13. 10. 2021 | Ondřej Nejedlo, Tomáš Nejedlo

Středočeský souboj vyzněl lépe pro Benátky, Kolín odjel s prohrou 0:3

11., středa 13. 10. 2021
Benátky n.J. - Kolín BEN - KOL
Čtyři domácí zápasy a nula získaných bodů. Této nelichotivé bilanci učinili benátečtí hokejisté přítrž v souboji dvou středočeských celků, když porazili Kolín 3:0. Že to nebude jednoduchý špíl, bylo jasné už před utkáním. Vždyť Kozlové zvítězili ve třech předchozích duelech. Avšak u Jizery jim tentokrát pšenka nekvetla, trpělivý výkon v čele s jistým Pavelkou v brance přinesl tři veledůležité body. Dvěma brankami se o to zasloužil Adam Klapka a jednu trefu pak přidal Vojtěch Jiruš. Každopádně tři body zůstaly v Benátkách a nyní se už zraky Benáteckých upírají k sobotě, kdy budou hosty v Šumperku.
Benátky n.J.: J. Pavelka (D. Král) – Kolmann, J. Šedivý, Kunst, Aubrecht, Štibingr, Žůrek, Bukač – Rychlovský, Dušek, Daniel Špaček – Pabiška, Čederle, Jiruš – Klapka, J. Šír, A. Dlouhý – E. Čermák, Jansa, Wiencek.
Kolín: Kiviaho (Sajdl) – Piegl, Čáp, Šalda, Kukla, Jank, V. Čížek, Kachyňa – L. Krejčík, J. Sklenář, Jan Veselý – Jankovský, David Šafránek, Z. Král – Zumr, Štohanzl, Matyáš Svoboda – Jaroslav Dvořák, Matějček, Poppel.
Branky a nahrávky: 15. Jiruš (Pabiška, Čederle), 30. Klapka, 57. Klapka (Jiruš). Rozhodčí: Wagner, Zavřel - Horažďovský, Hnát. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 240. Střely na branku: 26:18. Průběh utkání: 3:0.

Úvod zápasu patřil hostujícím hráčům. Již ve 2. minutě byl vyloučen za vyhození puku mimo kluziště Čederle a na Kolín čekala přesilová hra. S tou hostující hráči nenaložili vůbec dobře. Při hře v pěti na obou stranách si nicméně kolínští hráči vypracovali dvě nadějné příležitosti. Nejprve zcela volnému Poppelovi puk přeskočil hokejku, poté v sólu vychytal Jankovského Pavelka. Postupem času benátečtí hráči vyrovnali hru a i oni začali vystrkovat růžky a v permanenci musel být také finský brankář Kiviaho.

V 15. minutě narýsoval Pabiška přihrávku zpoza branky volnému Vojtěch Jirušovi, který rychlou kličkou zmátl Kiviaha a zavěsil. Do kabin tak odcházeli spokojenější benátečtí hráči, na které ale čekala, pro ně neoblíbená druhá třetina. Vždyť v ní do tohoto zápasu doma ještě neskórovali, celkem v prostřední periodě vstřelili pouhou jednu branku.

Zlepšená hra benáteckého týmu ale značila, že by se dnes mělo blýskat na lepší časy. Hned po dvou a půl minutách byl ve dvou šancích Jansa. Zvláště ta druhá volala po brance, Kiviaho ale ramenem únik mladého benáteckého útočníka zneškodnil. Připomněli se též hosté. Nejprve minul odkrytou branku Zdeněk Král, poté vznikl před domácím brankářem velký závar. Puk už byl za jeho zády, benátečtí hráči ale velké nebezpečí uhasili.

Jinak také druhá třetina střelecky patřila Jirušovým svěřencům. V polovině zápasu vyjel od mantinelu Adam Klapka, zbavil se bránícího Kachyni, roztáhl si Kiviaha a mezi betony dostal puk do sítě. Poté měli domácí výhodu přesilové hry, a i když ji nesehráli vůbec špatně, náskok nepojistili. To na druhé straně se musel ke stropu haly podívat Dvořák, který selhal ve vyložené šanci.

Do třetí třetiny nastoupili hosté s cílem udělat něco s nepříznivým výsledkem a i když byli o poznání častěji nastěhováni před Pavelkou, domácím se otevírala zadní vrátka. Rychlý výpad Klapky mohl zakončit Čederle, před Kiviahem ale promáchl. Neuspěl ani Jiruš, který mířil sám na kolínského brankáře, ten jeho zakončení našel v lapačce.

Hosty pak trošku vyvedla z tempa přesilová hra za příliš mnoho kolínských hráčů. Domácí v ní několikrát nebezpečně zakončili. Třetí branku však nepřidali, stejně tak jako Šedivý, jehož našel Dlouhý. Benátecký obránce si položil Kiviaha, ale nezvedl puk nad jeho beton.

Finský brankář podržel svůj tým i při dalším výpadu Benátek. Ten také zakončoval obránce na útočném výletě. I Štibingr si ale na Kiviahovi vylámal zuby. Co se nepovedlo benáteckým zadákům, to napravil nejvyšší muž pod stropem benáteckého zimního stadionu. Pouhých čtrnáct vteřin seděl na trestné lavici kolínský Jankovský. V přesilové hře unikli domácí hráči do netradičního přečíslení čtyř hráčů proti jedinému. Jirušovu střelu vykopl Kiviaho jen k Adamu Klapkovi, který dostal puk na místo určení.

Minutu a půl před koncem byl vyloučen domácí Pabiška a hosté odvolali brankáře. I když si vytvořili velký tlak, Pavelku o nulu nepřipravili. Nejblíže brance byl Zdeněk Král, který z kruhu minul zařízení. Benátky tak získaly poprvé v letošní sezóně v domácím prostředí tři body a zase se jim bude dýchat o trochu lépe.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Do utkání jsme vstoupili ustrašeně a Kolínu jsme brzy dali možnost přesilové hry, kterou se dostal do hry. Hru jsme ale brzy vyrovnali a šli do vedení, které jsme pomalu navyšovali. Poctivou defenzívou, podpořenou skvělým brankářem, jsme utkání dotáhli do vítězného konce.

Petr Martínek (SC Kolín): Domácím gratuluji. Nehráli jsme dobrý zápas. Na začátku jsme neproměnili dvě šance. Domácí využili našich chyb, které byly trestuhodné a po zásluze se dostali do vedení. Jak jsem již řekl, nepředvedli jsme dobrý výkon a body si dnes nezasloužili. Výhra benáteckého týmu je zasloužená.