1. 10. 2016 | Věra Novotná

Ani na pátý pokus nepřidali Benátečtí druhý bod. Prostějov zvítězil na nájezdy.

10., sobota 1. 10. 2016
Benátky n.J. - Prostějov BEN - PRO
Desáté kolo přivedlo na benátecký led Prostějov. Zápas byl plný osobních soubojů, díky kterým bylo k vidění 14 dvouminutových trestů. Střetnutí došlo až do samostatných nájezdů, ve kterých si Prostějov připsal druhý bod do tabulky. Benátečtí však dlouho vedli, v 5. minutě je poslal do vedení Jan Víšek a pět minut před koncem první části zvyšoval na 2:0 Adam Dlouhý. Ačkoliv byli Benátečtí polovinu zápasu jasně dominujícím týmem, ve 35. minutě se Prostějovští dostali do hry. Na 2:1 snížil Lubomír Korhoň a v přesilové hře vyrovnával Tomáš Protivný. Ve 48. minutě strhl vedení na stranu Středočechů Lukáš Volf, ale tři minuty před koncem využil nabídnutou přesilovou hru opět Tomáš Protivný. Druhý bod vystřelil Jestřábům v samostatných nájezdech Jiří Půhoný.
Benátky n.J.: Tarkki – Husa, Kolmann, Kalina, Havlín, Mikliš, Kočí – Hrníčko, Plodek, J. Havel – Ordoš, Hrabík, Víšek – Ďurač, Prokeš, A. Dlouhý – Bělohorský, Volf, Bittner.
Prostějov: Neužil – T. Kvapil, A. Holík, D. Kolář, Protivný, V. Zadražil, Šafář – Rudovský, Venkrbec, Luňák – Korhoň, Moskal, M. Novák – Půhoný, J. Káňa, L. Krejčík – Augustin, Hozák, Švec.
Branky a nahrávky: 5. Víšek (Ordoš, Kolmann), 15. A. Dlouhý (Kočí, Prokeš), 48. Volf (Bittner, Ďurač) – 35. Korhoň (M. Novák, Moskal), 40. Protivný (L. Krejčík, Moskal), 58. Moskal (Korhoň), rozh. náj. Půhoný. Rozhodčí: Kostourek – O. Doležal, Krátký. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 336. Střely na branku: 37:30. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4.

Utkání mělo vysoké tempo a několikrát se v jedné či druhé brance vyznamenali Tuomas Tarkki v dresu Benáteckých a Jakub Neužil v dresu Prostějova. Pro prostějovského maskovaného muže to byl také první start za Jestřáby. K první větší akci se dostal Jan Ordoš a byla to akce gólová. Honza zpoza branky nahodil puk před Neužila a Jan Víšek pohotově doklepával. Jestřábi po této akci zvýšili svůj tah na branku, avšak Tarkki byl neoblomný. Následovala pasáž hry, ve které se o puky bojovalo hlavně v rozích kluziště, a oba brankáři nemuseli čelit vážnějším akcím. Benátečtí mohli zvýšit náskok v přesilových hrách, ale puky létaly pouze okolo Neužilovy branky. V 15. minutě již však Benátečtí zvedali ruce nad hlavu. Adam Dlouhý se dostal k puku, který k němu doputoval po ose Kočí-Prokeš, a nikým nebráněn jej zvedl nad Neužilův beton. Prostějovští se snažili snížit, ale co nepokryla skvěle fungující obrana, zastavil Tarkki.

Začátek druhé třetiny přinesl výhodu jednoho muže v poli pro hostující Prostějov. I v této chvíli čaroval ve své brance Tuomas Tarkki, který nejprve vyškrábl špičkou svého betonu střelu Tomáše Protivného a vzápětí ztlumil na svých chráničích i pokus o rychlý přesun hry v podání dvojice Káňa-Moskal. Na druhé straně mohl z rychlého protiútoku poslat Benátecké do vedení o tři branky Bittner, který ale jen těsně minul Prokešovu nabídku na teč. Neužil v prostějovské brance následně hasil při dalších dvou přesilových hrách jednu šanci domácích za druhou. Nejblíže gólu byl Ondřej Mikliš, po jehož dělovce od modré zazvonila tyč. Pět minut do konce prostředního dějství se vstřeleného gólu dočkali i hosté. První pokus Lubomíra Korhoně ještě Tarkki zneškodnil, následná dorážka však mířila přesně do růžku branky – benátecký brankář byl bezmocný. Čtyřicet sekund před sirénou Prostějov srovnal v nabídnuté přesilové hře poté, co přesně pálil Tomáš Protivný.

Poslední třetina slibovala bitvu, a diváci se jí také dočkali. Ačkoliv oba týmy spoléhaly hlavně na pevnou obranu, nebály se chytit jakékoliv šance skórovat. První větší závar před prostějovskou brankou chtěl využít Jan Ordoš, který prudce střílel z otočky, ale Neužil utěsnil prostou u tyčky. Ve 48. minutě se již puk za Neužilova záda dostal. Ivan Ďurač zabojoval u mantinelu, puk se dostal až k Lukáši Volfovi a ten s pomocí tyče opět poslal Benátecké do vedení. Dvě minuty před koncem zápasu Prostějov znovu srovnal skóre. Patrik Moskal využil druhou přesilovou hru a poslal zápas do prodloužení.

V nastaveném čase si oba týmy vytvořily několik šancí, kdy mohly rozhodnout. Za domácí to byl únik Ivana Ďurače, za hostující tým mohl ukončit zápas Venkrbec. Oba maskovaní muži však byli připravení a rozhodnout tak musely samostatné nájezdy. V dovednostní soutěži byl jediným úspěšných střelcem Jiří Půhoný, který svůj nájezd proměnil a následný pokus Jana Víška skončil na Neužilově betonu. Jestřábi si tak v dnešním zápase připsali dva body.

Jiří Čelanský (Benátky nad Jizerou): Za šedesát minut nemám našim hráčům co vytknout, protože to bylo odbojované. Hrajeme i dobře do systému, ale bohužel zápasy ztrácíme v prodloužení nebo v nájezdech. Doufáme, že to nebude platit i ke konci sezony.

Kamil Přecechtěl (Prostějov): V první třetině nám domácí dali ze tří šancí dvě branky. V průběhu zápasu jsme se zklidnili, začali jsme více tvořit. Zlepšili jsme se i v počtu střel, samozřejmě z toho plynuly šance. V závěru druhé třetiny se nám podařilo vyrovnat. Poté už to bylo vabank. Bylo to vyrovnané a velice slušné prvoligové utkání. Oba dva týmy předvedly kvalitní výkony.