3. 10. 2016 | Marek Baloun, Martina Nová

Benátečtí se statečně drželi, přesto na sílu Motoru nestačili

11., pondělí 3. 10. 2016
Č. Budějovice - Benátky n.J. CBU - BEN

Benátky odehrály další zápas WSM ligy, tentokrát zavítaly na led Českých Budějovic. Do utkání šli Středočeši s velmi mladou obranou, nicméně i díky gólmanovi Tuomasi Tarkkimu dlouho drželi naději. Přestože domácí vedli od 10. minuty, ve 27. se podařilo vyrovnat na 1:1 Janu Havlovi. Nicméně Motor si ještě do konce druhé třetiny vzal vedení zpět. Ve třetím dějství Benátečtí bránili jednogólový rozdíl, avšak osudným se jim nakonec stalo jedno z vyloučení, když v 60. minutě v přesilové hře na konečných 3:1 skóroval Květoň.

Č. Budějovice: Bláha (Gába) – Suchánek, Vráblík, Pavlin, Pýcha, Fillman, Mucha, Mazanec – Nouza, Rob, Čermák – Chovan, Pajič (C), L. Květoň – Žálčík, Esposito, Heřman – Šulek, Škoda, Babka.
Benátky n.J.: Tarkki (Kváča) – Husa, Kočí, Mikliš, Tržický, Kolmann, Starosta, Havlín – J. Havel, Plodek, Hrníčko – Víšek, Prokeš, A. Dlouhý – Bittner, Volf, Ďurač – Janele, Bělohorský, Hrabík.
Branky a nahrávky: 10. Heřman (Žálčík, Vráblík), 35. Rob (Nouza, Suchánek), 60. L. Květoň (Pavlin, Pajič) – 27. J. Havel (Hrníčko, Plodek). Rozhodčí: Jílek – Šmika, Štětina. Vyloučení: 2:6, navíc Heřman (CBU) 10 min OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4702. Střely na branku: 42:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Zápas oba týmy začaly opatrně, kdy se nejdříve pomalu oťukávaly a až poté se přešlo ke střelbě a tvrdé hře. První vážnou šanci měl hostující Bělohorský, když se zničehonic objevil sám před Bláhou, i přes to, že si střelu stačil připravit, ale trefil jen břevno. Benátky od počátku hrály tvrdě, což se kromě početného kotle domácích fanoušků nelíbilo ani sudím a Budějovice tak dostaly početní výhodu. V ní se blýskl kanadský nováček Angelo Esposito, který se nadvakrát snažil překonat gólmana Tarkkiho, benátský brankář ale první pokus vyrazil a Espositova druhá dorážka rozezvučela jen břevno. Motor se ale přeci jen dokázal prosadit jako první. Lukáš Žálčík našel ještě ve středním pásmu Martina Heřmana, který ve velké rychlosti poslal puk do horního růžku branky a bezmocný Tarkki si tak mohl na puk sáhnout až při oslavách domácí pětky. Další pokusy hostů, například Petra Kolmanna, kterého perfektním zákrokem zastavil Bláha, nebo Jana Plodka, který pro změnu strážce domácí svatyně rovnou napálil za čárou neskončily a Motor tak šel do kabin s jednogólovým náskokem.

Druhá třetina sice začala opatrněji, než ta první, Motor ale, posilněn Heřmanovo gólem, začal častěji a častěji napadal tři tyče Benátek střežené Tarkkim. Benátský gólman hned ze začátku musel nastavit lapačku proti střele Roba, o pár minut později se druhé formaci domácích podařilo uzamknout hosty v jejich obranné třetině, a ačkoliv na Tarkkiho nepřišla ani jedna střela, musel být neustále v pozoru. Obrovskou šanci přidat druhý gól mělo na hokejkách duo Žálčík – Škoda, když první jmenovaný vypálil špatnou střelu backhandem, ta se ale odrazila ke druhému forwardu Budějovic, kterého ale Tarkki s trochou štěstí zastavil nataženým betonem. Tým ze středních Čech si ale také začal vytvářet šance a začaly napadat Bláhovo branku častěji a častěji, až se jim to nakonec vyplatilo. Ihned po buly vyrazil s pukem do úprku Dominik Hrníčko, vypálil na Bláhu a Jan Havel s dorážky budějovickému gólmanovi do té doby čistý štít už poskvrnit dokázal. To České Budějovice opět nakoplo a na Tarkkiho se opět sneslo několik náletů hráčů v modrých dresech lačných po gólech. Ani Žálčík, ani Martin Heřman, který se z velké šance těsně před Tarkkim snažil neúspěšně srazit puk ze vzduchu, se ale neprosadili. Tlak vyvíjený na Tarkkiho se ale přesto vyplatil. Před jeho brankou vznikla obrovská skrumáž, ve které dokonce sudí viděli faul a při signalizované výhodě dokázal za záda opět bezmocného benátského gólmana dostat puk Luboš Rob. Benátky ani přes dvouminutovou přesilovku odpovědět nedokázaly a Motor tak už podruhé šel do kabin s jednobrankovým náskokem.

Do závěrečné třetiny sice Motor vstoupil s početní výhodou, Michal Chovan ale ideálně nezakončil a následně Květoň jen o vlásek minul Tarkkiho klec a zaplněná Budvar aréna tak jen smutně usedla zpět na svá sedadla. Benátky hlavně díky nedisciplinovanosti Martina Starosty dávaly Budějovicím další a další šance odskočit na rozdíl dvou gólů, jakkoliv ale byly pokusy domácích oceněny úžasem kotle, gól z nich nepadl. Hosté se před koncem třetiny ještě snažili poslat zápas do prodloužení a několikrát k tomu nebylo daleko, když na Ondřeje Bláhu popadala většina jeho spoluhráčů a k puku se dostal Lukáš Volf, jeho střela ale skončila právě v hradbě těl navalených na Bláhovi. Definitivní tečku za dalším domácím vítězstvím přidala čtyřicet šest sekund před koncem přesilovková formace, která musela nastoupit po faulu Jakuba Husy a Lukáš Květoň byl nakonec ten, který tříbodovou výhru definitivně zpečetil.

Martin Štrba (České Budějovice): Benátky se skvělým gólmanem vzadu velice dobře bránily. Pro nás to byl těžký zápas, protože hosté vyráželi do nebezpečných brejků. Jsme rádi, že jsme to zvládli.

Jiří Čelanský (Benátky nad Jizerou): Jeli jsme sem s jasnou taktikou hrát dobře dozadu, to se nám dařilo. Před zápasem se nám rozpadla obrana, ale mladí kluci, kteří s námi byli poprvé, se toho zhostili slušně. Prohráli jsme se ctí.