16. 2. 2017 | Věra Novotná

Frýdek-Místek vítězí v prvním utkání předkola 2:0 a ujímá se vedení v sérii

PK1, čtvrtek 16. 2. 2017
Benátky n.J. - Frýdek-Místek BEN - JFM

Úvodní zápas předkola play-off nabídl takový souboj, jaký od této fáze sezony očekávat. Rychlý hokej, nespočet šancí a spoustu soubojů. Do branky benáteckého celku se poprvé v této sezoně postavil Jiří Stejskal. Hosté se ujali vedení ihned v první minutě a náskok navýšili v prostřední části. Trefil se Aron Chmielewski. Třetí třetina již branku nepřinesla a Frýdek-Místek se tak ujímá vedení v sérii 1:0 díky výhře 2:0.

Benátky n.J.: Stejskal – V. Kočí, Mikliš, Jandus, Kolmann, Plutnar, Havlín, Husa, Jan Bednář – Hrníčko, Plodek, A. Dlouhý – Hrabík, Chrtek, Víšek – J. Havel, Prokeš, Bittner – Janele, Vrbata, Bělohorský.
Frýdek-Místek: L. Daneček – Adámek, Kania, Michal Roman, Štebih, Bartko, Piegl, D. Stránský – Marek Růžička, Pechanec, Chmielewski – O. Kovařčík, Cienciala, M. Kovařčík – Miloš Roman, Jašek, Lacka – Franek, Jaroš, Klimša – Christov.
Branky a nahrávky: 1. Marek Růžička (Pechanec, Chmielewski), 27. Chmielewski (Kania, Pechanec). Rozhodčí: Bejček, Valenta – Beneš, Štofa. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 273. Střely na branku: 29:36. Průběh utkání: 0:0, 0:2.

Hosté z Frýdku-Místu nenechali nic náhodě a ujali se vedení hned v první minutě. Marek Růžička zůstal nikým nebráněn a z bezprostřední blízkosti trefil puk přesně k levé tyči Stejskalovy branky. Na druhé straně kluziště hledal poté Hrabík dobře postaveného Víška, který však přihrávku minul. Hra se přelévala ze strany na stranu a hosté se stávali nebezpečnějším týmem. Vidět byla hlavně první formace, již táhnul Chmielewski. Benátečtí mohli srovnat krok při přesilové hře, ale Prokeš ani natřikrát nedokázal dorazit puk za záda Danečka, na nějž nevyzrál ani Hrabík, ačkoliv jeho šanci již většina domácích příznivců viděla jako gólovou. Tlak domácích nepolevoval, ale střely stále nenacházely svůj cíl. Ani Frýdeckomístečtí se však nechtěli smířit s jednobrankovým náskokem. Stejskal si ale byl mezi třemi tyčemi jistý. Nepustil jak střelu Chmielewskiho mezi betony, tak Ciencialův pokus nad lapačku.

Také druhá třetina nabídla stejný obraz hry, tedy hru nahoru-dolů a šance na obou stranách. Frýdek byl na začátku velmi aktivní, chvílemi to vypadalo, že ani jiný tým na ledě není. Díky soustavnému tlaku se hosté ujali dvoubrankového vedení. Stejně jako u prvního gólu, byl u této branky Aron Chmielewski, který přesnou střelou skoro od modré čáry trefil přesně mezeru mezi betony benáteckého gólmana. Benátečtí se osmělili k většímu tlaku v polovině druhého dějství. Nejprve zkusil gól naděje vykřesat Bittner dalekonosnou střelou, poté se vydal do sólového úniku Dlouhý a do třetice hledal Víšek před brankou Chrtka. Ani jeden z protagonistů ale Danečka nepřekonal. Také na druhé straně kluziště předvedl Stejskal pohledné zákroky, díky nimž skandovali fanoušci jeho jméno několikrát během zápasu.

Ihned z kraje poslední dvacetiminutovky měli domácí výhodu jednoho muže v poli. Jan Víšek se ocitl ve stoprocentní šanci, ale puk netrefil. Daneček tak stále držel naději na čisté konto. Hrálo se převážně v obranném pásmu Benátek, pokud už se domácí do útoku dostali, rychle se museli vracet do obrany. Čas pro ně neúprosně ubíhal. Kontaktní branku se snažil vykřesat obránce Husa, ale ani jeho střela z mezikruží neskončila v síti. Z rychlého protiútoku se snažil prosadit Kania, ale rovněž bezúspěšně. Benátečtí dali všechny síly do zakončení, což se projevilo při Havlínově střele, kterou odnesla šrámem Danečkova maska. Tlak Benátek vyústil ve třetí přesilovou hru, kterou ale Frýdek-Místek bez potíží ubránil. Čím více se blížil závěrečný hvizd, tím více se hosté soustředili na obranu a tím hůře hledali benátečtí hráči cestu k zakončení. Šanci dostal pět minut před koncem Bittner, ale ani on své sólo zakončené nad lapačku nepřetavil v gólovou radost. Závěrečné minuty se nesly ve dvojnásobné přesilovce hostů, a ti si tak svůj náskok mohli ještě pojistit, Růžička ale prázdné místo v horní části branky netrefil.

Jiří Čelanský (Benátky nad Jizerou): Takhle se play off nehraje. Máme takovou sestavu, jakou máme. Na můj vkus to bylo příliš na velký hokej. Co se týká kombinace a přechodu útočné modré čáry. Představuji si, že to budeme hrát trošku jinak, hlavně jednoduše. Myslím si, že pro nás byla velká rána inkasovat při prvním střídání branku. Nemyslím si, že by nás to zastavilo, ale určitě to na nás zanechalo nějaký následek. Navíc máme málo střel. Otázkou je, jestli se z toho poučíme. Myslím si, že na to máme a že to může být vyrovnaná série.

Marek Malík (Frýdek-Místek): S naším výkonem jsme moc spokojení. Vše, co jsme si řekli, jsme do puntíku plnili. Soustředili jsme se na naši hru, která nám šla. Měli jsme několik vyložených šancí, které bychom rádi proměnili a zápas dostali do trošku většího klidu. Celkově jsme ale spokojeni.