2019/20 odchytal v Benátkách nad Jizerou 14 mistrovských zápasů (2,54 gólů/zápas, 91,79% úspěšnost zásahů).