6. 12. 2023 | Ondřej Nejedlo

Z jasného zápasu udělali drama, benátečtí hokejisté vezou z Děčína tři body

21., středa 6. 12. 2023
HC Děčín - HC Benátky nad Jizerou DEC - BEN
Pro děčínského favorita si připravili studenou sprchu. Po dvou třetinách na ledě severočeského týmu vedli o šest branek a kráčeli si pro pohodlnou výhru. Černá pětiminutovka ve třetí třetině ale zápas notně zdramatizovala. Domácí tým pěti slepenými brankami udělal z utkání velké drama. V závěru sahal i po bodu, hosty ale zachránila nastřelená tyčka. Výhru už si ale Benátky vzít nenechaly. V power play završil svůj hattrick útočník Zumr, který rozhodl o výhře svého týmu 7:5.
HC Děčín: Petrásek (22. Skokan) - Brož, Bartoň, D. Kučera, Zedek, Loukota, Kaltenböck - Tůma, Nezbeda, Faigl - Sýkora, Jursa, Parshakov - Smola, Černý, Macek - Nowák, Chovanec
HC Benátky nad Jizerou: Brázdil - Mašek, Klodner, Kliment, Antoš, Němeček, Fišer - Jankovský, Šafránek, Zumr - Hruška, Havlas, Hozák - Dvořák, Vágner, L. Kučera - Plíšek
Branky a nahrávky: 45. Sýkora (Jursa), 46. Brož (Faigl), 48. Tůma (Brož, Parshakov), 50. Tůma (Brož, Faigl), 50. Parshakov (Zedek, Smola) - 4. Hruška (Klodner, Havlas), 10. Zumr (Šafránek, Klodner), 11. L. Kučera (Vágner, Mašek), 16. L. Kučera (Dvořák), 22. Zumr (Jankovský, Šafránek), 33. Vágner (Antoš, L. Kučera), 60. Zumr (Jankovský, Šafránek). Rozhodčí: Hacaperka - Gabriel, Stacho. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 298. Střely na branku: 45:25.

Děčínský tým není pro Benátky určitě oblíbeným soupeřem, tím spíše, v jakém rozpoložení se momentálně Středočeši nachází. Vždyť z deseti předcházejících zápasů vyhráli za tři body pouze jedenkrát.

Pro tým trenéra Švagrovského si Benátky ale v první třetině přichystaly opravdu ledovou sprchu. Vše odstartoval ve 4. minutě Hruška, který před brankou tečoval Klodnerovu střelu od modré čáry a poprvé překonal zkušeného brankáře Petráska. Domácí byli aktivnějším týmem, hosty ale držel pozorný Brázdil. Hned první početní výhodu hosté využili. Šafránkův pokus z kruhu se od bruslí domácích hráčů odrazil před volného Zumra a ten měl vcelku jednoduchou práci.

O necelou minutu později se mezi dvěma bránícími hráči prosmýkl Lukáš Kučera a donutil domácí střídačku, aby si vybrala oddechový čas. Korigovat mohli děčínští hráči při dvojnásobné početní výhodě, se kterou ale nenaložili vůbec dobře. Naopak po jejím skončení si do mezikruží najel Lukáš Kučera a s pomocí teče bránících hráčů pověsil puk pod víko. Zaskočený domácí tým se do konce první třetiny na žádnou odpověď nezmohl.

Pakliže chtěli Děčínští vstoupit do druhé periody lépe, jejich snaha vzala za své po necelých dvou minutách. Překvapivá střela Zumra z kruhu proletěla kolem Petráskovy masky a zastavila se až v síti. Po této brance přenechal místo mezi tyčemi děčínský brankář svému náhradníku Skokanovi. Ten byl ihned v permanenci, několik ošemetných pokusů ale dokázal zastavit. Nestačil až na průnik Vágnera, který bekhendem zacílil mezi jeho betony.

Benátečtí byli při chuti. Zvýšit mohli při vlastním oslabení, Hozákovo zakončení ale minulo odkrytou část branky. Zápas směřoval relativně k poklidnému finiši. Ve třetí třetině se ale děly věci!

Po pěti minutách hry odčaroval Brázdilovo kouzlo po vyhraném buly přesnou střelou Sýkora. Následně měli domácí výhodu dvojnásobné početní výhody, kterou také po střele Brože z kruhu využili. Najednou byl děčínských hráčů plný led, tím spíše, když z předbrankového prostoru přesně mířil Tůma.

O chvilku později přenechal Brož v útočném pásmu kotouč opět Tůmovi, který poslal svůj projektil nad Brázdilovu lapačku. Po dalších jedenadvaceti sekundách hry po rychlé kombinaci mířil mimo dosah přesunujícího se Brázdila Parshakov. Hostující brankář sice při tomto zákroku posunul branku a hlavní rozhodčí Hacaperka zprvu branku neuznal, možná padla i po hvizdu plzeňského rozhodčího, nicméně po delších diskuzích, během kterých zaházel jeden z domácích fanoušků led předměty z hlediště a musel být pořadatelskou službou vyveden, byl gól uznán a na hostující hráče čekalo perných deset minut.

Z těžkého knockoutu se ale hosté vzpamatovali, byť jim při střele z levého kruhu pomohla i tyčka. Domácí tým se kýženého obratu nedočkal. Nepomohla mu ani závěrečná power play, v níž Jankovský využil chyby domácích hráčů a z jeho práce těžil Zumr, který z hranice kruhu trefil opuštěnou svatyni a dokonal tak svůj hattrick.

Michal Oliverius (HC Děčín): Utkání se mi nehodnotí dobře. Náš výkon byl po dvě třetiny šílený, nemohli jsme se dostat do zápasu. Benátkám tam spadlo, na co sáhly. Dvě třetiny jsme byli úplně mimo. Klukům děkuji za nástup do třetí třetiny a také za to, jak se dokázali vrátit do zápasu. Soupeře jsme trošku nahlodali, neboť jsme stáhli až na 5:6. Stane se asi jednou za život, že by se nepříznivý výsledek 0:6 dokázal otočit. Měli jsme ještě nějakou šanci, ale když vezmu toto utkání, body jsme si nezasloužili, tím ale neříkám, že bychom je nechtěli.

Martin Novák (HC Benátky nad Jizerou): Trénuji dvacet let, ale ještě jsem nezažil, abychom z jasného zápasu udělali takové drama. Každopádně vítězství se počítá, pokud ho ale nepotvrdíme v dalších utkáních, bude to zbytečná výhra.