„V první řadě bylo třeba vyřešit stavy hráčů, kteří nám prostě chyběli. Začali jsme tedy shánět hráče z Mělníka nebo Mladé Boleslavi, abychom mohli začít hrát žákovskou ligu, protože musíme naplnit určitý počet hokejistů. Dá se říct, že se to povedlo a druhým rokem u nás opět funguje žákovská liga a liga mladšího dorostu, kde není s počtem hráčů problém, spíše je ještě musíme pouštět do jiných oddílů. U staršího dorostu a juniorů to bylo po loňské sezóně podobné, nyní ale se potýkáme s užším kádrem, a proto spolupracujeme s Mladou Boleslaví a Spartou Praha. Tyto oddíly nám hráče půjčují, jinak bychom tyto soutěže hrát nemohli, neboť bychom tolik hokejistů neměli.“
Nejužší spolupráce na mládežnické bázi je určitě s Mělníkem. Jak je toto nastaveno?
„První dva roky se hraje pod názvem HC Benátky nad Jizerou a po letošním ročníku se to změní na HC Junior Mělník. Je to nastaveno tak, že polovinu soutěže hraje v Mělníku 5. a 6. třída a další polovinu tam pak hraje 7. a 8. třída. V podstatě se s Benátkami ty stadiony střídají napůl, aby ti hráči hráli jak v Benátkách, tak na Mělníce a nebyl nikdo znevýhodněn. Jak jsem již předeslal, bez spolupráce těchto dvou měst by se žákovská liga hrát nedala. S výjimkou osmé třídy kategorie nehrají špatně, jsou v prostředku tabulky, v tomto ohledu jsme spokojeni. Osmá třída bohužel, i když se teď situace zlepšila, body pravidelně nezískává. Po dvou letech působení se nyní bude vypočítávat koeficient, podle něhož se pro další sezónu budou tvořit žákovské skupiny. To znamená, že by z této soutěže po ročním působení nikdo nesestupoval, ale po dvou letech by se vždy vypočítal koeficient, a kdo by měl nejméně bodů, žákovskou ligu by na úkor jiných družstev opustil. Trenérsky je to obsazené s Mělníkem také napůl. Mladší hráče vedou především mělničtí trenéři a u starších kategorií to máme obsazené trenéry z Benátek.“
Kromě spolupráce s Mělníkem je tu také spolupráce s Nymburkem, což se týká především juniorské kategorie…
„Do týmu juniorů nám Mělník pro letošní sezónu dal dva dobré hráče – Krejsu a Havla, kteří zapadli do kolektivu. Je tu i brankář Roušar. Tím nám pomohli, protože naši nejlepší junioři ročníku 1990 i 1991 se prosazují do mužské druhé hokejové ligy a trénují v Nymburce, kde získávají zkušenosti s mužským hokejem. Když je Nymburk uvolní, tak pomáhají nám. Jedná se o Šimka, Klímu, Tregla a Kinkora. Když tyto hráče v juniorech nemáme, tak je to pro nás složité. Proto jsou výsledky kolísavé. U staršího dorostu je ta spolupráce s Mělníkem také dobrá, i když tam si loni také vybojovali ligu staršího dorostu, takže se ten hráčský potenciál roztříštil. Oba celky se tedy pohybují okolo středu, spíše v dolní polovině tabulky. U mladšího dorostu je ta spolupráce, řekl bych, nejlepší. Vytvoříme jeden kvalitní tým, v klidu hrajeme v prostředku tabulky, hráčů je dost. V této kategorii ani tak nekoukáme, jestli jsme čtvrtí nebo šestí, ale spíše na to, abychom ty hráče připravili pro starší dorost.“
Blíží se konec kalendářního roku, jak byste zhodnotil dosavadní výsledky jednotlivých mládežnických družstev?
„Jak už jsem řekl v úvodu, u páté, šestý a sedmé třídy problém nemáme. Trošku nám pokulhává osmá třída. Udělali jsme maximum, aby se ta situace zlepšila, a sice angažováním dvou zkušených trenérů – Vladimíra Švejdy a Zdeňka Knapa z Mladé Boleslavi. Výsledky jsou zatím bodově stejné, ale na každém zápase je vidět, jak se ti hráči herně lepší, a věříme, že osmá třída začne bodovat. Mladší dorost je v klidu pátý, u staršího dorostu sestupuje pouze jedno mužstvo, takže se liga určitě zachrání jak v Mělníku, tak v Benátkách. V juniorech sestupují letos dva celky, protože extraligu opustí hned čtyři týmy. Tady ta situace bude do posledního zápasu napjatá a budeme muset hodně pracovat.“
Jaké cíle si u mládeže dáváte pro další část letošní sezóny?
„Hlavním cílem pro nás je vychovávat hráče od kategorie ke kategorii a hlavně ligy zachránit, aby kluci měli kde hrát kvalitní soutěž, jakou první liga rozhodně je.“
Čeho byste rád u benátecké mládeže dosáhl do budoucna?
„Tak samozřejmě bychom chtěli dále vychovat kvalitní hráče, které si vezme Liberec, kde by kluci pokračovali ve výkonnostním růstu – v extralize. To by byla pro nás vizitka. Důkazem toho je například Radim Šimek, který v Liberci výborně zapadl, hraje dobře. Dále pak, když kluci z juniorů hrají druhou ligu za Nymburk a postupně se vypracují do první ligy do Benátek. To je cíl všech trenérů tady.“
Otázka na závěr přímo na vás. Na zimním stadionu kromě šéftrenéra mládeže, trenéra juniorů a mladšího dorostu vykonáváte také funkci ledaře. Jak obtížné je vše skloubit dohromady a časově zvládat?
„Někdy je to určitě hodně těžké stíhat. Navíc teď ještě dodělávám nejvyšší trenérskou licenci, takže jsem tři dny v měsíci ještě mimo, v Olomouci. Jinak jsem na zimáku od rána do večera, ale baví mě to a zatím to jde dobře.“
Děkujeme za rozhovor!