2. 12. 2009 | Tomáš Nejedlo

Benátečtí rozstříleli také havířovské Panthery!

26., středa 2. 12. 2009
Havířov - Benátky n.J. HAV - BEN
Ve 26. prvoligovém kole zajížděli hráči Benátek na led dalekého Havířova. Oba celky měly před zápasem shodně jedenatřicet bodů. Domácí Pantheři však do utkání nastoupili s drtivou většinou hráčů juniorského věku. Důvodem bylo nevyplacení mezd hráčům prvního mužstva, kteří do zápasu odmítli nastoupit. Benátky tak v poklidu zvítězily rozdílem třídy v poměru 5:0 a připsaly si do tabulky důležité tři body. Michal Nedvídek navíc podruhé v řadě vychytal čisté konto! Výhrou mohou Středočeši potvrdit již v sobotu, kdy na domácím ledě přivítají Vrchlabí.
Havířov: Vošvrda (Gleich) - Jindřich, Rangl, Zientek, Hanousek, Skočovský, Jonáš, Šurin - Szturc, Maruna, Říčka, Křivohlávek, Haas, Protasenja, Matějček, Bartoš, Pechanec, Čaja, Mráz, Videlka
Benátky n.J.: Nedvídek (Stejskal) - Drábek, Kolmann, Pavlů, Vála, Mrkvička, Ton, Tondr - Kica, Krupka, Vařecha, Kopic, Skořepa, Loskot, Kudrna, Pabiška, Nevyhoštěný, Jech, Urban, Bárta
Branky a nahrávky: 15. Bárta (Urban, Jech), 19. Kica (Pavlů, Skořepa), 33. Urban (Jech, Bárta), 33. Pabiška (Nevyhoštěný, Kopic), 51. Pabiška (Nevyhoštěný, Vála). Rozhodčí: Wagner - Goňa, Obadal. Vyloučení: 9:8. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 679. Střely na branku: 22:41.

Na dalekou štreku až ke slovenským hranicím se Benátky vydaly téměř v totožné sestavě, v jaké nastoupily ve vítězném utkání proti Ústí. Jediná změna se odehrála v obraně. Zraněného beka Moravce nahradil Martin Ton. To domácí k zápasu nastoupili téměř v kompletní sestavě juniorky, protože podle dostupných zpráv se hráči áčka rozhodli stávkovat!

První třetina se nesla podle předzápasových předpokladů v duchu benáteckého tlaku. To se také stalo a Havířov mohl hodně děkovat vítkovickému gólmanovi Vošvrdovi. Už v 5. minutě měl na své holi první gól odvážný mladík Vařecha. Klečícího vysokého brankáře ale neprostřelil. Až v 7. minutě se poprvé osmělili domácí. Střela Szturce však Nedvídkovu klec minula. Poté obelstil váhajícího beka Pechance Michal Nevyhoštěný a pelášil sám na Vošvrdu. Ten jeho bekhendový blafák přečetl a svůj beton nechal položen na ledě, čímž střelu benáteckého štírka zneškodnil. Kolotoč hostujícího celku neustával. Po střele Tondra v přesilovce dorážel Marek Pabiška. Gólman Pantherů ale střele do sítě zabránil včasným vytrčením betonu. V čase 14:08 už ani Vošvrda drtivému tlaku nedokázal čelit s čistým štítem. Urban vybídl ke skórování Michala Bártu, jenž trefil přesně prostor nad vyrážečkou - 0:1. Ke konci první třetiny měli hosté k dispozici přesilovku a dokonale ji využili. Pavlů střílel, Vošvrda vyrazil puk jen do prostoru, kde číhal nehlídaný Petr Kica, pro kterého nebyl problém dorazit touš do sítě - 0:2.

I úvod druhé třetiny patřil nabuzeným hostům. Nevyhoštěný, Kolmann ani Loskot nedokázali potřetí v utkání překonat jistého strážce domácí svatyně a Pantheři začali vystrkovat drápky. Hlavní roli většiny havířovských šancí hrál urostlý forvard Anatolij Protasenja. Pozorný Nedvídek ale nepřipustil změnu skóre a potvrdil svoji dobrou formu. Pak se vše vrátilo do zajetých kolejí. Na počátku 33. minuty předvedl benátecký útok ve složení Bárta, Jech a zakončující Tomáš Urban pěknou akci a ukzatel skóre se tak pohnul v benátecký prospěch - 0:3. Od třetího benáteckého gólu uplynulo jen padesát vteřin a hosté zvýšili stav. Nevyhoštěný našel od mantinelu najíždějícího Marka Pabišku a Vošvrda byl bez šance - 0:4. V následné přesilovce Havířova si zachytal i Michal Nedvídek, když kryl střely Zientka a aktivního Protasenji.

Podle vývoje skóre se třetí třetina měla dohrát víceméně už jen z povinnosti. Ale i přesto hosté ze své aktivity nepolevili. Pěknou akci předvedl Kica, když se svým typickým průnikem okolo mantinelu prosmýkl havířovskou obranou a dokázal i zakončit. Vošvrda vyrazil touš na hůl Vařechy, který rozezvučel břevno domácí klece! Ani Loskot ve velké šanci neuspěl, když se svou příležitostí ztroskotal na nejlepším hráči Havířova - brankáři Vošvrdovi. Ten popáté kapituloval v čase 50:55, když Nevyhoštěný načasoval přihrávku na najíždějícího Marka Pabišku a ten si v zakončení věděl rady. Jeho střela přímo pod víko byla nechytatelná - 0:5. V samém závěru ještě Nedvídkovu lapačku provětrala střela dorostence Mráze. Benátecký gólman si druhou vychytanou nulu v řadě vzít nenechal a mohl se spoluhráči oslavit důležité vítězství!

Ivo Peštuka, prezident HC Havířov Panthers
"Dozvěděli jsme se ve tři hodiny odpoledne, že hráči odmítají nastoupit k utkání z důvodu toho, že dvanáct dní neměli vyplacené mzdy. Proto jsme dnes hráli s dorostenci a juniory. Myslím si, že tito mladí hráči zápas odehráli se ctí a bojovností. V žádném případě neudělali mužstvu ostudu, jako ji udělali ti staří v A mužstvu."

Milan Černý, trenér HC Benátky nad Jizerou
"Není na místě zápas nějakým způsobem snižovat. Každý ví, jak je těžké, když máte vyhrát nad týmem, který je neúplný nebo výrazně omlazený. V sestavě Havířova však čtyři kvalitní seniorští hráči zůstali. Výhra se nerodila snadno. Tím spíš, že nejsme mužstvu, které by automaticky někoho přehrávalo, navíc jsme hráli ještě venku. Vítězství si vážím, kluci zápas zvládli dobře, až na nějaké fáze ve druhé třetině, kdy nás podržel brankář Nedvídek."