Historie Klubu

Cesta benáteckého hokeje byla započata v roce 1934, kdy se tehdejší skupina nadšenců ze Sokola rozhodla založit hokejový oddíl. V začátcích ke hře sloužily pouze zamrzlé tůně nebo ledem pokrytá Jizera. I tak ale se hrálo živelně a se zápalem, jak tomu ostatně bývá všude tam, kde se rodí něco nového. O rok později měli benátečtí hokejoví nadšenci možnost trénovat na letním cvičišti Sokola, které bylo upraveno na ledovou plochu, tehdy však ještě bez mantinelů a osvětlení.

Až v roce 1938 se benátečtí hokejisté dočkali zbudování nízkých mantinelů a postavení dřevěné boudy, která sloužila jako šatna a ohřívárna. Vybudování dostatečného zázemí se benáteckému hokeji vyplatilo a poskytlo ideální podmínky pro jeho rozvoj, a tak později vznikly oddíly SK a AFK Benátky, které se v roce 1948 sloučily ve Spartak Benátky. Benátčané předváděli velmi dobrý hokej a o účast diváků neměli nouzi – na zápasy jich chodilo až 500. Ačkoliv se ještě nehrála pravidelná soutěž, hostovaly tu takové oddíly, jako Dynamo Praha, Konstruktiva Chomutov, SONP Kladno a další. Na benáteckém ledě si tak zahráli někdejší českoslovenští reprezentanti Josef Trousílek či Miroslav Kluc.

V roce 1964 se Benáteckým dostalo opět lepších podmínek. Hřiště se totiž přestěhovalo na letní stadion, kde byly již vysoké mantinely a výbojkové osvětlení, byť se stále hrálo na přírodním ledě. V sezoně 1969/70 mužstvo postoupilo do krajského přeboru a do kabin zavítalo i několik hráčů z Mladé Boleslavi, kteří výrazně ovlivnili kvalitu hry. Benátky v dalších letech hrají divizi, či krajský přebor I. třídy. Až v sezoně 1985/86 se našemu mužstvu po suverénním vítězství v krajském přeboru podařilo postoupit přes Strakonice a Havlíčkův Brod do II. celostátní ligy.

V roce 1998 se v Benátkách otevřela nová hala s celkovou kapacitou 1 700 diváků. O necelých deset let později, v sezóně 2007/2008, Benátečtí slavili úspěch, když si vybojovali místo ve druhé nejvyšší soutěži – první lize. Tentýž rok také navazují spolupráci s extraligovými Bílými Tygry z Liberce, a stávají se tak oficiální libereckou farmou.

Při své prvoligové premiéře Benáteckým po základní části náležela 12. – poslední postupová pozice do předkola play off. Zde celkem překvapivě konečným výsledkem série 3:0 vyřadili favorizovanou Chrudim. Ve čtvrtfinále však narazili na ústecké Lvy, pozdějšího vítěze I. ligy, který byl nad jejich síly. HC Benátky dokázaly proti Lvům vyhrát jediný zápas,čímž bylo jejich úvodní vystoupení v prvoligové soutěži u konce.

V sezoně 2009/2010 si hokejisté Benátek polepšili. Před vyřazovací části figurovali na 10. pozici, která jim opět zajišťovala účast v předkole. V něm však v čtyřzápasové sérii nestačili na Orli Znojmo a brány čtvrtfinále pro ně tentokrát zůstaly zavřené.

O rok později se historie opakovala a hráči Benátek v předkole nastupují proti stejnému soupeři – Orlům ze Znojma. Přestože tento rok pro Znojmo představovali těžšího soupeře a o postupu do další fáze vyřazovacích bojů se rozhodovalo až v posledním pátém zápase, Benátky na ledě Orlů prohráli 1:5, a podruhé za sebou se tak do čtvrtfinále nedostali.

V sezoně 2011/12 předvedly HC Benátky svůj nejlepší výkon. Oproti předešlému roku výrazně zlepšily hru na ledě soupeře – z 12. příčky se vyhouply až na 4. Na ledě soupeře se jim však tolik nedařilo, celkově tak byly po 52 zápasech úvodní části šesté. Ve čtvrtfinále se mužstvo Benátek střetlo s Olomoucí a bylo vůbec nejblíže postupu do semifinále. Série se protáhla až na sedm zápasů, v tom sedmém rozhodujícím duelu však Benátčané zaspali začátek a náskok soupeře už nedohnali. Prohra 3:5 pro ně tedy znamenala konec sezony.

V následující sezoně 2012/13 Benátky zaostaly po základní části o dva body za posledním postupujícím do čtvrtfinále, čekala je tak stejně jako zbylých pět neúspěšných týmů play out. V té se především díky vysokému bodovému náskoku oproti ostatním celkům vyhnuly baráži.

Zatímco v předchozí sezoně tým Benátek těsně do čtvrtfinálových bojů nepostoupil, v soutěžním ročníku 2013/14 s klidem uhájil poslední osmou postupovou příčku. Ve čtvrtfinále ale nestačil na ambiciózní celek Mladé Boleslavi, a v sérii na čtyři vítězné zápasy prohrál poměrem 2:4. Mladá Boleslav své ambice vzápětí přetavila v úspěch, když se stala mistrem a z baráže postoupila do naší nejvyšší hokejové soutěže – Extraligy.

O rok později se Benátečtí taktéž dostali do předkola play-off, kde si hladce poradili s Litoměřicemi na tři zápasy. Poté se postavili budoucímu účastníkovi baráže o extraligu - českobudějovickému Motoru. Ve vyrovnané sérii padli svěřenci trenérského dua Černý-Nečas 2:4 na zápasy.

V následujícím ligovém ročníku se benáteckým hráčům nepodařilo postoupit do předkola play-off. Díky dostatečnému bodovému zisku však byli s dostatečným předstihem zachráněni. Novinkou v této sezóně bylo rozšíření spolupráce o další extraligové týmy - Mladou Boleslav a pražskou Spartu.

Benátecký hokejový klub je s necelými 7 500 obyvatel v podstatě evropskou raritou, neboť se zde hraje druhá nejvyšší soutěž ve městě s jedním z nejmenších počtů obyvatel.

Mládežnický hokej

V našem oddílu se věnuje velká péče výchově nové generace hokejistů. Trenéři pracují s mladší a starší přípravkou, s mladšími žáky a dále s družstvem juniorů. Vzhledem k podmínkám, které oddíl mládežníkům vytváří, došlo k tomu, že do Benátek dojíždějí děti z okolních vesnic, ale i z Lysé nad Labem, Brandýsa nad Labem a dokonce i z Prahy.

Benáteckými odchovanci jsou: Radim Šimek (obránce extraligového týmu Bílí Tygři Liberec či San Jose, český reprezentant - zatím jediný benátecký odchovanec, který si zahrál nejslavnější ligu světa), Radek Hrabák (mládežnický reprezentant, útočník extraligového týmu Piráti Chomutov či prvoligové Kadaně), Vojtěch Havlas (mládežnický reprezentant, útočník juniorského týmu Bílí Tygři Liberec a prvoligových Benátek nad Jizerou), Zdeněk Doležal (mládežnický reprezentant, útočník prvoligových Litoměřic, Ústí nad Labem, Slavie Praha a extraligových Českých Budějovic či pražské Sparty), František Uřídil (mládežnický reprezentant, obránce juniorského týmu BK Mladá Boleslav či prvoligových Benátek nad Jizerou, Kadaně), Jakub Zajíček (mládežnický reprezentant, útočník prvoligových Benátek nad Jizerou) Jan Závora (útočník extraligové Mladé Boleslavi, prvoligového Ústí nad Labem) či brankář Petr Kváča (1. liga České Budějovice a Benátky nad Jizerou, extraliga Sparta Praha, Litvínov, Třinec, Liberec, český reprezentant - první benátecký odchovanec draftovaný do NHL - Colorado Avalanche. Také ženský hokej má v Benátkách své zastoupení díky Magdaleně Erbenové (české mládežnické reprezentantce). Svůj talent v mládeži tu také rozvíjel Lukáš Lhoták (český reprezentant, hráč Ambri-Piotta), Lukáš Chalupa (mládežnický reprezentant, extraliga Plzeň, Chomutov, polská nejvyšší soutěž), Petr Maršoun (extraliga v Mladé Boleslavi), Vojtěch Sedláček (extraliga v pražské Spartě, nejvyšší soutěž ve Francii) nebo Erik Čermák (mládežnický reprezentant).

Hráči národního týmu v Benátkách

Benátecký dres také obléklo několik hráčů, kteří působili v nejslavnější soutěži světa - NHL. Jsou to: Jan Hejda, Jaroslav Modrý, Andrej Podkonický, Robert Schnabel, Zdeněk Blatný, Roman Will, Marek Schwarz, Václav Pletka, Jan Hlaváč, Pavel Zacha, Ladislav Šmíd, Mário Bližňák, Petr Nedvěd, Vítek Vaněček, Josef Kořenář, Jan Jeník či zdejší odchovanec Radim Šimek.

Stejně tak v Benátkách působilo několik někdejších českých a československých reprezentantů: Jan Zajíček, Jaroslav Mec, Jan Hejda, Vladimír Holík, Roman Čech, Petr Kaňkovský, Jaroslav Modrý, Jan Víšek, Lukáš Vantuch, Lukáš Derner, Marek Pinc, David Štich, Lukáš Pabiška, Marek Schwarz, Matěj Stříteský, Tomáš Filippi, Ondřej Vitásek, Lukáš Krenželok, Radim Šimek, Jakub Valský, Tomáš Urban, Václav Pletka, Jan Piskáček, Jakub Orsava, Tomáš Pospíšil, Pavel Musil, Filip Pyrochta, Petr Kalina, Jan Hlaváč, Ladislav Šmíd, Jan Ordoš, Radek Duda, Adam Musil, Michal Bulíř, Michal Teplý, Lukáš Pařík, Lukáš Jašek, Dominik Lakatoš, Ronald Knot, Marek Zachar, Jiří Černoch, Petr Kváča či Petr Nedvěd. V devadesátých letech byl trenérem benáteckého týmu slavný hráč poválečné éry Augustin Bubník či později několikanásobný reprezentant Ladislav Kolda. V Benátkách nad Jizerou také trénoval současný reprezentační trenér Filip Pešán. Výhodné tréninkové podmínky zde našli brankář Milan Hnilička a také jedna z legend českého hokeje Petr Nedvěd.

V Benátkách nad Jizerou si zahráli také slovenští reprezentanti Andrej Podkonický, Tomáš Harant, Boris Žabka, Richard Rapač, Peter Galamboš, Dalibor Bortňák, Marcel Melicherčík, Adam Jánošík, Martin Čakajík, Peter Trška, Patrik Maier, Mário Bližňák a Martin Faško-Rudáš. Připravoval se tu Martin Réway. K výčtu reprezentantů přidejme ještě Lotyše Kobu Jasse, Fina Tuomase Tarkkiho či Petra Nedvěda, reprezentujícího též Kanadu.

Na zdejším zimním stadionu se představila při přátelském zápase slavná pražská Sparta, partnerský Liberec, švýcarský Davos, Chur, reprezentace Itálie, ruský Magnitogorsk, norský Lillehammer, juniorský tým rakouského Salzburgu, kazašský Ertis Pavlodar, francouzský Briancon, ale také německé týmy Lausitzer Füchse a Dresden Eislöwen či americký univerzitní tým Bethel University Royals. Přípravná utkání zde odehrála česká reprezentace do šestnácti let. Připravovaly se tu také reprezentační výběry České republiky do osmnácti, devatenácti a dvaceti let a také ženské reprezentační výběry.

klub

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
P Tým Tým Z S B
1. LTM Litoměřice 36 146:86 88
2. TRE Třebíč 35 107:71 73
3. VSE Vsetín 34 128:82 69
4. JIH Jihlava 36 135:101 69
5. SOK Sokolov 35 118:87 64
6. PRO Prostějov 35 120:97 60
7. SLA Slavia 36 121:105 59
8. KOL Kolín 37 106:111 56
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
22.09.2021

Dopravní omezení

Vzhledem k dopravnímu omezení v ulici Mělnická, která je příjezdovou cestou k zimnímu stadionu, doporučujeme divákům dnešního utkání "A" týmu s Třebíčí, aby přijeli s časovým předstihem a vyhnuli se případným kolonám.


11.05.2021

Podcast s Pabiškou

Zajímavé povídání s oporou benáteckého týmu Lukášem Pabiškou a jeho bratrancem Davidem pod taktovkou známého sporťáka Pavla Petra si můžete poslechnout zde!


05.03.2021

Zápas proti Litoměřicím

Předposlední zápas základní části druhé nejvyšší soutěže proti týmu HC Stadion Litoměřice bude sehrán na litoměřickém ledě.