20. 8. 2014 | Martina Válková

Benátečtí vyzvou německý celek Lausitzer Füchse. Může to pro nás být dobrý test, míní Pešán

Nikoli tuzemského, ale zahraničního soupeře vyzve celek Benátek v dalších dvou přípravných utkáních, v nichž se však patrně nadále bude potýkat s prořídlou sestavou. Ve snaze o reparát po posledním nevydařeném zápase v Litoměřicích se benátecký kádr ve čtvrtek 21. srpna od 18:00 hodin v liberecké Svijany aréně postaví účastníku druhé nejvyšší hokejové soutěže v Německu – Lausitzer Füchse. Ten se do Liberce přesune z nedalekého Chomutova, kde o den dříve podlehl ve svém prvním přípravném utkání s domácími Piráty 2:4.

Německý celek je tak oproti Benátkám v rámci přípravy v mírném skluzu. I přestože se hráči Lausitzer Füchse připravují na ledě teprve asi od půlky srpna, lze od nich, jak uvedl trenér Filip Pešán, očekávat buldočí, přímočarý a tvrdý hokej, který kvality benáteckého týmu může dobře prověřit. „Doufám, že hráči k tomu utkání přistoupí jinak než v Litoměřicích,“ narážel Pešán na předchozí nevydařený zápas se Stadionem Litoměřice.

Tým Lausitzer Füchse, dříve známý pod názvem Dynamo Weißwasser, funguje již od roku 1932 a své nejúspěšnější období zaznamenal v letech 1994-1996, kdy dvě sezóny za sebou hrál nejvyšší německou hokejovou soutěž.

Výsledky Lausitzer Füchse v loňské sezóně v DEL2 jsou velmi podobné těm benáteckým v druhé nejvyšší tuzemské hokejové soutěži. Stejně jako Benátečtí i hráči německého celku totiž po základní části čítající 54 zápasů obsadili osmou příčku, což jim zajistilo postup do čtvrtfinále. Zde však podobně jako Benátky ve čtvrtfinálové sérii s Mladou Boleslaví, ani oni nevyzráli na pozdější mistry Fischtown Pinguins, když v sérii na čtyři vítězné zápasy podlehli v konečném výsledku 1:4.

Ačkoliv se sestava Lausitzer Füchse zdá být na první pohled stejnorodá, s výjimkou tří hráčů jiné národnosti, ve skutečnosti na soupisce nalezneme o něco více hokejistů pocházejících vně Německa. (To je dáno omezeným maximálním počtem hráčů jiné státní příslušnosti než německé.) Za představení jistě stojí oproti benáteckému Vaněčkovi o deset let starší a zkušenější kanadský brankář Jonathan Boutin, který bude pravděpodobně hájit bránu Weißwasseru i v následujících dvou zápasech proti Benátkám. Dále v řadách Lausitzer Füchse nově figuruje i švédský obránce Jonas Johansson či odchovanec lítvinovského hokeje Lukáš Poživil, jehož poslední zastávkou na české hokejové scéně byli před rokem HC Slovan Ústečtí Lvi. Tahákem pro diváky by mohl být i ostřílený obránce Greg Classen, jenž se může pyšnit účastí v NHL. Zde se v letech 2000-2002 v týmu Nashville Predators setkal s tehdy vzestupující brankářskou hvězdou Tomášem Vokounem.

Oba týmy v posledním přípravném zápase

HC Benátky nad Jizerou si z předešlého zápasu v Litoměřicích přivážejí hořkou pachuť tříbrankové porážky; během dvou třetin, po kterých z technických důvodů následovalo předčasné ukončení zápasu, se totiž celek Benátek ve složení Vaněček – Ulrych, Niko, Pabiška, Kajínek, Beránek, Pokorný, Jandejsek – Špaček, Skořepa, Krejčík – Jonák, Miškovský Maďar – Bittner, Mikyska, Dlouhý ani jednou neprosadil.

Chuť předvést kvality německého hokeje byla u týmu Lausitzer Füchse v jejich prvním zápase proti Pirátům Chomutov alespoň na začátku utkání nepřehlédnutelná. Již v úvodních sedmi minutách totiž hosté z malých šancí vytěžili dvoubrankové vedení. Od patnácté minuty se však tlak ze strany domácích začal stupňovat, a nejvyšších obrátek dosáhl právě během druhé třetiny, kdy hráči Weißwasseru dělali nejvíce chyb. Již v třicáté páté minutě utkání byl tak velký chomutovský obrat dokonán, když Roman Chlouba dostal puk za ležícího brankáře Boutina celkově po čtvrté. Ve třetí třetině byl výkon obou aktérů vyrovnaný a signalizace ohlašující branku již nezazněla.
Lausitzer Füchse se na ledě Chomutova předvedli v následující sestavě: Boutin – Geiseler, Gerstung, Pyka, Poživil, Mücke, Heyer – Fischer, Domogalla, Lehnigk, Lavallee, Palka, Legault, Johansson, Mieszkowski, King, Classen, Reiter, Götz, Swinnen.

Jako vždy je k dispozici on-line přenos přímo z místa dění: on-line přenos!