16. 12. 2012 | Petra Skopcová

Mojí výzvou je vychovat kvalitní hráče pro Liberec, říká Antonín Nečas

Současný benátský asistent trenéra Antonín Nečas toho má za sebou skutečně hodně. Tento rodák z Havlíčkova Brodu své první opravdové hokejové krůčky prožil v Jihlavě, několik let pod vedením Jaroslava Holíka. V Benátkách hrál tři roky (2002-2003) v obraně, tehdy ještě ve druhé lize a podařilo se mu získat celkem 21 bodů (8+13) a 269 trestných minut. Od sezóny 2006 již stál na svém postu asistenta trenéra, o rok později pomáhal Benátkám při postupu do první ligy. Ve své šesté sezóně v realizačním týmu Benátek poskytl krátké zhodnocení nejen zápasu s Havlíčkovým Brodem, ale i uplynulé části sezóny.

Nejdříve zkusme zhodnotit zápas s Havlíčkovým Brodem...

Zápas se mi nehodnotí dobře, protože jsem dvě třetiny nehráli dobře. Ačkoliv jsme soupeře deset tu šesti střelám přestříleli, on nám dokázal z těch šesti střel dát čtyři branky. Zlepšili jsem se až ve třetí třetině, jenže to je málo. S takovým dobrým soupeřem musíme začít dřív, hrát od začátku a musí to podpořit gólman dobrým výkonem. Nechci to však házet pouze na něj. Myslím, že celý mančaft první dvě třetiny nehrál dobře a začít něco dotahovat až ve třetí třetině je pozdě.

Čím byl zaviněn pomalý nástup?

Dostali jsme z přesilových her branku a při rozehrávce hned druhou. Nemohli jsme se z toho dostat a hledali jsme se. Havlíčkův Brod dobře bránil, ale především my bychom měli s takovými soupeři předvádět kvalitnější výkony na domácím ledě.

Přesto se nemůžu nezeptat, jestli ty výkony nějak souvisí s příchodem hráčů z Liberce...

Myslím, že nikoliv. Kluci, kteří jsou momentálně v Liberci, tak si Benátkami prošli, znají tohle prostředí. Nechci na nikoho svalovat vinu, průběh zápasu se takhle odvíjel. My jsme tu od toho, aby kluci z Liberce hráli, když přijdou. Havlíčkův Brod je dobrý mančaft, který v první třetině soutěže byl v popředí. Změnil styl hry, útočníci začali bránit, jsou agresivnější.

Jak ale tým nastartovat opět do herní pohody?

Musíme se připravit na další utkání. Tvrdou prací se vrátit zase zpátky, zklidnit hru a to je celé. Myslím, že tým krizi nemá, dokážeme se z toho sebrat, když budeme hrát svojí hru a půjdeme za vítězstvím. Bodovali jsem ted asi deset zápasů v řadě a nejsme tým, který by to mohl dlouhodobě udržet. O krizi bych mluvil až po deseti prohraných zápasech.

Za dalším vítězstvím by měl jet právě do Mostu, jedním z papírově slabších soupeřů, se kterými se vám ale moc nedařilo...

Skutečně jsou to jen papírově slabší soupeři, protože dnes je ta soutěž vyrovnaná a záleží, jak se na zápas tým připraví, jak začnou a odpracují celé utkání.

Do Mostu počítáte s posilami z Liberce?

To v tuto chvíli nedokážeme říct, o tom rozhoduje Liberec. Pokud přijdou, zapracujeme je do kádru a budou hrát, aby se obehráli a aby byli kvalitní v Tygrech. Kvůli tomu tady taky jsme. Vytvořená farma jsme kvůli tomu, aby tu hráli mladí kluci, získávali zkušenosti a mohli je potom zúročit v Liberci.

Jaké to je, když vám před zápasem řeknou, že posílají deset nových hráčů a vy je musíte zapracovat do kádru?

My už to takhle děláme pátou sezónu a jsme na to zvyklí a zároveň připravení. Musíme vše dělat rychleji a měnit za běhu. V Benátkách to nikdy nebude ustálené mužstvo, jako mají například v Olomouci. Je to dobře, protože například Krejčík, Urban či Kica se dostali do Tygrů. Pro trenéry to samozřejmě snadné není, ale o to je to zajímavější práce, větší výzva.

Kdo vás v této sezóně nejvíc pozitivně překvapil?

Mladý obránce Radim Šimek patřil před svým zraněním k nejlepším obráncům. Po zranění se trochu hledá, ale já věřím, že se to zlepší a bude patřit zase ke špičce.

Na které utkání z první odehrané poloviny nejvíc vzpomínáte?

Já utkání beru, jak jdou za sebou. Kolikrát se hraje třikrát do týdne. Samozřejmě mě těší výhra s Jihlavou, když člověk odněkud pochází, přál jsem si vyhrál s Havlíčkovým Brodem... Utkání už ale beru zápas od zápasu, z každého vyhraného utkání mám radost.

Jaké máte cíle do poslední fáze soutěže?

Hrát dobrý hokej, vychovat tu mladé hráče, kteří se posunou dál. Ať to dopadne jak chce, hráči tu musí odehrát kvalitní zápasy a budeme mít radost, když se potom někdo z nich objeví v Tygrech. Samozřejmě bychom chtěli do play-off, to si kluci vždy rádi zahrají, protože jsou to jiná a těžká utkání.