10. 12. 2016 | Martin Stebel, Věra Novotná

Benátečtí odjíždí z Frýdku-Místku s vysokou porážkou, nestačily ani tři body Jana Víška

33., sobota 10. 12. 2016
Frýdek-Místek - Benátky n.J. JFM - BEN

Díky brance Petra Kolmanna Benátečtí vedli, ale domácí dokázali v závěru první třetiny vyrovnat. Trefil se Aron Chmielewski. Ve druhé dvacetiminutovce padly čtyři branky a skóre bylo na jejím konci 4:2 z pohledu Frýdku-Místku, za nějž se radovali Růžička a Kovařčík. Na druhé straně kluziště skóroval ve druhé třetině Jan Víšek, který se vrátil do sestavy Benátek a trefil se i v poslední části utkání. I na jeho branku však dokázal Chmielewski najít rychlou odpověď. Do konce zápasu se zapsali do střeleckých statistik ještě Lukáš Jaško a Marek Růžička, kteří tak stanovili konečné skóre na 7:3.

Frýdek-Místek: Šimboch – L. Kovář, Kania, Matyáš, Jeník, M. Jáchym, Jank – Marek Růžička, Pechanec, Chmielewski – Klimša, Cienciala, Rufer – O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík – Franek, Jaroš, R. Meidl.
Benátky n.J.: F. Novotný – Mikliš, Kočí, Havlín, Kolmann, Tržický, Pastor, Bednář – A. Dlouhý, J. Mikyska, Hrníčko – Prokeš, Volf, Wiencek – Ďurač, Hrabík, J. Havel – Da. Svoboda, Vrbata, Víšek.
Branky a nahrávky: 19. Chmielewski (Marek Růžička, Pechanec), 27. Marek Růžička (Pechanec, Chmielewski), 30. O. Kovařčík (M. Kovařčík, Jašek), 36. Rufer (Marek Růžička, Pechanec), 43. Chmielewski (Kania, Pechanec), 54. Jašek (Rufer), 59. Chmielewski (Pechanec, Kania) – 4. Kolmann (Vrbata, Víšek), 33. Víšek (Volf), 41. Víšek (Vrbata, Volf). Rozhodčí: Kubičík – Adamec, Poruba. Vyloučení: 7:6, navíc Jank 10min OT (FRM). Využití: 1:2. V oslabení: 2:1. Diváci: 1499. Střely na branku: 43:37. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 7:3.

Od začátku sobotního souboje bylo všem divákům jasné, že dnes se v Polárce bude hrát atraktivní útočný hokej. Úvodní trefa přišla v polovině čtvrté minuty, kdy Středočeši hráli početní výhodu. Na pravém kruhu si našel vhodnou příležitost k zakončení Petr Kolmann a přesnou střelou zápěstím nad lapačku otevřel brankový účet - 0:1. Benátky byly i v dalším průběhu o něco aktivnějším týmem a pouze zásluhou Juraje Šimbocha domácí drželi jednobrankové manko.

Vyrovnání přišlo až v závěru úvodní dvacetiminutovky. Rysi dokonale vyšachovali hostující obranu, Marek Růžička naznačil střelu, nakonec však na pravém křídle našel Arona Chmielewského, který měl už snadný úkol a zametl puk do poloopuštěné klece - 1:1!

Druhou část odstartoval tlak domácích a zasloužená odměna na sebe nenechala dlouho čekat. Mezi kruhy si našel dostatek prostoru Marek Růžička. Mladík s číslem 86 se s ničím nepáral a střelou švihem k tyči překonal Novotného podruhé - 2:1. Těsně před polovinou základní hrací doby zafungovala bratrská "chemie" Ondřeje a Michala Kovařčíků. Ti si na ose hřiště rychle vyměnili puk a starší ze sourozeneckého dua - Ondřej, bleskurychle zasunul kotouč do benátecké sítě - 3:1.

Hosté však rozhodně nesložili zbraně a byli i nadále velice nebezpeční. Udeřili však poněkud paradoxně ve vlastním oslabení, kdy špatnou komunikaci frýdecké obrany dokázal precizní střelou pod horní tyč potrestat exliberecký forward Jan Víšek - 3:2. Rysi však brzy znovu vedli o dvě branky. Výtečný duel hrál Marek Růžička, který mezi kruhy našel volného Adama Rufera a ten nádhernou ránou k tyči rozradostnil patnáct stovek diváků v Polárce - 4:2!

Partnerský klub libereckých Bílých Tygrů kontroval hned v první minutě třetí třetiny. Přesilovku dokázal gólově zhodnotit utěšenou střelou pod lapačku Jan Víšek - 4:3. Frýdecko-místečti však jakékoliv drama jednoznačně a razantně odmítli. Výsledkem čehož byla trefa Arona Chmielewského, který těžil z přesné souhry s Jakubem Kaniou. Polský sympaťák usměrnil puk z pravého kruhu téměř do opuštěné branky - 5:3.

Definitivně jasno, kdo získá tři body, bylo v polovině 54. minuty. Chybu při benátecké rozehrávce využil při vlastním oslabení Adam Rufer. Ten se ocitl v samostatném úniku, ale Filip Novotný jej docela krkolomně vychytal. Proti pohotové dorážce Lukáše Jaška už byl naprosto bezmocný - 6:3.

Definitivní tečku za sobotním střetnutím udělal symbolicky zřejmě nejlepší muž na ledové ploše - Aron Chmielewski, jehož dnešní bilance se zastavila na hodnotě 3+1. Sedmý gól zaznamenal díky povedené souhře, kdy zakončoval po ideální nahrávce Antonína Pechance. Konečný rezultát tedy zní: Frýdek-Místek versus Benátky 7:3.

Marek Malík (HC Frýdek-Místek): Proti Benátkám to letos bylo pokaždé výborné utkání, dnešek nebyl výjimkou. Je to velice dobře organizovaný tým, kterému nechybí disciplína. Nebyli jsme spokojení s první třetinou, kdy jsme měli některé situace řešit mnohem lépe. Od druhé části šel náš výkon rapidně nahoru, byli jsme v útoku konečně produktivní. Po těch minulých zápasech, kdy jsme se střelecky trápili, byla tohle paráda. Jsme moc spokojení.

Jiří Čelanský (Benátky nad Jizerou): Dle mého názoru jsme v první třetině byli aktivnější i herně lepší. Můžeme jen litovat dvou neproměněných samostatných nájezdů a dalších velkých šancí. Ve druhé třetině jsme bohužel nebyli schopni být první na kotouči. Domácí tím postupně začali přebírat otěže utkání. Dvakrát jsme se do zápasu vrátili kontaktním gólem, ale domácí okamžitě trestali i kvůli našim dvěma hrubým chybám při vhazování, o kterých si myslím, že nás stály utkání.