12. 3. 2021 | Ondřej Nejedlo

Zlom nastal v polovině soutěže, říká benátecký hlavní trenér Valdemar Jiruš

První polovina prvoligového ročníku 2020/21 jim vyšla na jedničku, chvíli se dokonce vyhřívali na samém vrcholu. Hokejisté Benátek nad Jizerou ale po obměně kádru přestali pravidelně sbírat body a nakonec opustili i příčky zajišťující předkolo play-off. Třináctou prvoligovou sezónu benáteckých hokejistů zhodnotil hlavní trenér Valdemar Jiruš, který nastínil i plány pro příští ročník, ve kterém by se již mělo z druhé nejvyšší soutěže sestupovat.

Benáteckým hokejistům skončila prvoligová sezóna 2020/21 již po základní části. Jaká je s konečným 15. místem spokojenost a jak byste zhodnotil uplynulou sezónu?

V úvodu sezóny jsme měli velice dobře poskládaný tým a vyváženost byla ve všech formacích i postech. Tým šlapal jak na ledě, tak i v kabině. Kluci se prezentovali dobrým pohybem, kombinací a velice slušně zvládali systémové a taktické činnosti. Tým měl sílu a dokázal zvládat těžké situace. Zlom nastal v polovině soutěže. Někteří hráči odjeli na mistrovství světa do dvaceti let, jiní se posunuli do prvního týmu a my začínali prakticky od začátku. Každý takový zásah do týmu je znát. Šanci dostali opravdu mladí hráči, kteří začínají nakukovat do seniorského hokeje, avšak chybí jim zkušenosti, herní vyzrálost a také fyzické parametry jsou oproti soupeřům nesrovnatelné. Klukům se nedá upřít bojovnost, nasazení, obětavost, což mimochodem považuji u každého mladého hráče za samozřejmost. Vyzrálost našich soupeřů byla znát a klíčové fáze utkání rozhodovali zkušení hráči. Náš mladý tým herně nepropadával, ale výsledkově ano, a to znamenalo propad v tabulce na nepostupová místa. Naším cílem bylo play-off, které jsme neuhráli, takže samozřejmě jsme zklamaní. Druhou větou musím říci to důležité. V naší organizaci máme být partnerem pro liberecký A-tým, a to se povedlo. Někteří hráči prvního týmu se u nás dostávali do herní praxe, jiní v případě potřeby doplnili Bílé Tygry, jakožto doplnění z našeho farmářského týmu.

Splnila tedy benátecká farma svůj smysl?

Smysl naší farmy je nepopíratelný. Jsme tu pro A-tým, ne oni pro nás. Někdy je to tvrdé a náročné. Ve vyřazovací části hrát nebudeme, avšak Bílí Tygři jsou v první čtyřce, což je podstatné. Může to znít tvrdě, ale přesně tohle je cílem farmy. Musíme být plně k dispozici. Přidanou hodnotou je ohrávání mladých hráčů v seniorském hokeji. Kluci se přes žákovské kategorie, akademii a farmu dostávají do A-týmu, kde získávají pevné místo. Toto je pozitivní a inspirující pro další mladé hráče.

Určitě byste ale našel také nějaké nedostatky farmy. Co by bylo dobré zlepšit do příští sezóny?

Pro kvalitnější růst mladých hráčů by bylo dobré mít v týmu více zkušenějších hráčů, kteří mladým pomůžou v těžkých situacích a pomohou jim také v tom, aby dříve a kvalitněji vyzráli, a to jak herně, tak i charakterově. Toto je důležité pro jejich rozvoj. Hráč jinak roste vedle dvou hotových hokejistů, než vedle ročníkově stejného spoluhráče. Musíme vše zanalyzovat, rozebrat a zareagovat na to, že uplynulé čtyři sezóny byly nesestupové. Mohli jsme tedy využívat velký počet mladých hráčů, což nám letos umožnilo i to, že se nehrály akademické soutěže.Nyní bude vše jiné. Všechno se musí v klidu rozebrat a nastavit tak, aby vše dávalo smysl a fungovalo. Je to hodně závislé na financích, které jsou zásadním faktorem.

Jaký bude program benáteckých hokejistů po posledním zápase na ledě pražské Slavie a kdy začne příprava na sezónu 2021/2022?

Pro naši farmu ještě tato sezóna nekončí. Pokračujeme v plném tréninkovém procesu. Bílí Tygři mají na soupisce ještě některé hráče od nás a v případě potřeby jsou připraveni okamžitě naskočit. Trénovat budeme po celou dobu, dokud bude hrát liberecký tým. Všichni si přejeme, aby kluci měli formu a hlavně, aby byli ve vyřazovacích bojích zdraví. Po skončení sezóny bude volno. Začít přípravu na novou sezónu je v plánu od začátku května.

Co byste závěrem popřál příznivcům benáteckého hokeje?

Všem bych popřál hlavně pevné zdraví, aby zvládli tuto nelehkou dobu a abychom se postupně vrátili v klidu k normálnímu životu. Našim mladým hráčům bych přál sebereflexi, co obnáší profesionální sport. Talent totiž nestačí. Pokud si hráči uvědomí, že bez tvrdé práce to nejde, bude se v našem sportu i v dalších sportovních odvětvích blýskat na lepší časy. Všem našim fanouškům a sponzorům bych rád poděkoval a popřál jim pevné zdraví.

Další články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
Tabuka 2022/2023 bude zveřejněna po prvním odehraném kole...
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
29.03.2022

Valná hromada

Valná hromada hokejového klubu HC Benátky nad Jizerou se koná 7.4.2022 od 18 hodin na ZS v Benátkách nad Jizerou.


22.09.2021

Dopravní omezení

Vzhledem k dopravnímu omezení v ulici Mělnická, která je příjezdovou cestou k zimnímu stadionu, doporučujeme divákům dnešního utkání "A" týmu s Třebíčí, aby přijeli s časovým předstihem a vyhnuli se případným kolonám.


11.05.2021

Podcast s Pabiškou

Zajímavé povídání s oporou benáteckého týmu Lukášem Pabiškou a jeho bratrancem Davidem pod taktovkou známého sporťáka Pavla Petra si můžete poslechnout zde!