Představujeme soupeře - HC AZ Havířov
Benátečtí se před loňskou sezónou s Havířovem utkali jen čtyřikrát, a sice v sezóně 2008/09, tedy v historicky první v benátecké historii, a také sezónu následující. Poté však v havířovském klubu nastaly finanční problémy, spojené s dluhy, které nasekalo tehdejší vedení HC Havířov Panthers. Přitom v Havířově se čtyři roky hrála nejvyšší soutěž – extraliga! Po sestupu zpět do první ligy, kterou Panteři hráli sedm let (2003 – 2010), nejprve Havířovští působili v horních patrech tabulky, ale postupem let se propadali, až 8. ledna 2010 z důvodu již zmiňovaných finančních potíží museli odstoupit z dalších prvoligových bojů!
Hokej v Havířově zachránila skupina okolo Martina Potočného, Jaroslav Mrowiece a Jana Peterka, která vybudovala nový tým a pod historickým názvem AZ Havířov nastoupila do druhé ligy. Profesionálně vedený klub si brzy získal přízeň fanoušků a sponzorů. Úspěšnou cestu premiérovou sezonou 2010/11, mezi jejíž vrcholy patří dva vyprodané derby zápasy s Orlovou, zakončil, po výborném 3. místě v tabulce, poněkud nešťastným vyřazením ve čtvrtfinále play-off s Novým Jičínem. Hned v další sezoně však AZ vyhrál jak dlouhodobou část východní skupiny 2. ligy, tak celé play-off a postoupil do baráže, v níž skončil o jediný bod za pozicí zajišťující postup do 1. ligy.
Následující sezona ale už byla pro havířovské hokejisty postupová. Opět vyhráli play-off východní skupiny 2. ligy a v následné baráži si už po pěti zápasech suverénně zajistili postup o patro výš a kvalitní reprezentují město v druhé nejvyšší republikové soutěži!
Jak již bylo napsáno v úvodu, věkový průměr havířovského týmu činí pouhých dvaadvacet let. Brankářskou jedničkou Slezanů je syn trenéra Jana Danečka Lukáš, který letos nastoupil k deseti utkáním – s průměrem okolo dvou obdržených branek a úspěšností zásahů téměr 93 % procent je opravdu oporou týmu. K sedmi zápasům letos nastoupil také jeho kolega Petr Matoušek, čtyři odchytal nejmladší z tohoto tria – teprve devatenáctiletý Miroslav Svoboda.
Havířovští zadáci jsou velmi mladí, nejstarším z nich je osmadvacetiletý Jiří Krisl, jinak se věkový průměr beků pohybuje okolo dvaceti let. Co se týče produktivity beků, tak zde s šesti body vládnou již zmiňovaný Krisl a také dvaadvacetiletý Tomáš Valenta. V těsném závěsu se pak pohybují další mladíci – Foltýn, Lenďák a Repe. Patrně nejvíce extraligových startů má z obránců Radim Ostrčil, jenž nejvyšší soutěž hrál ve Vsetíně a Kometě Brno. Loňský ročník strávil ve slovenské Žilině.
Produktivitu útočníků se třinácti body vede Marek Loskot, benáteckému publiku velmi dobře známý, neboť zde v minulosti působil. Značnou část své dosavadní kariéry však Loskot strávil v sousední Mladé Boleslavi, stejně jako jeho nynější havířovský spoluhráč Tomáš Jiránek. Ten dosud nasbíral jedenáct bodů a rovněž okupuje přední příčky bodování. Dvanáct bodů pak posbíral dvacetiletý Vojtěch Tomi, stejným dílem přispěl také Antonín Pechanec, o bod méně dosud získal Martin Jakúbek. Dá se říci, že havířovští útočníci své bodové příspěvky přidávají rovným dílem a tým je tedy vyrovnaný. Ještě můžeme zmínit jedno zajímavé jméno. Polský útočník Aron Chmielewski v jedenácti zápasech přispěl sedmi body, působí v Havířově střídavě z Třince.