25. 8. 2015 | Ondřej Nejedlo

Historie se opakovala, Litoměřice podruhé přišly o vyhraný zápas v poslední vteřině

přát., úterý 25. 8. 2015
Benátky n.J. - Litoměřice BEN - LTM
Je to téměř tři roky, kdy Litoměřičtí v Benátkách nad Jizerou při mistrovském utkání přišli o vítězství v poslední vteřině. Tehdy přihrával Lukáš Král Antonínu Duškovi, který rozesmutnil severočeského soupeře. V prodloužení pak Lukáš Král přisoudil i druhý bonusový bod. Podobný scénář se opakoval i při přátelském zápase. Litoměřice vedly do samého závěru 3:2 a Benátečtí marně hledali recept na pozornou obranu. Poté ale Kajínek přes Hrníčka dostal kotouč před brankoviště na Daniela Špačka, který taktéž v poslední sekundě vyrovnal. V následných samostatných nájezdech byl jediným úspěšným střelcem Jan Víšek, který rozhodl o tom, že Benátky budou brát z toho zápasu pomyslné dva body.
Benátky n.J.: Schwarz – Říha, Čermák, Jandejsek, Havlín, Kajínek, Pařízek, Mrázek – Dlouhý, Volf, Víšek – Ordoš, Plodek, Špaček – Matějček, Hrníčko, Havlas – Paločko, Bittner, Huňa.
Litoměřice: Král – Šulc, Bílek, Málek, Piegl, Mikliš, Chmel, Šikner – Doležal, Kalla, Rousek – Valášek, Švagrovský, Ondráček – Racek, Berger, Procházka – Zajan, Sýkora, Brandejský – Krátoška.
Branky a nahrávky: 11. Říha (Volf), 24. Víšek (Říha), 60. Špaček (Hrníčko, Kajínek), rozh. náj. Víšek - 14. Švagrovský (Piegl), 34. Rousek (Kalla, Doležal), 54. Rousek (Kalla). Rozhodčí: Horinek - Kettner, Záhora. Vyloučení: 8:8, navíc Šulc (LTM) 10 minut a do konce zápasu, Král (LTM) 10 minut OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 145. Střely na branku: 30:22.

Benátečtí vstoupili do zápasu hodně zvolna, první střela z jejich hokejky totiž ohrozila brankáře Krále až v 8. minutě. V tu chvíli už byl jeho protějšek Schwarz solidně zahřátý. Od první poloviny úvodní třetiny se už ale i Benátky začaly osmělovat. Při střelbě byl aktivní zejména obránce Havlín. V 11. minutě skončil při zákroku gólman Král na ledě, čehož využil Volf, jenž našel před odkrytou část branky sjíždějícího Jiřího Říhu, jenž prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Zvýšit mohl Hrníčko, v samostatném úniku ale pohořel na litoměřickém brankáři. Ve 14. minutě vysunul Piegl dlouhou přihrávkou Davida Švagrovského, jehož ostrá střela přepadla přes Schwarzovo rameno do branky. Překlopit stav na litoměřickou stranu mohl Berger, který ale nechal vyniknout brankáře se zkušenostmi z NHL. Ten se měl co ohánět i v předposlední minutě, kdy čeřil před jeho brankovištěm vodu obránce Bílek, který se také dostal ke střele, tu ale zkušený brankář pokryl.

Do druhé třetiny nastoupili Benátečtí mnohem aktivněji a brzy se také ujali vedení. Jan Víšek zamířil z mezikruží do horní poloviny Královy branky. O dvě minuty později kvapil na Krále zcela osamocený Špaček, rozhýbal hostujícího brankáře a střelou mezi betony orazítkoval pravou tyčku. Spíše smůla stála při domácích chvilku po polovině zápasu. Ordoš nabral ve středním pásmu neuvěřitelnou rychlost, prohnal se kolem Šiknera a zasunul kotouč za Králův beton. Puk však zůstal ležet na brankové čáře, odkud ho uklidil do bezpečí dojíždějící Ondráček. Neproměněné šance musely Benátecké mrzet o to více, neboť ve 34. minutě vyrazil chvíli po skončení přesilové hry Schwarz Kallovu střelu pouze před Tomáše Rouska, jenž vyrovnal. Vzápětí neuspěl na druhé straně Dlouhý při dalším samostatném úniku. Podobně se vedlo též Bílkovi, který při přesilových hrách byl často zaparkovaný před benáteckým brankářem.

V úvodu závěrečné části hry se blýskl povedenou individuální akcí benátecký odchovanec Doležal, který ale mířil o kousek nad břevno. I nadále se přelévaly šance ze strany na stranu a slušná návštěva se na benáteckém zimním stadionu rozhodně nemohla nudit. Benátecké mohl potřetí v zápase poslat do vedení mladíček Huňa, jehož oslovil vrstevník Paločko. Spolupráce slovenských legionářů ale skončila střelou vedle levé tyčky. V 54. minutě byli třináct vteřin po sobě vyloučeni domácí Matějček a Dlouhý a hostům se naskýtala možnost luxusní dvojnásobné přesilovky. Tu taky brzy využili. Kallovu přihrávku před brankoviště srazil Schwarz k Tomáši Rouskovi, který podruhé v zápase mířil přesně. Dlouhý mohl svou nedisciplinovanost napravit po naskočení z trestné lavice. Tváří v tvář se ale proti Královi neprosadil. V poslední minutě odvolali domácí trenéři brankáře Schwarze a před domácími stála dvaačtyřicetisekundová power play. Snad po vzoru benáteckých fotbalistů, kteří o víkendu vyrovnávali v Zápech v posledních vteřinách zápasu, se i na hokejisty usmálo štěstí v poslední sekundě. Kajínek z modré čáry našel Hrníčka, který adresoval přihrávku před brankoviště na Daniela Špačka, který zmrazil hostující hráče a vynutil si tak samostatné nájezdy.

Jako první se rozjel Jan Víšek, jenž se prosadil střelou nad Královo rameno. Zdeněk Doležal je šikovným nájezdovým exekutorem. Tentokrát ale na Marka Schwarze nevyzrál. Neuspěl ani Jan Ordoš, jehož Král vybruslil, zmenšil střelecký úhel a vychytal. Tomáš Rousek dal v zápase dva góly, třetí nepřidal. Schwarz byl opět úspěšný. Rozhodnout tak mohl Dominik Hrníčko, který ale neprostřelil beton litoměřického brankáře. Nejzkušenější hráč hostujícího týmu Jaroslav Kalla dlouho čekal na Schwarzův pohyb, nakonec se rozhodl pro střelu pod víko, avšak přestřelil. V dovednostní disciplíně tak byli domácí o jednu branku lepším týmem.

Antonín Nečas (Benátky nad Jizerou): S Litoměřicemi jsme sehráli kvalitní přípravné utkání, které se vyznačovalo bojovností. Trochu jsme se potýkali s disciplínou, což náš výkon sráželo. Pokud jsme hráli v plném počtu, tak to bylo dobré. Musím říci, že se nám dařily i přesilové hry.

Daniel Tvrzník (Litoměřice): Byl to vyrovnaný zápas. Oba týmy mají hodně mladý kádr, takže se hodně bruslilo. Myslím si, že toto utkání se muselo líbit divákům, protože viděli hodně šancí na obou stranách. Jsem rád, že naše výkony směřují k začátku prvoligové soutěže a že mají stoupající tendenci. Pořád nás ale čeká hodně práce.