4. 1. 2022 | Ondřej Nejedlo

O komfort farmy nechceme přijít a ve třetí třetině uděláme vše pro to, abychom Benátky v první lize udrželi, říká Jiří Bermann

Chance liga se velice brzy přehoupne do své závěrečné třetí třetiny. Benátecký hokejový klub se momentálně nachází na 15. příčce, ze které se v posledních sedmnácti kolech bude chtít dostat, aby se vyhnul přímému sestupu a následně mohl zabojovat o to, aby i v následujícím prvoligovém ročníku mu náležel přívlastek prvoligový. I o tom jsme si v povánočním rozhovoru povídali se sportovním manažerem liberecké mládeže Jiřím Bermannem, který má společně se sportovním manažerem libereckého A-týmu Patrikem Augustou velice důležité slovo na chodu benáteckého týmu i na skladbě kádru této liberecké farmy. Nyní už není, kam couvnout, na Benátky čeká nejdůležitější část této sezóny, která rozhodne a každý si toho je moc dobře vědom.

Pouhý jeden zápas zbývá k dovršení druhé třetiny hokejové Chance ligy. Benátky nad Jizerou se zatím nachází na 15. příčce se ziskem 38 bodů. Jaká je s tímto umístěním a s předváděnými výkony spokojenost?

Na tuto otázku mám dvě odpovědi. Samozřejmě, že s postavením v tabulce nejsme a ani nemůžeme být spokojeni, ale je také potřeba říci, že i v této nelehké sezóně Benátky velmi kvalitně plní roli farmy. Hrají nám zde hráči juniorského věku, kteří seniorskému hokeji teprve přivykají. Současně také Benátky plní roli vojny, to znamená, že zde jsou pro hráče těsně nad dvacet let, kteří již nemohou hrát za juniory, ale jsme přesvědčeni o jejich kvalitách a víme, že potřebují pouze více času na svůj rozvoj. V této sezóně Benátky připravily několik hráčů pro Bílé Tygry a tito hráči si zde svými výkony vybojovali stabilní místo a pomohli tak zacelit díru po zranění mnoha libereckých opor. Chtěl bych zde vyjádřit veliký respekt Valdemaru Jirušovi a jeho trenérskému týmu, protože Benátky hrají velmi sympatický, aktivní hokej, který se divákům musí líbit, a chci říci, že s herním projevem družstva jsem velmi spokojený. Samozřejmě málo vstřelených gólů, a tedy pořadí v tabulce, kalí celkový pohled na naši farmu.

Z osmnácti porážek bylo hned dvanáct o jednu či dvě branky. Co chybí k tomu, aby Benátky relativně vyrovnané zápasy zvládaly?

Částečně jsem již odpověděl v předešlé otázce. Jednoznačně nám chybí vstřelené branky. Máme nejlepší oslabení v lize, při hře pět na pět dokážeme soupeře přehrávat, i když nechci říci, že vždy a všechny. Vybojované šance ale velmi těžko proměňujeme, a to nás sráží. Nechci v ofenzivě vůbec ukazovat na jednotlivce, protože hokej je týmová hra. V Benátkách nám však chybí více hráčů středního věku, kteří se již v seniorském hokeji prosadili a typologicky se řadí mezi střelce. Každý fanoušek vidí, že nám mnoho takových hráčů hraje v extralize ale i v Chance lize, avšak v jiných klubech. Chtěl bych na tomto místě také poděkovat starším, zkušenějším hráčům, kteří nám pomáhají naše mladé kluky, ne jenom hokejově, vychovávat. Není to pro ně úplně jednoduchá role a všichni si jejich práce vážíme.

Před nedávnem skončilo MS hráčů do 20 let v Kanadě, kam liberecká organizace vyslala hned tři své zástupce. Co byste řekl na adresu Daniela Krále, Jakuba Šedivého a Vojtěcha Jiruše, kteří si vybojovali účast na tomto světovém šampionátu?

Jednak jsem velmi rád, protože to je veliká reklama pro liberecké Bílé Tygry, ale i pro Benátky nad Jizerou a jednak jsem pyšný na to, že jako klub jsme měli na mistrovství světa dvacetiletých největší zastoupení, což je z velké části právě zásluha farmy, kde tito kluci sbírají své hokejové ostruhy. Pro Vojtěcha Jiruše se jedná o poslední juniorský šampionát, Daniel Král s Jakubem Šedivým mohou jet ještě příští rok. Klukům gratuluji a na úrovni klubu v současnosti řešíme, co dělat jinak, aby se nám častěji podařilo mít hráče nejenom na MS, ale mít je také v důležitých rolích.

Chance liga brzy začne svoji závěrečnou třetinu. S jakými cíli do ní budou vstupovat benátečtí hokejisté?

Chci zde jasně říci, že jako klub Bílí Tygři Liberec jednoznačně vnímáme, jak důležitou součástí naší organizace je naše farma, kterou prošla většina našich odchovanců, která hraje lední hokej na vrcholové úrovni. Jednoznačně o komfort farmy nechceme přijít a ve třetí třetině uděláme vše pro to, abychom Benátky v první lize udrželi, se žádnou jinou alternativou v tuto chvíli nepracujeme ani pracovat nebudeme.

K poslednímu lednu také končí přestupní termín. Dá se očekávat, že do Benátek nad Jizerou přijde ještě nějaká hráčská injekce?

V současné době jednáme o příchodu jednoho velmi kvalitního útočníka přímo do Benátek nad Jizerou. Když se ovšem podíváte na tým Benátek na začátku sezóny a teď, je tam mnoho jmen hráčů, kteří již v Benátkách nad Jizerou nehrají, protože jsou v Bílých Tygrech. To je pro hráče přece super a pro Benátky vynikající zpráva, že Tygrům dokážou velmi kvalitně připravovat hráče, na druhou stranu tito kluci chybí Benátkám v týmu. Další posílení spatřuji právě v tom, že se Patriku Augustovi postupně vracejí dlouhodobě zranění hráči. Díky tomu bude logicky posílen tým Benátek a všichni víme, že leden bude z tohoto pohledu klíčový.

Po 15. únoru bude obtížnější využívat hráče libereckých Bílých Tygrů. V Benátkách nad Jizerou již nebudou smět nastoupit hráči, kteří nejsou juniorského věku a naskočí do extraligových bojů, což určitě není dobrou zprávou pro závěr sezóny a případně tuhé boje o udržení. Nepřidělává vám toto pravidlo již nyní trochu starosti?

Toto pravidlo mi přidělávalo starosti již před sezónou a logicky mi přidělává starosti i teď. V této době bude hrát liberecká juniorka velmi těžké zápasy o postup do play off a doufám, že se bude dařit Tygrům. S Patrikem Augustou jsme si dali před sezónou na papír tři scénáře, jak budeme postupovat v té či oné situaci a uvidíme, jak budeme postupovat, až se tato situace přiblíží.

V letošní sezóně může Chance ligu opustit až pět týmů. Jak moc těžký je tento ligový ročník pro mladé benátecké hráče?

Chtěl bych říci, že Chance liga má za posledních několik let nejvyšší kvalitu a pro naše juniory se nejedná, ale ani nikdy nejednalo, o snadnou soutěž. Měřítkem, jestli svoji práci s juniory děláme správně, je pro mě především jejich výkonnost v juniorské extralize, kde chceme vidět útočníky bodovat, chceme vidět dominantní výkony obránců a Dana Krále, který je schopný zavřít branku a pomoci klukům vyhrát, i když třeba v zápase tahají za kratší konec. Prostě, když hrají seniorskou soutěž, musí ve své kategorii vyčnívat, což se klukům, myslím, zatím daří. Je nutné si také uvědomit, že kluci jsou sice mladí, ale ani jeden z nich není v soutěži úplným nováčkem. Naprostá většina z nich má za sebou minimálně jednoletou prvoligovou zkušenost. Pohled naší organizace na to, jaký hráč je mladý a kdo je již ve středním věku, je však díky poměrně brzkému postaršování juniorů do Benátek velmi přísný. Velmi dobře je to vidět na obraně, která má po přesunu excelentního Petra Kolmanna do libereckého áčka pouze hráče ročníku 1999 – Bukač, Kunst, 2000 – Aubrecht, 2001 – Žůrek, 2002 – Hampl, Kovář, Patzelt a 2003 - Šedivý. Mám před těmito kluky, stejně jako před všemi ostatními, veliký respekt, protože tato obrana není mladá, ale extrémně mladá, a přitom obdržené branky nejsou to, co nás trápí. Je pravdou, že od některých mladších útočníků jsem čekal větší bodový přísun, ale znovu opakuji, že letos je Chance liga opravdu kvalitní soutěží a kluci to tam bez rozdílu věku mají opravdu těžké.

Chtěl bych touto formou poprosit všechny benátecké fanoušky, aby přišli naše kluky podpořit. Všichni chceme v Benátkách nad Jizerou vidět vyrůstat další Šimky, Zachy, Jeníky, Vitásky atd. Není moc klubů v Chance lize, které tuto možnost mají. Chápu také, že je pro každého fanouška těžké, vidět svůj oblíbený klub prohrávat. Mladí kluci potřebují šanci a trpělivost, oni nám to vrátí.

Další články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
Tabuka 2022/2023 bude zveřejněna po prvním odehraném kole...
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
29.03.2022

Valná hromada

Valná hromada hokejového klubu HC Benátky nad Jizerou se koná 7.4.2022 od 18 hodin na ZS v Benátkách nad Jizerou.


22.09.2021

Dopravní omezení

Vzhledem k dopravnímu omezení v ulici Mělnická, která je příjezdovou cestou k zimnímu stadionu, doporučujeme divákům dnešního utkání "A" týmu s Třebíčí, aby přijeli s časovým předstihem a vyhnuli se případným kolonám.


11.05.2021

Podcast s Pabiškou

Zajímavé povídání s oporou benáteckého týmu Lukášem Pabiškou a jeho bratrancem Davidem pod taktovkou známého sporťáka Pavla Petra si můžete poslechnout zde!