12. 3. 2021 | Ondřej Nejedlo

Zlom nastal v polovině soutěže, říká benátecký hlavní trenér Valdemar Jiruš

První polovina prvoligového ročníku 2020/21 jim vyšla na jedničku, chvíli se dokonce vyhřívali na samém vrcholu. Hokejisté Benátek nad Jizerou ale po obměně kádru přestali pravidelně sbírat body a nakonec opustili i příčky zajišťující předkolo play-off. Třináctou prvoligovou sezónu benáteckých hokejistů zhodnotil hlavní trenér Valdemar Jiruš, který nastínil i plány pro příští ročník, ve kterém by se již mělo z druhé nejvyšší soutěže sestupovat.

Benáteckým hokejistům skončila prvoligová sezóna 2020/21 již po základní části. Jaká je s konečným 15. místem spokojenost a jak byste zhodnotil uplynulou sezónu?

V úvodu sezóny jsme měli velice dobře poskládaný tým a vyváženost byla ve všech formacích i postech. Tým šlapal jak na ledě, tak i v kabině. Kluci se prezentovali dobrým pohybem, kombinací a velice slušně zvládali systémové a taktické činnosti. Tým měl sílu a dokázal zvládat těžké situace. Zlom nastal v polovině soutěže. Někteří hráči odjeli na mistrovství světa do dvaceti let, jiní se posunuli do prvního týmu a my začínali prakticky od začátku. Každý takový zásah do týmu je znát. Šanci dostali opravdu mladí hráči, kteří začínají nakukovat do seniorského hokeje, avšak chybí jim zkušenosti, herní vyzrálost a také fyzické parametry jsou oproti soupeřům nesrovnatelné. Klukům se nedá upřít bojovnost, nasazení, obětavost, což mimochodem považuji u každého mladého hráče za samozřejmost. Vyzrálost našich soupeřů byla znát a klíčové fáze utkání rozhodovali zkušení hráči. Náš mladý tým herně nepropadával, ale výsledkově ano, a to znamenalo propad v tabulce na nepostupová místa. Naším cílem bylo play-off, které jsme neuhráli, takže samozřejmě jsme zklamaní. Druhou větou musím říci to důležité. V naší organizaci máme být partnerem pro liberecký A-tým, a to se povedlo. Někteří hráči prvního týmu se u nás dostávali do herní praxe, jiní v případě potřeby doplnili Bílé Tygry, jakožto doplnění z našeho farmářského týmu.

Splnila tedy benátecká farma svůj smysl?

Smysl naší farmy je nepopíratelný. Jsme tu pro A-tým, ne oni pro nás. Někdy je to tvrdé a náročné. Ve vyřazovací části hrát nebudeme, avšak Bílí Tygři jsou v první čtyřce, což je podstatné. Může to znít tvrdě, ale přesně tohle je cílem farmy. Musíme být plně k dispozici. Přidanou hodnotou je ohrávání mladých hráčů v seniorském hokeji. Kluci se přes žákovské kategorie, akademii a farmu dostávají do A-týmu, kde získávají pevné místo. Toto je pozitivní a inspirující pro další mladé hráče.

Určitě byste ale našel také nějaké nedostatky farmy. Co by bylo dobré zlepšit do příští sezóny?

Pro kvalitnější růst mladých hráčů by bylo dobré mít v týmu více zkušenějších hráčů, kteří mladým pomůžou v těžkých situacích a pomohou jim také v tom, aby dříve a kvalitněji vyzráli, a to jak herně, tak i charakterově. Toto je důležité pro jejich rozvoj. Hráč jinak roste vedle dvou hotových hokejistů, než vedle ročníkově stejného spoluhráče. Musíme vše zanalyzovat, rozebrat a zareagovat na to, že uplynulé čtyři sezóny byly nesestupové. Mohli jsme tedy využívat velký počet mladých hráčů, což nám letos umožnilo i to, že se nehrály akademické soutěže.Nyní bude vše jiné. Všechno se musí v klidu rozebrat a nastavit tak, aby vše dávalo smysl a fungovalo. Je to hodně závislé na financích, které jsou zásadním faktorem.

Jaký bude program benáteckých hokejistů po posledním zápase na ledě pražské Slavie a kdy začne příprava na sezónu 2021/2022?

Pro naši farmu ještě tato sezóna nekončí. Pokračujeme v plném tréninkovém procesu. Bílí Tygři mají na soupisce ještě některé hráče od nás a v případě potřeby jsou připraveni okamžitě naskočit. Trénovat budeme po celou dobu, dokud bude hrát liberecký tým. Všichni si přejeme, aby kluci měli formu a hlavně, aby byli ve vyřazovacích bojích zdraví. Po skončení sezóny bude volno. Začít přípravu na novou sezónu je v plánu od začátku května.

Co byste závěrem popřál příznivcům benáteckého hokeje?

Všem bych popřál hlavně pevné zdraví, aby zvládli tuto nelehkou dobu a abychom se postupně vrátili v klidu k normálnímu životu. Našim mladým hráčům bych přál sebereflexi, co obnáší profesionální sport. Talent totiž nestačí. Pokud si hráči uvědomí, že bez tvrdé práce to nejde, bude se v našem sportu i v dalších sportovních odvětvích blýskat na lepší časy. Všem našim fanouškům a sponzorům bych rád poděkoval a popřál jim pevné zdraví.

Další články

TABULKA LIGY
arrow_forward_ios Kompletní tabulka
Tabuka 2021/2022 bude zveřejněna po prvním odehraném kole...
AKTUALITY
arrow_forward_ios Archiv aktualit
11.05.2021

Podcast s Pabiškou

Zajímavé povídání s oporou benáteckého týmu Lukášem Pabiškou a jeho bratrancem Davidem pod taktovkou známého sporťáka Pavla Petra si můžete poslechnout zde!


05.03.2021

Zápas proti Litoměřicím

Předposlední zápas základní části druhé nejvyšší soutěže proti týmu HC Stadion Litoměřice bude sehrán na litoměřickém ledě.


25.02.2021

Drábek na Slovensko

Devatenáctiletý útočník Michael Drábek zamířil do druhé slovenské hokejové ligy. Oblékat bude barvy týmu HK Levice. Drábek v letošní sezóně odehrál za Benátky nad Jizerou 5 zápasů, v nichž nebodoval.