16. 9. 2020 | Věra Novotná

Benátečtí díky skvělé třetí třetině porazili Jihlavu a berou tři body!

2., středa 16. 9. 2020
Benátky n.J. - Dukla BEN - JIH

První domácí duel v Benátkách nad Jizerou přinesl divákům velmi napínavou podívanou. Benátečtí přivítali ve druhém kole Chance ligy silný tým HC Dukla Jihlava, s nímž prvních čtyřicet minut svedli velmi vyrovnanou bitvu. Do třetí třetiny vlétli svěřenci trenéra Jiruše jako uragán a převážili misky vah na svou stranu. Velkou zásluhu na konečném vítězství má brankář Pařík, který za svá záda pustil jedinou z devětatřiceti střel. Jak se rodilo vítězství 4:1? Přečtěte si v reportáži.
Benátky n.J.: Pařík – Kolmann, Kovář, P. Krejčí, Aubrecht, Kunst, Böhm – Průžek, A. Dlouhý, D. Špaček – Pabiška, Čederle, Jiruš – Wiencek, Hrabík, Cikhart – Šafařovský.
Dukla: Jan Brož – T. Černý, D. Krenželok, Bukač, D. Kolář, Mareš, Bilčík, Černohorský – Illéš, M. Zadražil, Čachotský – Pekr, Fronk, Jiránek – Chlubna, Poletín, T. Harkabus – T. Havránek, Lichanec, Hrala.
Branky a nahrávky:7. Jiruš (Čederle, P. Krejčí), 45. Průžek (A. Dlouhý, Pařík), 51. Kolmann (D. Špaček, Hrabík), 57. Hrabík – 25. M. Zadražil (Čachotský). Rozhodčí: Wagner, Zavřel – Bosák, Podrazil. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení:0:0. Diváci: 230. Střely na branku: 18:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Úvodní okamžiky duelu patřily Jihlavě, která se usadila ve svém útočném pásmu a snažila se rychle otevřít skóre. Strach domácím příznivcům nahnala střela Jiránka ihned po buly, avšak Pařík byl pohotový a kotouč odrazil do bezpečí. Hra se přelévala ze strany na stranu a bylo vidět, že ani jeden z týmů nechce svého soupeře podcenit či mu lacině darovat příležitost. Obránci se činili na jedné i druhé straně a útočníci tak měli svou práci velmi těžkou. V sedmé minutě vyrazil do útoku Čederle, jehož střelu brankář Brož pouze vyrazil do místa, kde stál připravený Vojtěch Jiruš, jenž pohotově dorážel puk do odkryté branky. Při následné přesilové hře si Benátečtí vytvořili hned několik slibných příležitostí, avšak neuspěli. Do protiútoku se tak po návratu na ledě hnal vyloučený Čachotský, který předložil vynikající nabídku Illéšovi, jenž nedokázal dostat kotouč do odkryté branky.

Do druhého dějství vstoupili domácí přesilovou hrou. Ačkoliv ji nedokázali využít, vytvořili si díky ní tlak, který eskaloval v podobě útoku v podání trojice Hrabík-Kolmann-Špaček. Brož však kotouč za svá záda nepustil. Na druhé straně musel Pařík reagovat proti teči, ale dokázal puk zkrotit. Jihlavští se však vyrovnání přece jen dočkali a to po akci Čachotského, který předvedl své bruslařské umění. Poté co se zbavil několika svých strážců, přenechal puk Matěji Zadražilovi, který dokončil celou akci. Tato branka nalila Jihlavským potřebnou krev do žil a následně několikrát zaměstnali benáteckého gólmana. Tlak opadl po vyloučení Koláře, avšak ani tentokrát parta trenéra Jiruše nedokázala proměnit svou početní výhodu ve vedení. Následně několikrát puk změnil svého majitele a oba týmy tak musely bránit své obranné pásmo. Větší závar přišel znovu s blížící se sirénou, neboť poslední minuty strávili Jihlavští v početní výhodě. Pařík však svůj tým velmi dobře podržel.

Ani třetí třetina nezačala ve vyrovnaném počtu hráčů na obou stranách. Benátečtí byli sice v oslabení, avšak stále při chuti. Kolmann vystihl přihrávku soupeře, našel Pabišku, který však nedokázal dostat puk do branky. Také na druhé straně měl Pařík plné ruce a nohy práce, avšak deptal soupeře jedním skvělým zákrokem za druhým. Ve 45. minutě se světlo značící změnu skóre rozsvítilo za zády jihlavského gólmana podruhé. Jiří Průžek totiž předvedl své skvělé bruslařské schopnosti a poté, co dojel kotouč a obhodil si obránce měl ještě dostatek sil na přesné zakončení. Na druhé straně mohlo být však znovu vyrovnáno, Jihlava se rozhodně s výsledkem nehodlala smířit. Čachotskému zbývalo už jen uklidit kotouč do prázdné branky, avšak svůj cíl minul. Na druhé straně ukázal v 51. minutě přesnou mušku Petr Kolmann, který vypálil od modré a prostřelil ležícího Brože. Snížení měl poté na holi Illéš, který dnes proti Paříkovi zkrátka neměl svůj den. Ve skórování jej tentokrát zastavil Paříkův levý beton. Ihned poté vyrazil do protiútoku Kryštof Hrabík, jenž pláchl svým pronásledovatelům a stanovil konečný výsledek na 4:1 pro Benátky.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Do utkání jsme šli s určitým plánem, který kluci splnili do posledního puntíku. Dnes jsme velice spokojeni s naší hrou ve všech pásmech a klukům za to patří velký dík. Jsme rádi, že jsme toto utkání zvládli.

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Odjíždíme zklamaní, protože jsme tu chtěli bodovat. Soupeři musím pogratulovat k vítězství, protože si myslím, že na to, že hráli pouze na tři lajny, vydrželi vysoké tempo po celý zápas. Domácí byli velmi silní na puku, nebezpeční a houževnatí. Bohužel nám trošku skřípaly některé kombinace. Nedokázali jsme využít spoustu šancí. Na ně jsme byli lepší, na to se ale nehraje. Hraje se na to, kdo dá góly. Soupeř je dal, dnes byl lepší a já mu gratuluji. Jen doufám, že si z toho vezmeme ponaučení do dalšího zápasu.