11. 8. 2019 | Věra Novotná

Rozhovor s novým trenérem Valdemarem Jirušem


Příprava je již v plném proudu a fanoušci benáteckého hokeje tak mají možnost vidět nové mladé tváře, které se touží prosadit do dospělého hokeje. Vzorem je jim například benátecký odchovanec Radim Šimek, který se právě přes benátecký led a libereckou organizaci dostal až do NHL, kde nyní bojuje o místo v sestavě San Jose Sharks. Nové tváře nejsou ale jen v řadách hokejistů, jednu najdeme také na střídačce. Novým hlavním trenérem je totiž od této sezony Valdemar Jiruš, který vystřídal Jiřího Kudrnu. Jiruš před nedávnem trénoval libereckou juniorku. Své svěřence tudíž velmi dobře zná.

"Těšíme se na novou sezonu a fanoušky Benátek, kteří ví a vidí spoustu kluků, kteří prošli farmou v Benátkách, jak se prosazují v Tygřím mužstvu v evropských týmech a v NHL.,“ začal rozhovor novopečený trenér benáteckého „A“ mužstva, který se s novým týmem nemusí ani seznamovat. Spoustu hokejistů z Benátek již trénoval. „Kluky znám, mají za sebou úspěšné působení v juniorských kategoriích, ale mají před sebou posun do seniorského hokeje, který je velmi těžký, jak po fyzické, tak psychické stránce. Nečeká je nic jednoduchého,“ ví Jiruš.

Právě tým Benátek pomáhá zvládnout přechod do seniorské soutěže tak, jako málokterý tým Chance ligy. „Benátky jsou farmou extraligového týmu Bílí Tygři Liberec a farma ohrává, vychovává mladé hráče pro první tým, kde se na jejich výchově podílejí i zkušenější borci, kteří znají své role v týmu.“

Starší hráči jako jsou Petr Kolmann, Daniel Špaček ale třeba i Ladislav Bittner, radí svým mladým spoluhráčům při hře a v těžkých chvílích jim pomáhají zvládnout psychickou stránku hry. Letos to budou mít zase o něco těžší, neboť Chance liga připravila nový model soutěže a zápasová porce bude opravdu velká.

„Na začátku ligy si dáme cíl, za kterým si mladé benátecké mužstvo musí jít, zadarmo nám nikdo nic nedá,“ připouští Jiruš, který by rád s mužstvem nakoukl do play-off. „Zahrát si Play off je pro každého hráče obrovská motivace a hnací motor k tvrdé práci, bez které se tam nedostanete.“

Aktuálně probíhají přípravné zápasy, které slouží trenérům k tomu, aby přišli na ideální složení sestavy a získali přehled o jejich schopnostech. „Čeká nás ještě několik přípravných utkání, ve kterých hráči bojují o místo v sestavě. Sledujeme, jak zvládají herní a systémové věci,“ vysvětlil. Ti, kteří v sestavě Benátek své místo nezískají, mají šanci bojovat v liberecké juniorce. Není vyloučeno, že se do „A“ mužstva u řeky Jizery podívají, jako se to již několikrát stalo. Jiruš sám ví, že fungování liberecké organizace jde správným směrem. „Součástí tygří cesty je vychovávat hráče pro vrcholový hokej a to že se hráči, kteří prošli od liberecké mládeže přes akademii Liberce a farmu Benátek do Tygrů a poté do evropských týmů a NHL je jasným důkazem správné cesty liberecké organizace.“

Otázkou zůstává, který z borců oblékne dres s kapitánským „C“. Ve hře je spousta jmen, trenér však zatím jméno neprozradil. „Už máme jasno. Bude to hokejově a charakterově výborný hráč a člověk, který ve spojení s celým týmem utvoří skvělou partu, která si půjde za úspěchem. V to věříme,“ uzavřel rozhovor trenér Valdemar Jiruš.

Další články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
P Tým Tým Z S B
9. JIH Jihlava 58 181:134 107
10. TRE Třebíč 58 180:151 104
11. FRM Frýdek-Místek 58 212:168 94
12. PRO Prostějov 58 191:183 88
13. BEN Benátky n/J 58 152:188 69
14. UNL Ústí n/L 58 155:234 52
15. KAD Kadaň 58 127:261 42
16. SOK Sokolov 58 155:231 40
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
01.05.2020

Schwarz v Ml. Boleslavi

Libereckou organizaci opustil také zkušený čtyřiatřicetiletý brankář Marek Schwarz, který se stal posilou extraligového týmu BK Mladá Boleslav, kde započal svoji úspěšnou kariéru. Schwarz v sezóně 2019/20 odchytal v Benátkách nad Jizerou 14 mistrovských zápasů (2,54 gólů/zápas, 91,79% úspěšnost zásahů).


01.05.2020

Půček do Vsetína

V nadcházející sezóně nebude oblékat benátecký dres dvacetiletý útočník Roman Půček. Ten vinou zranění odehrál v uplynulé sezóně 7 mistrovských zápasů a získal 3 kanadské body (1+2). Půček odchází do prvoligového klubu VHK ROBE Vsetín, jehož je odchovancem.


04.03.2020

Dále bez Schwarze

Benátecký dres již v této sezóně neoblékne třiatřicetiletý brankář Marek Schwarz, ten bude působit už jen v extraligovém Liberci. Schwarz letos v Benátkách odchytal 14 utkání.