12. 3. 2024 | Tomáš Kalas

Statečný výkon Benátek přemohl Tábor až ve třetí třetině

OS1, úterý 12. 3. 2024
HC Tábor - HC Benátky nad Jizerou TAB - BEN
Benátečtí hokejisté v prvním utkání druholigového osmifinále předvedli proti táborskému favoritovi bojovný a srdnatý výkon. Ačkoliv ztráceli po první třetině jednu branku, po čtyřiceti minutách na kostce svítil stav 2:1 pro hosty, když je do vedení v čase 37:57 poslal David Šafránek. Nadějný stav ale Benátky neudržely, Kohouti v posledních dvaceti minutách třikrát udeřili a zvítězili tak 4:2.
HC Tábor: Žajdlík – Jáchym, Plášil, Hajič, Černý, Hubata, Suchánek, Gajdolín – Zeman, Matušík, Krliš – Huna, Zadražil, Prášek – Severa, Milfait, Dančišin – Šulek, Zíb, Nevšímal – Duda
HC Benátky nad Jizerou: Brázdil – Antoš, Němeček, Knesl, Kliment, Mašek, Kulvejt, Novák, Fišer – Řepík, Havlas, Hozák – Kučera, Šafránek, Jankovský – Martínek, Zumr, Vágner – Vorel, Husák, Peca
Branky a nahrávky: 17. Dančišin (Suchánek, Nevšímal), 45. Zadražil (Jáchym), 53. Zeman (Huna, Matušík), 60. Huna (Matušík) – 31. Martínek (Zumr, Vágner), 38. Šafránek (Jankovský, L. Kučera). Rozhodčí: Šperl, Valda – Teršíp, Tuháček. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1783. Střely na branku: 40:20. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2.

Tábor byl v této čtvrtfinálové sérii velkým favoritem, což od úvodních minut ale tolik nepotvrzoval. Měl sice územní převahu a s pukem často hrál v útočném pásmu, veškerá zakončení ale Brázdil velmi dobře viděl a dokázal je bez potíží pokrýt. Výborně se zaskvěl i proti úniku Zemana na začátku šesté minuty, kdy Knesl nezachytil puk na modré a bývalý forvard Jihlavy mířil sám na branku, benáteckého gólmana ale napálil jenom do lapačky.

Sympaticky hrající hosty přibrzdilo dvojnásobné oslabení, když za vyhození nepříliš stabilní branky byl během necelé minuty dvakrát za sebou vyloučen Brázdil. V přesilovce pět na tři ale Kohouti s ničím výraznějším nevyrukovali a sami museli přečkat svoje první oslabení, kdy ve velké šanci ale Benátky nesrovnaly. Paradoxně z kontru navíc dostali gól, Suchánkův pokus od modré ještě Brázdil vyrazil, ale přímo k Milanu Dančišinovi, jenž si na hranici brankoviště poradil.

Start druhé třetiny byl pro hostující tým náročný. Během prvních pěti minut musel čelit Brázdil rovnou třem gólovým šancím. U jedné mu pomohla i branková konstrukce, když ve 23. minutě nastřelil z přečíslení Severa brankovou konstrukci. Nevyužité šance domácí srazily ze sedla. Přestože byli opticky lepší, na konci 31. minuty bylo srovnáno. Žajdlíkova rozehrávka pod tlakem rezultovala ve ztrátu puku, načež Zumr sehrál puk na Viktora Martínka, jenž z pravého kruhu trefil šibenici.

A aby toho pro zkoprnělé domácí nebylo málo, tak v čase 37:57 dostali další direkt. Rychlý přechod do útoku přenechal se zakončením Jankovský na Davida Šafránka, který si přebruslil před clonící hráče a táborskému gólmanovi poslal puk znovu nad lapačku!

Ani první minuty třetí periody nebyly odlišné od předchozích. Středočeši ale dlouho pozorně bránili. Dotáhnout ztrátu se Táborským povedlo až na začátku 45. minuty. To vyhráli buly v útočném pásmu na Jáchyma, který počkal se střelou a šikovná teč Matěje Zadražila zvedla puk nad Brázdilovu lapačku. Další minuty se nesly v místy až drtivém náporu na hostující branku, benátecký brankář ale dlouho držel remízový stav.

Výsledek 2:2 platil i po přesilovce Tábora, svou šanci při hře pět na čtyři nevyužili ani svěřenci trenéra Nováka. Zlomový moment zápasu přišel v čase 52:23. Matušík podržel výborně pásmo, přistrčil Hunovi, načež v situaci dva na jednoho zůstal sám Němeček. Zkušený slovenský forvard nestřílel, nýbrž sehrál na Adama Zemana, jenž poslal puk nad přesunujícího se Brázdila.

Benátky však nic nezabalily, vybojovaly si početní výhodu, v níž měly velkou příležitost, Žajdlík na začátku 58. minuty ale svůj tým podržel. Hosté to pak zkusili ještě v šesti, Jihočeši ale stvrdili výhru trefou do prázdné díky Rudolfu Hunovi. Roli favorita série tak Táborští s velkou námahou potvrdili a zvítězili 4:2.

Richard Lobo (HC Tábor): Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání a že soupeř bude rozehranější. Deset dní jsme stáli. Kluky jsme na to připravovali. Myslím si, že v první třetině jsme si s tím dobře poradili. V té druhé, po nějakých našich šancích, jsme zápas asi trošku podcenili a soupeř dvě naše zaváhání potrestal. V závěrečné části hry jsme se vrátili k naší hře, k play-off hokeji, který budeme chtít předvádět a utkání jsme otočili. Vedeme 1:0, což je nejdůležitější.

Martin Novák (HC Benátky nad Jizerou): Z obou dvou stran jsme viděli opatrné utkání. Tábor mě překvapil, protože jsem myslel, že na nás více vlétne. Bylo vidět, že domácí jsou také nervózní. Neproměnili dvojnásobnou přesilovou hru, což nás nakoplo. Bohužel náš tým po dvou nevyužitých přesilovkách dvakrát inkasoval. To naopak dostalo na koně domácí. Nejvíce mě mrzí třetí branka domácího celku, kdy jsme měli puk na holi, ale lehce ho ztratili. Pro Tábor je to ale jen první korálek, který nic neznamená. Smekám před našimi kluky, kteří to od prvního do posledního hráče odmakali. Nadšený jsem také z toho, jak toto utkání zvládli Lukáš Kulvejt s Honzou Fišerem, kteří naskočili po dlouhé době do zápasu a perfektně ho zvládli. Věřím, že ve čtvrtek, s podporou domácího publika, potrápíme Tábor ještě více. Určitě jim nic nenecháme zadarmo. Věříme si na ně. Myslím si, že na to máme.