31. 3. 2021 | Ondřej Nejedlo

Za posledních šest let se téměř tři desítky hráčů dostaly z Benátek nad Jizerou do extraligového Liberce

Liberecká farma v Benátkách nad Jizerou má smysl! Za uplynulých sedm sezón dokázala vychovat a podílet se na hráčském rozvoji téměř třicítky hráčů, která později nastoupila za extraligový Liberec. Někteří z hráčů, jimž do velkého hokeje pomohly právě prvoligové Benátky nad Jizerou, hráli či hrají stěžejní roli v Bílých Tygrech, mládežnických reprezentačních výběrech či v případě brankáře Vítka Vaněčka i v NHL! Zde je seznam těch, kteří od sezóny 2014/15 prošli Benátkami nad Jizerou a zároveň se jim podařilo vybojovat místo v extraligovém Liberci.

Právě havlíčkobrodský odchovanec Vítek Vaněček je jedním z největších překvapení začátku severoamerické NHL. Na svoji šanci si trpělivě počkal na farmě v Hershey či v nižší soutěži ECHL, v nichž strávil dohromady pět let. Při zranění švédského matadora Henrika Lundqvista a trestu ruského brankáře Ilji Samsonova na něho v úvodu sezóny ukázal prstem ostřílený trenér Peter Laviolette a Vaněček se této role zhostil velice dobře. V měsíci lednu byl vyhlášen nejlepším nováčkem NHL! Ostruhy v seniorské kategorii sbíral v Benátkách nad Jizerou, kde se zejména v sezóně 2014/15 podílel na postupu do vyřazovací části. V ní benátečtí hokejisté vyřadili Litoměřice (tehdy ještě severočeský tým nebyl svazovou akademií) a zle potrápili velkého favorita z Českých Budějovic. Vaněček si svými výkony řekl i o 6 startů v extraligovém Liberci. Celkem nastoupil za Benátky nad Jizerou do 26 zápasů.

Opačnou cestu, než-li Vaněček, zvolil o rok mladší Aleš Stezka. Z liberecké juniorky totiž zamířil za moře. S týmem Chicago Steel vyhrál Clark Cup, ve čtvrtém kole byl draftován Minnesotou. Poté se vrátil do liberecké organizace. Na své výtečné výkony v Americe ale nenavázal. V Benátkách nad Jizerou nastoupil do 27 utkání, 2 zápasy odchytal v Liberci. Jeho úspěšnost zásahů v druhé nejvyšší české soutěži dosáhla necelých 86 procent. Restartovat kariéru se podařilo Stezkovi až v následující sezóně v extraligovém Chomutově, z něhož často vypomáhal prvoligovému Ústí nad Labem a hlavně po příchodu do Havířova, kdy se zařadil mezi nejlepší prvoligové zájemce a dle serveru hokej.cz se o něm momentálně šušká jako o posile extraligových Vítkovic.

Ve stejné sezóně, jako Aleš Stezka, nastupoval v Benátkách nad Jizerou také o rok mladší Josef Kořenář. Pelhřimovský rodák prošel mládeží v Dukle Jihlava, rok si zachytal za mořem v USHL. Po návratu do České republiky nastoupil ve 22 zápasech v benátecké brance. Velmi dobré výkony na mistrovství světa hráčů do 20 let mu zajistily návrat do jihlavské Dukly, se kterou bojoval o záchranu v nejvyšší soutěži. Ač se týmu z Vysočiny nepodařilo zůstat mezi elitou, Kořenář rozhodně nezklamal. Jasným důkazem je i další angažmá v zámoří. Tentokrát na farmě San Jose Sharks. Zde tento talentovaný brankář působí již třetí sezónu a pomalu klepe na dveře nejslavnější ligy světa. Doplňme, že v úvodu této sezóny hájil branku třineckých Ocelářů. Z jedenácti zápasů se osmkrát radoval z výhry!

Herní vytížení získal v Benátkách nad Jizerou také velezkušený brankář Marek Schwarz. Historicky nejvýše draftovaný český brankář si v minulosti zachytal také slavnou NHL v barvách St. Louis Blues. Přes Mladou Boleslav a pražskou Spartu se dostal do Liberce, kde postupem času začal plnit úlohu velmi spolehlivé dvojky a zároveň tak chodil vypomáhat prvoligovým Benátkám nad Jizerou, kde se postavil do branky v 83 případech a deptal střelce nejednoho daleko zvučnějšího týmu.

Obránce Tomáš Hanousek v útlém věku zamířil do Švédska, získal tamní občanství a zahrál si v mládežnických týmech Södertälje. Po příchodu do Znojma, hrajícího tehdy mezinárodní EBEL, ale příliš šancí nedostal. Po třech zápasech, na konci listopadu 2017, zvolil organizaci Bílých Tygrů Liberec. Prostor dostával především na liberecké farmě v Benátkách nad Jizerou (během 3 sezón 50 zápasů, 11+9), která mu notně pomohla k získání stabilního místa v extraligovém Liberci. V letošní sezóně je spolu s Ronaldem Knotem nejlepší ve statistice účasti na ledě +/-.

V extralize za Liberec nastoupil ve 14 případech také mladý obránce Vratislav Kunst. Ten má za sebou čtyři sezóny v benáteckém dresu, během nichž odehrál 167 zápasů, vstřelil 6 branek a dalších 25 připravil svým spoluhráčům. I tento někdejší mládežnický reprezentant je příslibem do liberecké budoucnosti.

Dva roky hrál za Benátky nad Jizerou čtyřiadvacetiletý důrazný zadák Patrik Maier (88 zápasů, 6+15). Ten oblékl liberecký dres ve 34 případech. Do hry vnesl tvrdost a pro diváky atraktivitu v podobě pěstních soubojů. V současné chvíli působí ve slovenské extralize, kde hájí barvy Slovanu Bratislava, tedy klubu, jehož je odchovancem. I v hlavním městě Slovenska neopustil od své tvrdé hry, vždyť v letošní sezóně nasbíral již 145 trestných minut.

Starty v benáteckých barvách pomohly do další kariéry dalšímu odchovanci z velmi dobré havlíčkobrodské líhně – Michalu Plutnarovi. Bývalý mládežnický reprezentant prošel americkou juniorskou soutěží WHL. Po návratu do České republiky zvolil severočeský Liberec a právě na jeho farmě sbíral první ostruhy v seniorském hokeji. Nastoupil tu do čtyř sezón, během kterých sehrál 70 utkání a získal 34 kanadských bodů (5+29). Nyní je oporou extraligových Karlových Varů.

Ve třech sezónách hrál za Benátky nad Jizerou bývalý mládežnický reprezentant Jan Bednář (66 zápasů, 0+7). Mezi tím si vyzkoušel českou extraligu v libereckých barvách. Rodák z německého Lippstadtu, se poté usadil právě v Německu. Po angažmá ve Freiburgu zakotvil v Kaufbeurenu, hrajícím druhou nejvyšší soutěž. Obránce, jehož nikdy příliš nezdobilo mnoho kanadských bodů, je v letošní sezóně třetím nejproduktivnějším bekem tohoto bavorského týmu.

V uplynulé sezóně naskočil za Benátky nad Jizerou do 29 zápasů Daniel Bukač. Posbíral v nich 10 bodů za 3 branky a 7 asistencí. I on během sezóny naskočil v libereckých barvách. Závěr nedokončené loňské sezóny strávil v Dukle Jihlava. Tam také započal letošní prvoligový ročník, ze hry jej ale vyřadilo nepříjemné zranění.

Po roce stráveném v zámoří se do České republiky před letošní sezónou vrátil brzy jedenadvacetiletý Jan Štibingr. Ten již naskočil v Liberci do 10 zápasů. Hráčskou praxi doplňuje starty v druhé nejvyšší soutěži v Benátkách nad Jizerou, kde naskočil do 20 utkání s bilancí 8 kanadských bodů (4+4). Štibingr navíc vstřelil velice důležitou branku při vlastním oslabení v říjnovém utkání na šumperském ledě.

Útočník Ondřej Chrtek poprvé oblékl benátecký dres v sezóně 2016/17, v níž se také zapsal do střelecké listiny, když skóroval na kadaňském ledě. Po následující tři sezóny se stal benáteckou oporou, a když bylo třeba, využil jej i extraligový Liberec. V Benátkách nad Jizerou odehrál 164 zápasů a získal 66 kanadských bodů (27+39). Před prvoligovou sezónou 2020/21 však vyslyšel vábení nováčka z Vrchlabí, jehož je odchovancem, a posílil řady tohoto ambiciózního klubu.

O devět startů v benáteckých barvách více, tedy dohromady 173 utkání, odehrál Dominik Hrníčko. Také jemu pomohla benátecká farma k etablování v dospělém hokeji. Ve dvanácti případech nastoupil za liberecký A-tým, v Benátkách pak získal 61 kanadských bodů (21+40). Po odchodu z liberecké organizace zamířil do prvoligové jihlavské Dukly, nastoupil také v extraligovém Zlíně. Poté se usadil v Prostějově, kde pravidelným bodovým přísunem notně pomáhá tomuto klubu z Hané. V letošní sezóně, jako jediný prvoligový hráč, vstřelil dva hattricky!

Ústecký odchovanec Jan Ordoš poprvé nastoupil za Benátky nad Jizerou již ve svých osmnácti letech. Postupem času získával stále více prostoru na ledě a zdejším trenérům se za to odvděčil velmi dobrými výkony, které byly navíc podpořeny jeho střeleckými schopnostmi. V devatenácti letech debutoval tento rychlonohý útočník v libereckých Bílých Tygrech, jimž hned ve své první sezóně pomohl k zisku mistrovského titulu. V následující sezóně byl již pevnou součástí tygří smečky. Pokud bylo třeba, Ordoš vždy rád vypomáhal prvoligovým Benátkám nad Jizerou. Zmiňme kupříkladu hattrick v utkání v českobudějovické Budvar aréně. Celkem za Benátky sehrál 93 zápasů a získal 41 kanadských bodů (27+14). Výborné výkony mu též vynesly pozvánky do reprezentačních mládežnických výběrů i seniorského A-mužstva. Zahrál si na světovém šampionátu hráčů do 20 let a vybojoval si také angažmá ve švédské Elitserien.

Mladoboleslavský odchovanec Jakub Kalfiřt přešel ve starším dorostu do Liberce, kde mu kvalitní výkony v mládežnických týmech vynesly i 14 startů v benáteckém dresu, v nich si připsal 2 kanadské body (1+1). V jednom případě také naskočil v extraligovém Liberci. Po následující sezóně v barvách liberecké juniorky už ale nastupoval pouze v krajském přeboru za Lomnici nad Popelkou.

Dokonce ještě o rok dříve debutoval v Benátkách nad Jizerou urostlý útočník Kryštof Hrabík. I on byl nedílnou součástí mládežnických reprezentačních výběrů. Zahrál si na mistrovství světa hráčů do 18 let a dvakrát byl také na světovém šampionátu dvacetiletých. Hned ve své první sezóně mezi dospělými debutoval v libereckém extraligovém áčku, epizodně si také zahrál první ligu za Litoměřice. Poté zvolil zámořské angažmá. Dva roky působil v americké WHL. O jeho velmi dobrých výkonech svědčí i fakt, že ve své druhé sezóně se stal kapitánem tohoto týmu. Kvůli pozdějšímu startu zámořských soutěží se v letošní sezóně rozehrával v Benátkách nad Jizerou, jejichž je stále nejproduktivnějším hráčem. V sedmnácti případech naskočil také v Liberci. Po návratu za oceán bojoval v San Jose Barracuda, tedy farmářském týmu San Jose Sharks, hrajícím AHL! Zahrál si také nižší ECHL v barvách Allen Americans či Orlando Solar Bears. V Benátkách nad Jizerou Hrabík sehrál 83 zápasů a získal 42 kanadských bodů (16+26).

V juniorském věku přesvědčoval o svých kvalitách benátecké fanoušky také Dominik Lakatoš. Ten paradoxně nastoupil ke svému prvnímu extraligovému utkání ještě dříve, než si zahrál za benáteckou farmu. V ní zasáhl hned do 4 sezón. Odehrál 30 utkání a získal úctyhodných 31 kanadských bodů (10+21). S Libercem se stal mistrem ligy, zahrál si na mistrovství světa hráčů do 20 let a pochopitelně neunikl pozornosti zámořských skautů. V šestém kole jej draftoval New York Rangers. Po odchodu z Liberce působil ve Zlíně, nyní je dva roky velkou oporou Vítkovic. V letošní sezóně suverénně vévodí klubové produktivitě a vysloužil si také pozvánku do reprezentačního A-týmu. Svůj první start hned ozdobil brankou do finské sítě!

Rychlík Marek Zachar poprvé naskočil v benáteckém dresu již během sezóny 2015/16. V ní také poprvé skóroval v seniorské kategorii, když rozhodl samostatné nájezdy v utkání na třebíčském ledě. Poté strávil dva roky v kanadské QMJHL v týmu Sherbrooke Phoenix. Zahrál si na mistrovství světa hráčů do 18 i 20 let. V obou výběrech byl kapitánem! Následně se vrátil do liberecké organizace. Zprvu nastupoval v Benátkách nad Jizerou, kde opanoval týmovou produktivitu. Posléze si vybudoval pevné místo v sestavě extraligových Bílých Tygrů. Ty však během letošní sezóny opustil, když zamířil na hostování do Hradce Králové. V benáteckých barvách sehrál během 4 sezón 33 utkání a získal 24 kanadských bodů (13+11).

Další útočník Jan Jeník platil za jeden z největších talentů ve své věkové kategorii. Nymburský odchovanec prošel mládeží v Mladé Boleslavi, již v mladším dorostu se ale vydal více na sever – do Liberce. Ve svých šestnácti letech skončil druhý v kanadském bodování libereckého staršího dorostu. Brzy poté získával první seniorské ostruhy v Benátkách nad Jizerou, kde se rozhodně neztratil (43 zápas, 17 bodů, 5+12). V šestnácti případech také nastoupil za liberecké Bílé Tygry. Zahrál si na mistrovství světa hráčů do 18 let, dokonce dvakrát pak na mistrovství světa do dvaceti let. Po své první účasti na MS nejstarší mládežnické kategorie zamířil do Kanady, kde hrál dva roky za Hamilton Bulldogs (OHL). V letošní sezóně okusil druhou finskou ligu, nyní bojuje na farmě týmu NHL Arizona Coytoes v Tucsonu.

Liberecký odchovanec Jan Šír taktéž prošel všemi mládežnickými reprezentacemi. Zahrál si na mistrovství světa hráčů do 20 let. V prvoligových Benátkách nad Jizerou debutoval jako sedmnáctiletý. Na první start v extralize si musel dva roky počkat. Nyní je již nedílnou součástí libereckých Bílých Tygrů a vypomáhá Benátkám nad Jizerou, kde se letos prosadil v sedmi zápasech hned pětkrát! Celkem během čtyř sezón v benáteckých barvách sehrál 97 zápasů a získal 34 kanadských bodů (17+17).

Odchovanec Havlíčkova Brodu Michal Teplý již ve svých šestnácti letech hrál za tamní Bruslařský klub. S puncem reprezentanta do šestnácti let jej tehdy získal Liberec a hned v první sezóně často posílal na svoji farmu do Benátek nad Jizerou. Ve své druhé sezóně pod Ještědem již nastupoval za extraligový A-tým, kde taktéž získal své první kanadské body v české nejvyšší soutěži. Podobně jako Jan Jeník, tak i Michal Teplý si zahrál na mistrovství světa hráčů do osmnácti let a dvakrát na mistrovství dvacetiletých. Na začátku letošní sezóny zamířil do extraligové Mladé Boleslavi, za kterou ale nastoupil pouze v jediném případě. Další tři utkání odehrál v prvoligových Litoměřicích. Nyní po očku nakukuje do týmu NHL Chicago Blackhawks. Zatím nastupuje na farmě v Rockfordu. V Benátkách nad Jizerou sehrál 37 mistrovských zápasů a posbíral 10 kanadských bodů (4+6).

Jiří Průžek neprošel žádnými mládežnickými reprezentačními výběry. Do staršího dorostu hrál v pražských Letňanech, poté zamířil do Liberce. Ve své třetí sezóně pod Ještědem prvně okusil seniorský hokej v prvoligových Benátkách nad Jizerou. V devatenácti případech se bodově neprosadil. V další sezóně již ale jeho výkony letěly strmě vzhůru. Zejména po Vánocích Průžek doslova řádil a těsně před koncem přestupního období si vysloužil hostování v Litoměřicích, se kterými si zahrál vyřazovací část. Sezóna 2019/20 byla pro postavou nevysokého útočníka jako na houpačce. V přípravném období se totiž musel poprat s velice těžkým soupeřem – nádorovým onemocněním. Nejenže se vrátil po následné rekonvalescenci na prvoligová kolbiště, brzy poté si premiérově vyzkoušel českou nejvyšší soutěž, kde se rozhodně neztratil. Ve 12 zápasech získal hned 5 kanadských bodů. S bilancí téměř bodu na zápas řádil také o patro níže v Benátkách nad Jizerou. V letošní sezóně jsou jeho starty v benáteckých barvách o poznání skromnější, za čímž stojí i větší vytíženost v Bílých Tygrech. Celkem sehrál Průžek za Benátky nad Jizerou 95 zápasů a získal 50 kanadských bodů (23+27).

Původem z Vysočiny je Adam Najman. Jeho si vyhlédli liberečtí představitelé v jihlavské Dukle. Spíše než za libereckou juniorku, od počátku svého angažmá na severu Čech, nastupoval v prvoligových Benátkách nad Jizerou. Zde získal velmi cenné zkušenosti, které mu pomohly k nominaci na mistrovství světa hráčů do osmnácti i dvaceti let a také k zabudování se do sestavy extraligového Liberce, v níž dostává postupem času stále více prostoru. V Benátkách nad Jizerou sehrál vnuk legendárního útočníka a později trenéra Josefa Augusty během 3 sezón 80 zápasů a získal 34 kanadských bodů (15+19).

Liberecký odchovanec Jakub Rychlovský si zahrál, podobně jako Najman, na mistrovství světa hráčů do osmnácti a dvaceti let. Kvalitní výkony v liberecké juniorce mu v raném věku vynesly velice slušné zápasové vytížení také v benáteckém dresu. V loňské sezóně také dostal poprvé pozvánku do extraligového Liberce, odkud má také puk na památku za první vstřelený extraligový gól. Také v letošní sezóně pendluje Rychlovský mezi Benátkami (celkem ve 3 sezónách 84 zápas, 34 kanadských bodů, 13+21) a Libercem, kde je ve svých devatenácti letech stálicí ve čtvrté útočné formaci.

Útočník Adam Musil je z hokejové rodiny. Jeho děda Jaroslav Holík byl výtečným československým reprezentantem a účastníkem sedmi mistrovství světa! Otec František Musil nastoupil na šesti světových šampionátech. V Praze v roce 1985 získal zlatou medaili. Adam Musil až do osmnácti let reprezentoval Kanadu, kde se narodil. Na mistrovství světa hráčů do dvaceti let již ale poslouchal z modré čáry českou hymnu. Ve svých dvaadvaceti letech se již jako draftovaný hráč a český reprezentant vydal prvně za angažmá do vlasti svých rodičů. Zvolil libereckou organizaci, kde v začátcích svého angažmá vypomohl v 7 případech prvoligovým Benátkám nad Jizerou a vedl si velmi dobře. Získal 9 kanadských bodů (2+7). Jeho druhá extraligová sezóna v libereckých barvách je úspěšnější než ta předešlá. Letos se stal se čtrnácti vstřelenými brankami čtvrtým nejlepším střelcem podještědského týmu.

V první polovině letošní sezóny notně pomohl benáteckému týmu turnovský rodák Matěj Pekař. Ten v raném mládežnickém věku vyrazil na zámořské angažmá. Zúčastnil se též mistrovství světa hráčů do osmnácti let a dvakrát byl v kádru reprezentační dvacítky při světovém šampionátu. Za Benátky nad Jizerou sehrál 9 zápasů a dosáhl 9 kanadských bodů (2+7). Svými velmi dobrými výkony si posléze vybojoval místo v extraligovém Liberci, kde před svými odchodem do zámoří sehrál 13 utkání, ve kterých dosáhl svého prvního gólu v české extralize. Momentálně nastupuje v Rochestru, tedy farmářském týmu celku NHL Buffalo Sabres.

V méně než sedmi zápasech nastoupili za benátecký tým v posledních šesti letech také další liberečtí hráči: brankáři Roman Will, Tomáš Fučík a Jaroslav Pavelka, obránci Ronald Knot s Ladislavem Šmídem a útočníci Lukáš Krenželok, Jan Stránský, Lukáš Jašek, Mário Bližňák a Jakub Valský. Do slovenské extraligy pomohlo benátecké angažmá Zdeňku Královi, v současnosti jednomu z lídrů prvoligového Kolína. Spolu s ním zářil v tomto středočeském klubu také obránce Jakub Husa, nejproduktivnější obránce druhé nejvyšší soutěže. Stěžejní úlohu v Třebíči pak hráli další benátečtí útočníci Ladislav Bittner s Matějem Psotou, v pražské Slavii pak Filip Kuťák.

Další články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
P Tým Tým Z S B
1. KLA Kladno 34 130:84 74
2. JIH Jihlava 34 130:78 70
3. PRE Přerov 34 113:81 69
4. VRC Vrchlabí 34 127:89 65
5. VSE Vsetín 34 102:82 62
6. POR Poruba 34 115:85 62
7. LTM Litoměřice 34 128:110 61
8. TRE Třebíč 34 103:89 58
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
05.03.2021

Zápas proti Litoměřicím

Předposlední zápas základní části druhé nejvyšší soutěže proti týmu HC Stadion Litoměřice bude sehrán na litoměřickém ledě.


25.02.2021

Drábek na Slovensko

Devatenáctiletý útočník Michael Drábek zamířil do druhé slovenské hokejové ligy. Oblékat bude barvy týmu HK Levice. Drábek v letošní sezóně odehrál za Benátky nad Jizerou 5 zápasů, v nichž nebodoval.


17.02.2021

Vrací se Svoboda

Po čtyřech letech oblékne benátecký dres pětadvacetiletý útočník Daniel Svoboda. Ten se letos měl stát ústřední posilou druholigového Jablonce nad Nisou, kde ale vinou koronaviru a předčasného ukončení amatérských soutěží sehrál pouze 3 mistrovské zápasy se ziskem 7 kanadských bodů (3+4)! V 1 utkání nastoupil také v barvách univerzitního týmu UK Hockey Prague (ULLH), kde zaznamenal 1 kanadský bod za gól.