10. 10. 2009 | Jaroslav Svoboda

Benátečtí hokejisté ztratili slibně rozehraný zápas a vrací se domů s prázdnou

9., sobota 10. 10. 2009
Šumperk - Benátky n.J. SUM - BEN
Ještě po první třetině se zdálo, že Benátky nad Jizerou skalpují poslední tým tabulky. Na ledě šumperských Draků vedly 3:1, když se postupně trefili Pabiška, Kica a Hudíček. Jenže domácí se probudili díky dvěma přesilovkovým trefám a navíc dokázali zcela otočit vývoj duelu. Obrat režíroval Jiří Hašek, který si připsal v utkání dvě branky a na další dvě přihrál. V cestě benáteckým hráčům pak stál i Alexandr Hylák, který si připsal 44 úspěšných zákroků a často držel domácí barvy ve hře o body. Smrtící úder přinesl začátek třetí třetiny, ve které Hašek a Orsava stanovili konečný výsledek zápasu.
Šumperk: Hylák - Rimmel, Zukal, Andersons, Sedlák, Ondráček, Vosátko, Novajovský - Steber, Barus, Hašek - Brynecký, Hulva, Antonovič - Meluzín, Podešva, Pekr - Noga, Vymazal, Orsava
Benátky n.J.: Fikrt - Hobza, Kajínek, Drábek, Kolmann, Lukáč, Hrach, Mrkvička - Hudíček, Skořepa, Weiss - Kudrna, Dušek, Šinkovič - Pabiška, Krupka, Kica - Kopic, Urban, Nevyhoštěný - Bárta
Branky a nahrávky: 7. Zukal (Rimmel, Hašek), 31. Andersons (Hašek, Brynecký), 33. Hašek (Barus), 44. Hašek (Zukal, Barus), 45. Orsava (Novajovský, Vymazal) - 5. Pabiška (Kica, Krupka), 14. Kica (Pabiška, Krupka), 20. Hudíček (Skořepa, Drábek). Rozhodčí: Hrubý - Čížek, Prchal. Vyloučení: 8:6. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1200. Střely na branku: 25:47. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3.

Šumperští hokejisté se konečně dočkali domácí výhry, ale ta se opravdu nerodila lehce. Rozhodly nejspíše výkony brankářů na obou stranách. Na té jedné totiž skvěle zachytal domácí Hylák, na druhé pak podstatně méně Fikrt. Oba brankáři si ve svých klubech odchytali první letošní zápas, každý tedy bude usínat s jinými pocity.

Hosté vlétli do utkání s aktivitou na svých holích. Hned ve dvanácté vteřině pálil Hudíček nad a začal tak souboj benáteckých útočníků s Hylákem. Vzápětí dostal dvě minuty Ondráček a Kolmannova bomba jen otřela boční síť šumperské branky, takže gólové pozdvižení se nekonalo. Salva hostů však pokračovala a Benátky se nakonec zaslouženě dočkali. Marek Pabiška zakončoval utěšenou akci třetí benátecké formace do prakticky prázdné branky. Vítr z plachet vzalo hostům vyloučení Weisse i Drábka. Šumperk dokázal v této dlouhé početní výhodě dvou mužů uspět, první gól v dresu Draků si připsala posila Marek Zukal. Do konce třetiny však byly Benátky jasně lepším týmem a potvrdily to i výsledkově. Petr Kica tečoval nastřelený kotouč před Hylákem, čímž jej naprosto zaskočil a černá guma si pak našla pomalým putováním po čáře cestu až do branky. Do konce třetiny se hosté prosadili ještě jednou, to v poslední minutě udělal obrovskou chybu Patrik Rimmel, který přihrál kotouč přímo před branku. Tam byl ale zcela volný Hudíček, jehož rána skončila v síti.

I do druhé třetiny vstoupili hosté lépe, ale až do chvíle, než se na ledě objevila poprvé v utkání formace Noga - Vymazal - Orsava. Trio bruslařů zamotalo hostům hlavu a Fikrt musel několikrát zasahovat. Domácím nasazení této formace evidentně pomohlo, zvýšili aktivitu a těžit z toho mohli Podešva i Brynecký, ani jeden však na Fikrta nevyzrál. Hosté pak nevyužili svou přesilovku a pykali za to. Šumperk totiž naopak uspěl ve své přesilovce. Tentokrát napřáhl na modré Andersons a Fikrt jeho ránu uviděl až v síti. Šumperské ochozy se rázem probudily a ještě větší důvod k radosti měly o dvě minuty později. Po vyhraném bully se k puku dostal Hašek, Brynecký odstavil napadající hostující hráče a tak šumperský kanonýr mohl vymést šibenici Fikrtovy branky. Při dalším vyloučení Lukáče pálil Vosátko těsně mimo a bojovnost Draků pomalu začínala měnit tvář zápasu. Pořádný rozruch pak ale způsobil střet Kolmanna s domácím Sedlákem. Po něm skončila na ledě přelomená hokejka a tratoliště krve, Sedlák skončil v kabině a z ní si odnesla několik stehů na obočí. Sedlák ale překonal bolest a zápas dokonce ještě dohrál.

Třetí třetina měla přinést rozuzlení celého utkání a také tomu tak bylo. Domácí hokejisté si přenesli z druhé třetiny bojovnost a nasazení, čímž dokonali obrat. A to se jim povedlo hned v samotném úvodu třetiny. V první minutě v klíčovém momentě zlomil hůl Vymazal, pak na druhé straně trefil Pabiška tyč. Zahozená šance hostů opět předznamenala ono pověstné "Nedáš - dostaneš". Při vyloučení Kolmanna osvědčil přehled Zukal, místo tvrdé rány volil techničtější střelu směrem k Haškovi a šumperský kanonýr lehce holí změnil směr kotouče. Ten zapadl za pravou tyč Fikrtovy branky. Hosté se z inkasovaného gólu ani nestačili otřepat a Fikrt lovil kotouč ze své sítě znovu. Novajovský načasoval fantastickou přihrávku Orsavovi, který předloženou příhru vystřiženou z hokejových učebnic zakončil stejně skvěle dotaženým únikem. Hosté však zbraně rozhodně nesložili a pak musel přijít výstup Alexandra Hyláka. V 52. minutě rozesmutnil ukázkovým semaforem Kajínka, který od modré tvrdě pálil. Šumperk navíc odrážel nápor Benátek i v přesilovkách soupeře. Připsat hattrick si mohl na druhé straně Hašek, ale tentokrát jej Fikrt vychytal. Krušné okamžiky přišly v samotném závěru utkání, kdy hosté dokonce hráli dvojnásobnou přesilovku, jenže Šumperk si už vedení uhájil a nakonec si připsal první letošní tříbodový domácí zisk a utekl tak z posledního místa v tabulce.

Jiří Režnar, Salith Šumperk:"Na utkání jsme byli hodně nabuzeni, ale na druhou stranu nám to svazovalo ruce a dostali jsme zase hloupé góly. Měli jsme v bráně vynikajícího Sašu Hyláka, který dokázal chytit i něco navíc a to bylo podle mě důvodem našeho vítězství."
Milan Černý, Benátky nad Jizerou:"My jsme o body přišli za našeho vedení 3:1. Měli jsme vedení zvýšit, to se nepodařilo. Domácí tým měl v koncovce velké štěstí, tomu ale šli naproti."