7. 3. 2020 | Jiří Polášek, Martina Kramerová

Smolná prohra a konec! Benátky na závěr sezony padly ve Frýdku

58., sobota 7. 3. 2020
Frýdek-Místek - Benátky n.J. JFM - BEN
Benátky v posledním zápase letošní sezony dřely až do poslední chvíle, na výhru to ale nakonec nestačilo. Proti Frýdku si sice Středočeši vypracovali náskok, domácí ale pokaždé dotáhli skóre a dovedli bitvu do prodloužení. V něm měli více štěstí rysi, kteří tak oslavili triumf 5:4.
Frýdek-Místek: Suchánek – D. Stránský, Haman, Rufer, Bartko, Hrachovský – Kafka, Klimša (A), Tomi – R. Szturc, Hladonik (A), Martynek (C) – Stuchlík, Kaukič, Motloch – Eret.
Benátky n.J.: Žajdlík – Adamec, Kunst (A), Charvát, Buchtela, Aubrecht, Žůrek – Drábek, A. Dlouhý, Průžek (C) – Wiencek (A), Šafařovský, Žemba – Vomáčka, Jansa, Strnad – Šeliga.
Branky a nahrávky: 16. Kafka (Bartko, Tomi), 23. Stuchlík (Motloch), 38. Klimša (Kafka, D. Stránský), 43. Klimša (Kafka), 64. Martynek (Bartko, Kafka) – 13. Jansa (Strnad, Vomáčka), 17. Průžek (A. Dlouhý), 23. A. Dlouhý (Aubrecht, Průžek), 36. A. Dlouhý (Průžek, Drábek) . Rozhodčí: Ondráček, Vrba - Polák, Konvička. Vyloučení: 1:2. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 007. Střely na branku: 38:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4, 5:4.

Do zápasu vstoupil o dost lépe hostující tým. Už ve druhé minutě se ve velké šanci octl Strnad, který napálil břevno. Následně se hrál vyrovnaný hokej, kdy se oba týmy cpaly do útočných akcí, ale scházelo přesné zakončení. Až v deváté minutě byl vyloučen Hladonik a Benátky začaly odstřelovat branku soupeře. V přesilovce se ale neprosadily. Právě Hladonik pak ve třinácté minutě procpal kotouč do třetiny a poslal ho do středu na Bartka, jenže ten mířil těsně nad břevno. Ještě v téže minutě se trefili hosté. Benátky sehrály parádní kombinaci po ose Vomáčka – Strnad – Vojtěch Jansa. Poslední jmenovaný už po sérii přihrávek neměl problém se zakončením a poslal svůj tým do vedení. Po dvou dalších minutách si do slibné pozice najel Wiencek, ale jeho rána také těsně přeletěla břevno. Rysi mohli slavit až v šestnácté minutě. Petr Kafka, který ovládá tabulku kanadského bodování ligy, opět ukázal svůj um. Bartko vypálil a kotouč se odrazil od brankáře Žajdlíka neznámo kam. Kafka se ale rychle zorientoval a rychle si přebral puk, který bekhendem přehodil přes brankářův beton. Následně měli rysi další obrovskou šanci, kdy jeden z nich nestihl poslat kotouč do prázdné branky, než tam Žajdlík strčil beton. A pak se potvrdilo nejen hokejové pravidlo nedáš – dostaneš. Třicet sekund po této šanci, prakticky hned v prvním protiútoku, ujely Benátky do přečíslení tři na jednoho Jiří Průžek se sice zachoval sobecky a spoluhráčům kotouč nepůjčil, bylo to ale skvělé řešení, protože svojí ránou brankáře překonal. První třetina tedy skončila za stavu 1:2 pro hosty.

Do druhé třetiny rysi naskočili mnohem aktivněji a hned po 9 sekundách se Kafka protáhl přes všechny hráče až k Žajdlíkovi. Jeho zakončení ale nebylo z nejlepších. Nemusel však smutnit, protože o dvě minuty později zvedal ruce ke stropu arény Kryštof Stuchlík. Motloch získal kotouč v útočném pásmu u modré, předal ho do mezikruží Stuchlíkovi a ten se zblízka nemýlil. Benátky však kontrovaly téměř okamžitě. Přesně 22 sekund jim trvalo si své vedení vzít opět k sobě. Aubrecht vypálil kotouč, který se odrazil od Suchánka příhodně na hůl Adama Dlouhého. Ten si trošku brankáře potáhl a zakončil do prázdné branky. Chvíli poté Kaukič technickou ránou zasáhl do masky Žajdlíka a rána s ním otřásla, ale byl v pořádku. Kolem třicáté třetí minuty pak byl ve dvou velmi dobrých příležitostech aktivní Szturc. V té druhé dokonce nastřelil břevno. Pak ale domácí vyprodukovali neuvěřitelný kiks za svou brankou. Suchánek zastavil kotouč za klecí, kde ho ale zpoza jeho zad sebral jeden z hráčů hostů, okamžitě poslal před branku Průžkovi, který ho pro jistotu ještě poslal na druhou stranu na Adama Dlouhého a tento hráč si už se střelou starosti nedělal. Měl před sebou odkrytou celou branku. Poslední slovo této třetiny měli ale domácí. David Klimša vybojoval kotouč a unikal do akce jeden na jednoho. Viděl ale, že mu k modré sjíždí Kafka, tak mu puk poslal, protože Kafka byl sám. Popojeli o pár kroků a Kafka kotouč vracel Klimšovi už před prázdnou branku – 3:4. A ještě v téže minutě mohlo být srovnáno, kdyby Szturc nenapálil další tyčku.

Poslední dějství si slibovalo zajímavou podívanou. Nakonec ale přineslo jen jeden gól a to hned z úvodu. Na starost si ho vzal opět David Klimša s Kafkou. Po jeho pasu se totiž dostal do kruhu, odkud vyslal technickou ránu přímo mezi Žajdlíkovy betony. Dalšími velkými šancemi této třetiny už zůstalo jen další břevno Hrachovského a šance Tomiho, který už prostřelil gólmana, který puk ale dost zbrzdil a jeden z hostů ho z brankové čáry vymetl pryč.

Logicky se tak šlo do prodloužení. To začalo obrovskou šancí Martynka s Kafkou. V přečíslení dva na jednoho pak druhý jmenovaný nastřelil už šestou tyčku rysů v zápase. Následně jsme viděli dva pokusy hostů, kterří se ocitli před brankářem v palebné pozici, ale ani jednou neuspěli. A tak si kotouč do režie vzal Frýdek-Místek, respektive Kafka, Bartko a Rostislav Martynek. A právě kapitán rysů v dnešním zápase se poté, co se kotouč po Bartkově střele odrazil, prosadil a ukončil tak poslední zápas této Chance ligové sezóny, respektive její základní části a nadstavby. Rysi zvítězili 5:4.

Vlastimil Wojnar (Frýdek-Místek): Strašně jsem rád, že jsme to nakonec vyhráli. Že jsme to vlastně otočili z toho nepříznivého stavu. Už jen kvůli těm lidem, kteří tady přišli a byli opravdu skvělí celou sezonu. Samozřejmě po sezoně převažuje smutek, protože jsme se nedostali tam, kam jsme chtěli. Bohužel, je to hokej. Chtěl bych těm klukům dneska poděkovat, že se ještě kousli a myslím si že dvě třetiny to byl z naší strany dobrý hokej.

Valdemar Jiruš (Benátky nad Jizerou): My jsme odehráli velice slušné utkání. Myslím si, že jsme byli vyrovnaným týmem domácímu mužstvu. Měli jsme tam malinké zaváhání, které soupeř okamžitě trestal. V prodloužení jsme měli dvě tutovky, které jsme nevyužili. Soupeř měl naopak jednu šanci, kterou využil. Potvrdila se tak jeho zkušenost. Dneska jsme tady ale s extrémně mladým týmem odehráli výborné utkání. Soupeři samozřejmě gratulujeme.