Historie klubu
Cesta benáteckého hokeje byla započata v roce 1934, kdy se tehdejší skupina nadšenců ze Sokola rozhodla založit hokejový oddíl. V začátcích ke hře sloužily pouze zamrzlé tůně nebo ledem pokrytá Jizera. I tak ale se hrálo živelně a se zápalem, jak tomu ostatně bývá všude tam, kde se rodí něco nového. O rok později měli benátečtí hokejoví nadšenci možnost trénovat na letním cvičišti Sokola, které bylo upraveno na ledovou plochu, tehdy však ještě bez mantinelů a osvětlení.
Až v roce 1938 se benátečtí hokejisté dočkali zbudování nízkých mantinelů a postavení dřevěné boudy, která sloužila jako šatna a ohřívárna. Vybudování dostatečného zázemí se benáteckému hokeji vyplatilo a poskytlo ideální podmínky pro jeho rozvoj, a tak později vznikly oddíly SK a AFK Benátky, které se v roce 1948 sloučily ve Spartak Benátky. Benátčané předváděli velmi dobrý hokej a o účast diváků neměli nouzi – na zápasy jich chodilo až 500. Ačkoliv se ještě nehrála pravidelná soutěž, hostovaly tu takové oddíly, jako Dynamo Praha, Konstruktiva Chomutov, SONP Kladno a další. Na benáteckém ledě si tak zahráli někdejší českoslovenští reprezentanti Josef Trousílek či Miroslav Kluc.
V roce 1964 se Benáteckým dostalo opět lepších podmínek. Hřiště se totiž přestěhovalo na letní stadion, kde byly již vysoké mantinely a výbojkové osvětlení, byť se stále hrálo na přírodním ledě. V sezoně 1969/70 mužstvo postoupilo do krajského přeboru a do kabin zavítalo i několik hráčů z Mladé Boleslavi, kteří výrazně ovlivnili kvalitu hry. Benátky v dalších letech hrají divizi, či krajský přebor I. třídy. Až v sezoně 1985/86 se našemu mužstvu po suverénním vítězství v krajském přeboru podařilo postoupit přes Strakonice a Havlíčkův Brod do II. celostátní ligy.
V roce 1998 se v Benátkách otevřela nová hala s celkovou kapacitou 1 700 diváků. O necelých deset let později, v sezóně 2007/2008, Benátečtí slavili úspěch, když si vybojovali místo ve druhé nejvyšší soutěži – první lize. Tentýž rok také navazují spolupráci s extraligovými Bílými Tygry z Liberce, a stávají se tak oficiální libereckou farmou. Ještě dodejme, že druhá liga se do té doby v Benátkách hrála nepřetržitě jednadvacet let!
Při své prvoligové premiéře Benáteckým po základní části náležela 12. – poslední postupová pozice do předkola play off. Zde celkem překvapivě konečným výsledkem série 3:0 vyřadili favorizovanou Chrudim. Ve čtvrtfinále však narazili na ústecké Lvy, pozdějšího vítěze I. ligy, který byl nad jejich síly. HC Benátky dokázaly proti Lvům vyhrát jediný zápas, čímž bylo jejich úvodní vystoupení v prvoligové soutěži u konce. V sezoně 2009/2010 si hokejisté Benátek polepšili. Před vyřazovací části figurovali na 10. pozici, která jim opět zajišťovala účast v předkole. V něm však v čtyřzápasové sérii nestačili na Orli Znojmo a brány čtvrtfinále pro ně tentokrát zůstaly zavřené.
O rok později se historie opakovala a hráči Benátek v předkole nastupují proti stejnému soupeři – Orlům ze Znojma. Přestože tento rok pro Znojmo představovali těžšího soupeře a o postupu do další fáze vyřazovacích bojů se rozhodovalo až v posledním pátém zápase, Benátky na ledě Orlů prohráli 1:5, a podruhé za sebou se tak do čtvrtfinále nedostali. V sezoně 2011/12 předvedly HC Benátky svůj nejlepší výkon. Oproti předešlému roku výrazně zlepšily hru na ledě soupeře – z 12. příčky se vyhouply až na 4. Na ledě soupeře se jim však tolik nedařilo, celkově tak byly po 52 zápasech úvodní části šesté. Ve čtvrtfinále se mužstvo Benátek střetlo s Olomoucí a bylo vůbec nejblíže postupu do semifinále. Série se protáhla až na sedm zápasů, v tom sedmém rozhodujícím duelu však Benátčané zaspali začátek a náskok soupeře už nedohnali. Prohra 3:5 pro ně tedy znamenala konec sezony.
V následující sezoně 2012/13 Benátky zaostaly po základní části o dva body za posledním postupujícím do čtvrtfinále, čekala je tak stejně jako zbylých pět neúspěšných týmů play out. V té se především díky vysokému bodovému náskoku oproti ostatním celkům vyhnuly baráži. Zatímco v předchozí sezoně tým Benátek těsně do čtvrtfinálových bojů nepostoupil, v soutěžním ročníku 2013/14 s klidem uhájil poslední osmou postupovou příčku. Ve čtvrtfinále ale nestačil na ambiciózní celek Mladé Boleslavi, a v sérii na čtyři vítězné zápasy prohrál poměrem 2:4. Mladá Boleslav své ambice vzápětí přetavila v úspěch, když se stala mistrem a z baráže postoupila do naší nejvyšší hokejové soutěže – Extraligy.
O rok později se Benátečtí taktéž dostali do předkola play-off, kde si hladce poradili s Litoměřicemi na tři zápasy. Poté se postavili budoucímu účastníkovi baráže o extraligu - českobudějovickému Motoru. Ve vyrovnané sérii padli svěřenci trenérského dua Černý-Nečas 2:4 na zápasy. V následujícím ligovém ročníku se benáteckým hráčům nepodařilo postoupit do předkola play-off. Díky dostatečnému bodovému zisku však byli s dostatečným předstihem zachráněni. Novinkou v této sezóně bylo rozšíření spolupráce o další extraligové týmy - Mladou Boleslav a pražskou Spartu.
Benátecký hokejový klub je s necelými 7 500 obyvatel v podstatě evropskou raritou, neboť se zde 14 let hrála druhá nejvyšší soutěž ve městě s jedním z nejmenších počtů obyvatel.
Benátecká stopa v první lize - 14 let - 2008 - 2022
Plných čtrnáct sezón v řadě působil tým HC Benátky nad Jizerou v první hokejové lize. Druhá nejvyšší soutěž se u Jizery hrála díky spolupráci s Libercem, který tímto novodobým projektem odstartoval model moderní farmy, z čehož profitoval zejména pro svůj "A" tým, do nějž se vypracovala celá řada hokejistů, kteří prošli právě Benátkami. Pojďme si nyní zavzpomínat a projít si sezónu po sezóně cestu Benátek v první lize.
Sezóna 2008/09
Před premiérovou sezónou v druhé nejvyšší hokejové soutěži se benátecký tým stal farmou extraligových libereckých Bílých Tygrů a ruku v ruce s nimi nakonec procházel všemi prvoligovými ročníky. Úspěšného hlavního trenéra Luďka Škalouda vystřídal tehdy dvaatřicetiletý Petr Haken. Luděk Škaloud se posunul na post asistenta trenéra vedle Antonína Nečase. Benátecký tým byl posílen o několik zkušených hráčů, v čele s Michalem Havlem, Stanislavem Procházkou, Mojmírem Musilem, Jiřím Kudrnou či Václavem Drábkem. Avšak na úvod zaplatil nováčkovskou daň. V polovině listopadu vystřídal Petra Hakena u kormidla ostřílený trenérský bard Vladimír Čermák a dovedl svůj celek předkola vyřazovací části. Zde si Benátky hravě poradily s Chrudimí na tři zápasy. Ve čtvrtfinále nestačily na Ústí nad Labem. Nejproduktivnějším hráčem této sezóny byl s 27 kanadskými body Antonín Dušek.
Sezóna 2009/10
Ke změně trenéra došlo i před následujícím ligovým ročníkem. Vladimír Čermák vyslyšel vábení extraligové Mladé Boleslavi a na trenérské křeslo usedl Milan Černý. V benáteckém kádru se dravé mládí snoubilo se zkušeností. První ostruhy v profesionálním hokeji zde udělal kupříkladu český reprezentant Michal Bulíř a při své premiéře ihned skóroval. Benátky se dostaly do čtvrtfinále play-off, kde po těsných výsledkách nestačily poměrem 1:3 Znojmu. Nejproduktivnější hráčem byl Josef Skořepa, který nasbíral 26 bodů.
Sezóna 2010/11
Říká se, že třetí sezóna bývá nejtěžší. Pro benátecké hráče to ale neplatilo. V brance podávali velmi dobré výkony Jiří Stejskal s Tomášem Vošvrdou. Obranu řídila produktivní dvojice Michal Pavlů – Petr Kolmann a v útoku řádil nejproduktivnější hráč více než dvoumetrový Tomáš Urban, jenž získal 46 bodů. Důležitou úlohu hrál také velmi zkušený Tomáš Klimt, který byl příkladným mentorem pro o několik dekád mladší spoluhráče. Benátečtí se opět dostali do čtvrtfinále vyřazovací části a znovu se postavili Znojmu, které zle potrápili. Rozhodovat musel až pátý zápas na jihu Moravy, který zvládli domácí. Benátky se ale rozhodně stydět nemusely, vždyť dokázaly všem fanouškům, napříč první ligou, že se s nimi musí počítat.
Sezóna 2011/12
Opět pod taktovkou Milana Černého započala čtvrtá prvoligová sezóna benáteckého týmu. Před ní přišel z Mladé Boleslavi obránce Jan Jaroměřský, který se v Benátkách vypracoval ve stěžejního beka, chytil šanci za pačesy a následně odstartoval svoji úspěšnou hokejovou kariéru v extraligové Olomouci či Třinci. O přísun bodů se staral veterán Lukáš Král, který do Benátek přestoupil z Chrudimi. Nasbíral jich 57 a usadil se mezi nejlepšími prvoligovými hráči. Zdejší ochozy se také dočkaly prvního odchovance ve druhé nejvyšší soutěži. Za zdejší A-mužstvo si totiž zahrál Radim Šimek, nyní český reprezentant a hráč klubu NHL San Jose Sharks. Příjemným překvapením byl urostlý obránce Ondřej Vitásek. I v této sezóně Benátky nechyběly ve vyřazovacích bojích. Favorizovaná Olomouc, včele s olympijským vítězem Jiřím Dopitou, se zle zapotila. Rozhodnutí přinesl sedmý duel na Hané a výhra 5:3 domácího oddílu.
Sezóna 2012/13
V průběhu další sezóny se hlavní trenér Milan Černý přesunul na post asistenta trenéra do Liberce a na benáteckou lavičku se vrátil Vladimír Čermák. Byť Lukáš Král (35 kanadských bodů) vyhrál klubovou produktivitu, na své výkony z předchozí sezóny plně nenavázal. Bodově velmi dobrou sezónu měli Josef Skořepa s Tomášem Klimtem. V obraně se dařilo Janu Jaroměřskému či Petru Kolmannovi. Poprvé nastoupil ve zdejším dresu velký talent českého hokeje Pavel Zacha. Přesto to na účast v play-off tentokrát nestačilo. I když si benátečtí hráči zahráli play-out, starosti se záchranou žádné neměli.
Sezóna 2013/14
Před zahájením této sezóny přišla smutná zpráva. Po dlouhé, těžké nemoci zemřel prezident benáteckého hokejového klubu pan PhDr. Bohumil Bartoň. Novým trenérem zdejšího A-mužstva se stal Filip Pešán a úvod soutěže se Benátkám nad Jizerou vůbec nepovedl. Po debaklu na šumperském ledě v 11. kole klesly až na úplný chvost. Pomohlo angažování slovenského brankáře Adama Trenčana, který se v bráně střídal převážně s Janem Lukášem ze Lva Praha či libereckým Markem Schwarzem. Zlepšené výkony v průběhu sezóny, podpořené důležitými brankami Michala Bárty, Jana Plodka, Víta Jonáka či Josefa Skořepy pomohly benáteckému celku do play-off, kde ve čtvrtfinále, hraném na šest zápasů, nestačil na regionálního rivala z Mladé Boleslavi, později postupujícího do české extraligy. V této sezóně se stal nejproduktivnějším hráčem oblíbenec zdejších ochozů Josef Skořepa, který získal 31 kanadských bodů.
Sezóna 2014/15
Sezóna 2014/15 se stala zřejmě nejúspěšnějším prvoligovým ročníkem v historii benáteckého hokeje. Pod vedením Filipa Pešána předváděli benátečtí hráči líbivý hokej, který jim přinášel body do tabulky. Bodově se dařilo Josefu Mikyskovi (37 bodů). Střelecky přispívali Josef Skořepa s Janem Plodkem. Po Radimu Šimkovi nastoupil za Benátky další zdejší odchovanec, útočník Vojtěch Havlas. Benátečtí hráči se dostali do předkola play-off, kde ve třech zápasech spláchli Litoměřice. Ve čtvrtfinále stanuli velmi těžkému soupeři z jihu Čech – českobudějovickému Motoru. S ním svedli urputnou, šestizápasovou bitvu, na jejímž konci byly šťastnější České Budějovice. To již Benátky vedl Milan Černý, který v závěru základní části nahradil Filipa Pešána, který započal svoji úspěšnou misi v Liberci.
Sezóna 2015/16
Trenéři se opět měnili. Novým mužem na benátecké střídačce se stal Jiří Čelanský. Novinkou také byla spolupráce s dalšími extraligovými celky – pražskou Spartou a Mladou Boleslaví. Benátky však na minulou, úspěšnou sezónu nenavázaly. Vítězem produktivity se stal Jan Plodek, který nasbíral „jen“ 24 kanadských bodů. Dařilo se obránci Jiřímu Říhovi, který měl pouze o čtyři body méně. Benátečtí fanoušci mohli sledovat um bývalého reprezentanta a hráče NHL Václava Pletky nebo mladého, talentovaného Dominika Lakatoše. V Benátkách nad Jizerou si zahrál také první zámořský hráč – Kanaďan Kurt Etchegary. I díky jejich výkonům neměly Benátky žádné starosti se záchranou, byť v play-off tentokrát chyběly.
Sezóna 2016/17
Kooperace tří extraligových celků byla ještě prohloubena. V brance zářil Sparťan Filip Novotný. Svůj um předváděl i z Českých Budějovic zapůjčený benátecký odchovanec – brankář Petr Kváča. Důležité branky vstřelil mladý obránce Filip Pyrochta. Body zajišťovala především trojice Josef Mikyska, Jan Víšek a Jan Plodek. Prvně jmenovaný také vyhrál se 30 body klubovou produktivitu. Benátečtí se dostali do předkola play-off, kde po rozhodujícím pátém zápase nestačili na třineckou farmu z Frýdku-Místku. Byla to také poslední účast Benátek nad Jizerou ve vyřazovacích bojích.
Sezóna 2017/18
Po předchozí sezóně skončil v Benátkách nad Jizerou hlavní trenér Jiří Čelanský, jehož nahradil bývalý benátecký útočník Jiří Kudrna. V brance se prakticky rovným dílem podělili o šanci Aleš Stezka s Josefem Kořenářem. Ani oni však nezabránily četným debaklům. Benátky se pro tuto sezónu staly opět výhradně jen libereckou farmou, neboť vcelku úspěšná spolupráce s Mladou Boleslaví a Spartou skončila. Benátky obsadily předposlední místo prvoligové tabulky s největším počtem inkasovaných branek. V plné nahotě se ukázalo, jak chybí spolupráce s dalšími extraligovými celky. Vítězem klubové produktivity se stal s 35 body Zdeněk Král. Benátečtí diváci mohli sledovat výkony českých nadějí Jana Jeníka, Michala Teplého či Tomáše Hanouska. Kvůli tomu, že tato sezóna byla nesestupová, Benátkám i nadále náležel přívlastek prvoligové. Vzpomínat se bude zejména na duel proti Kladnu, který se konal v Liberci a v němž proti Jaromíru Jágrovi nastoupil v benáteckých barvách Petr Nedvěd. Návštěva sedm a půl tisíce diváků je dodnes platným rekordem druhé české nejvyšší soutěže!
Sezóna 2018/19
Ani v následující sezóně se benátecký tým nedostal do vyřazovacích bojů, byť tentokrát za sebou nechal kromě Kadaně i Ústí nad Labem. Nejvíce kanadských bodů získal Daniel Špaček (27 bodů). Dařilo se i Jiřímu Průžkovi, jemuž tato sezóna otevřela dveře do extraligy. V úvodu sezóny pomáhal benáteckému týmu zkušený bývalý reprezentant Radek Duda, který poté zamířil do extraligového Chomutova. Dalším benáteckým odchovancem v první lize se stal František Uřídil.
Sezóna 2019/20
Před letní přípravou převzal benátecký tým Valdemar Jiruš, který v minulé sezóně, společně s Antonínem Nečasem asistoval Jiřímu Kudrnovi. Po osmapadesáti odehraných zápasech získali benátečtí hráči o třináct bodů více než v předchozí sezóně, ale ani to nestačilo na postup do vyřazovací části. Bodově se dařilo zkušenému Radku Dudovi, jenž zaznamenal 43 kanadských bodů. Závěr této sezóny strávil v rakouském Lustenau. Bodově se dařilo také Adamu Dlouhému, Danielu Špačkovi či obránci Ondřeji Buchtelovi. Mezi tyčemi se vystřídala hned šestice brankářů, nejvíce odchytal Matěj Žajdlík. V jednom případě oblékl benátecký dres také letošní účastník olympijských her Ronald Knot.
Sezóna 2020/21
Necelé dva měsíce před zahájením soutěže zasáhla nejen Benátky nad Jizerou, ale i celou hokejovou veřejnost, smutná zpráva. Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku pouhých dvaceti let obránce Ondřej Buchtela. Vstup do samotné sezóny měli svěřenci trenérů Valdemara Jiruše, Antonína Nečase a Jiřího Stejskala skvělý. Nezbrzdila je ani nucená více než měsíční koronavirová pauza. Na konci listopadu se Benátky poprvé v historii vyhřívaly na prvním místě a staly se největším překvapením úvodu sezóny. Po odchodu klíčových hráčů do zámoří či do partnerského Liberce už však vyhrály za tři body pouze čtyřikrát a ani tentokrát se neprobojovaly do vyřazovacích bojů, což po nadějném úvodu určitě velmi mrzelo. Nejproduktivnějším hráčem se stal s 18 body, věkem ještě junior, Vojtěch Jiruš.
Sezóna 2021/22
Již před zahájením tohoto ligového ročníku bylo zřejmé, že druhou nejvyšší soutěž může opustit až pět týmů! Důležitý vstup do sezóny benátečtí hráči nezachytili, a byť prohrávali těsným rozdílem, důležité body do tabulky nepřibývaly. Středočechům k výraznějšímu posunu tabulkou nepomohly ani čtyři výhry z měsíce října či odstoupení beznadějně poslední Kadaně. V důležité fázi sezóny nepřicházelo z partnerského Liberce, který bojoval s četnou marodkou, výraznější posílení a pomyslný vlak pomalu ujížděl. Ani hráčská liberecká injekce z kraje ledna nedohnala bodovou ztrátu a pět kol před koncem bylo jasné, že benátecký tým bohužel nemine sestup. Nejproduktivnějším hráčem této sezóny se stal slovenský útočník Sebastian Čederle, který získal 23 bodů. Před touto prvoligovou sezónou se do Benátek nad Jizerou vrátil útočník Erik Čermák, který udělal na benáteckém ledě své první hokejové krůčky. Nastoupil také další odchovanec Jakub Zajíček, který navázal na svého otce Lukáše Zajíčka, útočného tahouna z druholigové éry.
Za čtrnáct prvoligových sezón zanechal benátecký klub na hokejové mapě nesmazatelnou stopu. Pro český hokej pomohl vychovat několik talentovaných hráčů. Někteří z nich se neztratili ani v nejlepší lize světa – kanadskoamerické NHL či dalších předních evropských soutěží. I když ve většině sezón reálně hrozil sestup, Benátky neuhnuly z nastolené cesty a jejich sestava byla někdy doslova nabita mladými hráči, což by v případě farmářských týmů měla být samozřejmost! Ve všech sezónách stál na benátecké střídačce coby asistent trenéra Antonín Nečas. Společně s ním pamatují všechny prvoligové ročníky i Marek Pabiška, nejprve z ledové plochy, poté z funkce kustoda a maséra benáteckého týmu či brankář a pozdější trenér zdejších gólmanů Jiří Stejskal. Ve všech čtrnácti prvoligových sezónách navlékal benátecký dres útočník Daniel Špaček!
Závěrem je třeba říci, že benátecký hokej zanechal na prvoligové mapě nesmazatelnou, čtrnáct sezón v řadě trvající, stopu! Poděkování patří všem hráčům, činovníkům i příznivcům, kteří se na tom podíleli a Vám všem fanouškům – zachovejte hokeji v Benátkách přízeň a i nadále si najděte cestu do hlediště našeho stadionu!
Mládežnický hokejV našem oddílu se věnuje velká péče výchově nové generace hokejistů. Trenéři pracují s mladší a starší přípravkou, s mladšími a staršími žáky a dále s družstvem dorostu a juniorů. Vzhledem k podmínkám, které oddíl mládežníkům vytváří, došlo k tomu, že do Benátek dojíždějí děti z okolních vesnic, ale i z Lysé nad Labem, Brandýsa nad Labem a dokonce i z Prahy.
Benáteckými odchovanci jsou: Radim Šimek (obránce extraligového týmu Bílí Tygři Liberec či San Jose, český reprezentant - zatím jediný benátecký odchovanec, který si zahrál nejslavnější ligu světa), Radek Hrabák (mládežnický reprezentant, útočník extraligového týmu Piráti Chomutov či prvoligové Kadaně), Vojtěch Havlas (mládežnický reprezentant, útočník juniorského týmu Bílí Tygři Liberec a prvoligových Benátek nad Jizerou), Zdeněk Doležal (mládežnický reprezentant, útočník prvoligových Litoměřic, Ústí nad Labem, Slavie Praha a extraligových Českých Budějovic, Hradce Králové či pražské Sparty), František Uřídil (mládežnický reprezentant, obránce juniorského týmu BK Mladá Boleslav či prvoligových Benátek nad Jizerou, Kadaně), Jakub Zajíček (mládežnický reprezentant, útočník prvoligových Benátek nad Jizerou) Jan Závora (útočník extraligové Mladé Boleslavi, prvoligového Ústí nad Labem, Slavie Praha) či brankář Petr Kváča (1. liga České Budějovice a Benátky nad Jizerou, extraliga Sparta Praha, Litvínov, Třinec, Liberec, český reprezentant - první benátecký odchovanec draftovaný do NHL - Colorado Avalanche. Také ženský hokej má v Benátkách své zastoupení díky Magdaleně Erbenové (české mládežnické reprezentantce). Svůj talent v mládeži tu také rozvíjel Lukáš Lhoták (český reprezentant, hráč Ambri-Piotta), Lukáš Chalupa (mládežnický reprezentant, extraliga Plzeň, Chomutov, polská nejvyšší soutěž), Petr Maršoun (extraliga v Mladé Boleslavi), Vojtěch Sedláček (extraliga v pražské Spartě, nejvyšší soutěž ve Francii) nebo Erik Čermák (mládežnický reprezentant).
Hráči národního týmu v BenátkáchBenátecký dres také obléklo několik hráčů, kteří působili v nejslavnější soutěži světa - NHL. Jsou to: Jan Hejda, Jaroslav Modrý, Andrej Podkonický, Robert Schnabel, Zdeněk Blatný, Roman Will, Marek Schwarz, Václav Pletka, Jan Hlaváč, Pavel Zacha, Ladislav Šmíd, Mário Bližňák, Petr Nedvěd, Vítek Vaněček, Josef Kořenář, Jan Jeník, Adam Klapka či zdejší odchovanec Radim Šimek.
Stejně tak v Benátkách působilo několik někdejších českých a československých reprezentantů: Jan Zajíček, Jaroslav Mec, Jan Hejda, Vladimír Holík, Roman Čech, Petr Kaňkovský, Petr Jaroš, Jaroslav Modrý, Jan Víšek, Lukáš Vantuch, Lukáš Derner, Marek Pinc, David Štich, Lukáš Pabiška, Marek Schwarz, Matěj Stříteský, Tomáš Filippi, Ondřej Vitásek, Lukáš Krenželok, Radim Šimek, Jakub Valský, Tomáš Urban, Václav Pletka, Jan Piskáček, Jakub Orsava, Tomáš Pospíšil, Pavel Musil, Filip Pyrochta, Petr Kalina, Jan Hlaváč, Ladislav Šmíd, Jan Ordoš, Radek Duda, Adam Musil, Michal Bulíř, Michal Teplý, Lukáš Pařík, Lukáš Jašek, Dominik Lakatoš, Ronald Knot, Marek Zachar, Jiří Černoch, Petr Kváča, Adam Klapka, Petr Kalina, Martin Jandus, Kryštof Hrabík, Adam Najman, Josef Kořenář, Jakub Rychlovský či Petr Nedvěd. V devadesátých letech byl trenérem benáteckého týmu slavný hráč poválečné éry Augustin Bubník či později několikanásobný reprezentant Ladislav Kolda. V Benátkách nad Jizerou také trénoval nedávný reprezentační trenér Filip Pešán. Výhodné tréninkové podmínky zde našli brankář Milan Hnilička a také jedna z legend českého hokeje Petr Nedvěd.
V Benátkách nad Jizerou si zahráli také slovenští reprezentanti Andrej Podkonický, Tomáš Harant, Boris Žabka, Richard Rapač, Peter Galamboš, Dalibor Bortňák, Marcel Melicherčík, Adam Jánošík, Martin Čakajík, Peter Trška, Patrik Maier, Mário Bližňák a Martin Faško-Rudáš. Připravoval se tu Martin Réway. K výčtu reprezentantů přidejme ještě Lotyše Kobu Jasse, Fina Tuomase Tarkkiho či Petra Nedvěda, reprezentujícího též Kanadu. Na zdejším zimním stadionu se představila při přátelském zápase slavná pražská Sparta, partnerský Liberec, švýcarský Davos, Chur, reprezentace Itálie, ruský Magnitogorsk, norský Lillehammer, juniorský tým rakouského Salzburgu, kazašský Ertis Pavlodar, francouzský Briancon, ale také německé týmy Lausitzer Füchse a Dresden Eislöwen či americký univerzitní tým Bethel University Royals. Přípravná utkání zde odehrála česká reprezentace do šestnácti let. Připravovaly se tu také reprezentační výběry České republiky do osmnácti, devatenácti a dvaceti let a také ženské reprezentační výběry.# | Tým | Z | B |
---|---|---|---|
1. | HC Tábor | 17 | 45 |
2. | HC Příbram | 17 | 40 |
3. | HC Kobra Praha | 16 | 36 |
4. | HC Benátky n.J. | 17 | 31 |
5. | HC Stadion Vrchlabí | 15 | 30 |
6. | HC Wikov Hronov | 17 | 27 |
7. | Slovan Ústí n.Labem | 15 | 25 |
8. | HK Kralupy n.Vltavou | 17 | 22 |
9. | HC Děčín | 17 | 18 |
10. | IHC Králové Písek | 17 | 18 |
11. | HC Stadion Cheb | 16 | 17 |
12. | MOSTEČTÍ LVI | 17 | 17 |
13. | TJ HC Řisuty | 17 | 11 |
14. | SK Kadaň | 17 | 11 |
90 let hokeje v Benátkách
V sobotu 7. září od 14:00 se na benáteckém zimním stadionu bude slavit výročí 90 let hokeje v Benátkách nad Jizerou. Vrcholem programu bude utkání výběr legend domácího klubu proti veteránské reprezentaci ČR. Vstupné je zdarma, tak si tuto akci nenechte ujít!
Zemřel Petr Hendrych
Jsou zprávy, které se nepíší opravdu lehce...Ve věku 61 let zemřel po dlouhé těžké nemoci dlouholetý benátecký srdcař - kustod Petr "Prkýnko" Hendrych. Tuto funkci obětavě vykonával neuvěřitelných 24 let v prvoligové i druholigové éře a nedílnou součástí benátecké střídačky byl i v uplynulé sezóně. Do poslední chvíle věřil, že se v novém ročníku opět postaví na své místo u vrátek mantinelu, odkud si ho všichni tak dobře pamatujeme. Několik generací hokejistů, kterým tento povoláním truhlář za ty roky dělal potřebný servis, mu tak věnuje malou vzpomínku do hokejového nebe! Čest jeho památce!
Výroční zpráva 2023
Výroční zpráva HC Benátky nad Jizerou 2023