16. 12. 2013 | David Jahoda

S jedním gólem se zápas málokdy vyhraje, konstatoval brankář Jan Lukáš

Olomouc – Mužstvo Benátek nad Jizerou bylo po dvoubodové výhře nad lídrem z Mladé Boleslavi odhodláno potrápit i druhý mančaft prvoligové tabulky. Na ledě Olomouce se Středočeši dokonce dostali do vedení, a to ve vlastním oslabení, postupně však jako kdyby začaly hostům docházet síly. Hanáci nakonec zvítězili 4:1 a Benátečtí si sbalili kufry bez bodu. „Myslím si, že rozhodla druhá třetina, kdy jsme dostali gól na 1:1,“ řekl po utkání brankář Jan Lukáš, který zažil návrat na led mateřského klubu.

Po svém odchodu do Lva Praha jste odehrál první utkání na ledě své mateřské Olomouce. Jaké jste měl pocity?
Byl to pro mě docela normální zápas, nijak extremně jsem to neprožíval. Sice přišli kamarádi a známí, ale to je tak asi všechno. Odehrál jsem tu několik sezón, už je to však za mnou. Po zápase jsem zamával několika lidem, chodili se na mě dívat, když jsem tu hrával.

V utkání proti Kohoutům jste víc jak polovinu zápasu vedli. I po vyrovnací brance Mory jste byli domácím konkurenceschopní. Jenže třetí třetina se vám nepovedla, co se stalo?
Myslím si, že rozhodla druhá třetina, kdy jsme dostali gól na 1:1. Olomouc začala napadat, vytvořila si tlak a posléze jsme dostali již zmíněnou branku. V druhé části jsme také měli šance, mohli jsme něco dát, bohužel se nám to nepovedlo. S jedním gólem se zápas málokdy vyhraje. Potom už byla jenom otázka času, kdy dá Mora toho druhého.

Co trenér týmu před utkáním naordinoval? Očividně jste totiž první polovinu utkání byli o něco lepší než Olomouc.
Šli jsme do zápasu s tím, že budeme kvalitně bránit a sázet na brejkové situace, což se v první třetině dařilo. Ale jak už jsem říkal, od druhé třetiny Mora přebírala iniciativu a už to bylo trochu jiné.

Druhá branka domácích, o kterou se postaral Richard Diviš, se nakonec stala vítěznou. Přitom jste první pokus olomouckého útočníka parádně zlikvidoval. Až z dorážky se Diviš prosadil.
Byl sám (Diviš pozn. red.) před brankou, sehráli to v situaci dva na jednoho. Nejprve mi trefil lapačku, možná, že kdyby puk trefil tyčku, mohl jsem dorážku mít. Ríša byl ale v zakončení agresivní a musím říct, že to udělal dobře.

Třetí gól, který definitivně rozhodl o osudu utkání, padl v přesilové hře Hanáků. Šel puk z hole Jaroměřského přímo do branky, nebo to bylo tečované?
Myslím si, že to snad tečoval Lukáš Králík, možná jeden z našich obránců. Podle mě to bylo určitě po teči.

Jako hráč pražského Lva už jste si v jenom utkání osahal Kontinentální hokejovou ligu. Dá se první liga a KHL alespoň trochu porovnat?
Kontinentální hokejová liga je samozřejmě rychlejší, agresivnější, jsou tam zkušení hráči, kteří jsou vybaveni skvěle bruslařsky a fyzicky. Když to porovnám, je to opravdu skok. Ale první liga je také kvalitní, rok od roku jde nahoru, hrají tu i hráči z extraligy, takže podle mého názoru kvalitu určitě má.