19. 12. 2006 | Tomáš Špringl

Uhrají Benátky na jihu body?

Po prohře s Vrchlabím budou chtít zajisté benátečtí hokejisté ukončit rok 2006 výhrou. Jihočeskému Vajgaru se poslední dobou příliš nedaří a tak je šance přilepšit si v tabulce třemi body. Před domácí prohrou dokázali třikrát zvítězit a ani proti favoritovi skupiny si nevedli špatně a výhru mu nedali zadarmo. Benátečtí hokejisté by si měli uvědomit, že mužstvo od Vajgaru v letošní sezóně ještě neporazili. Zvlášť nepovedený byl domácí zápas, kdy Benátky podlehly Jihočechům 1:5. Utkání začíná ve středu v 18:00 a nejen pro benátecké příznivce je připraven podrobný on-line přenos.

Počátky hokeje v Jindřichově Hradci sahají ke konci 20. let 20. století. Postup Vajgaru v začátku devadesátých let byl neuvěřitelný. Tým, který v sezóně 1990/91 bojoval o to, aby vůbec udržel druhou ligu, o rok později postoupil do první ligy a sezónu 1993/94 si zahrál dokonce extraligu. Od roku 1994 byl stabilním účastníkem 1. ligy, kde patřil k týmům ze středu tabulky. Ovšem v sezóně 1999/2000 přišel pád zpět do druholigové soutěže poté, co Vajgar skončil předposlední. V baráži však totálně propadl proti všem soupeřům a uhrál pouhé dva body. Jindřichův Hradec putoval do druhé ligy společně s Brnem, Šumperk první ligu udržel, k němu se přidalo Ústí. O dva roky později byl Vajgar opět na dosah první lize ale vypadl v druhém kole play-off s postupující Boleslaví. Další sezónu skončil ve finále play-off s postupujícím Baníkem Most. V sezóně 2003/04 chybělo Vajgaru v baráži k postupu pouhých 5 bodů. Poštěstilo se až předloni, kdy postoupil na jednu sezónu do první ligy. Letos je Vajgar na osmém místě tabulky s 32 body. Poslední dobou se mu příliš nedaří. 21. kolo prohrál v Kolíně 2:3 v prodloužení, přičemž od 30. minuty vedl 1:2, o vyrovnávací branku v 59. minutě se zasloužili ex-benátečtí hráči, Karel Nekvasil po přihrávce Karla Nedbala. Rozhodující gól střelil Josef Malý v 61. minutě.
Následující domácí zápas s Milevskem skončil pro Vajgar málem remízou ale takřka za minutu dvanáct zachránil alespoň dva body pro domácí Michal Ištvánik v 65. minutě vítězným gólem na 2:1.
24. kolo v Nymburce skončilo remízou 3:3, jenž jak je Jindřichohradeckou tradicí zachraňovali Jihočeši gem v poslední minutě základní hrací doby.
Zápas proti hostujícím Strakonicícm se nevyvíjel vůbec dobře, v deváté minutě hosté střelili dva rychlé góly a domácí museli tvrdě bojovat o remízu 3:3.
V zatím posledním kole proti Táboru prohráli opět smutně 4:3. Když za domácí Tábor dával vítězný gól Ševčík v poslední minutě.
Hráčem s nejvíce body je domácí odchovanec Jiří Cmunt. Hráč, který má zkušenosti z německého Regensburgu a Bayreuth a prvoligového Berouna, má na svém kontě 24 kanadských bodů za 7 gólů a 17 asistencí.
Nejlepším střelcem je dvaadvacetiletý Jaroslav Korbela z Českých Budějovic. On pomohl svému týmu 12 góly a osmi asistencemi.
Nejužitečnějším obráncem je hráč s číslem 4 Martin Picka, mladý domácí odchovanec hraje druhou ligu teprve první sezónu a se čtyřmi body patří ke třem nejproduktivnějším obráncům.