6. 8. 2015 | Daniel Chládek, Ondřej Nejedlo

Benátečtí si připisují první výhru v přípravě, sklonit se musely Litoměřice

přát., čtvrtek 6. 8. 2015
Litoměřice - Benátky n.J. LTM - BEN
Dva zápasy ve dvou dnech. Taková byla náplň hokejistů Benátek nad Jizerou. Po velmi těžkém souboji proti účastníkovi KHL Khanty Mansiysk, byla tentokrát Čelanského družina hosty v Litoměřicích. Hosté si v první pětiminutovce vypracovali bytelný dvoubrankový náskok, který se nakonec ukázal jako rozhodující. Litoměřicím se sice v závěru podařilo snížit až na jednu branku, hosté však zkušenou hrou remízu nepřipustili a po výhře 4:3 mohli poprvé pod novým koučem slavit.
Litoměřice: Král – Šikner, Šulc, Bílek, Krstev, Plášil, Piegl – Kopta, Kalla, Rousek – Valášek, Švagrovský, Doležal – Sýkora, Půlpán, Hovsepyan – Bartoň, Kastner, Ransdorf.
Benátky n.J.: Lukáš – Čermák, Říha, Čakajík, Arlt, Hubáček, Jandejsek, Tržický – Špaček, Višek, Matějček, Volf, Miškovský, Dlouhý, Petelin, Bittner, Nemček, Schwamberger, Havlas, Litera.
Branky a nahrávky: 23. Piegl (Valášek, Doležal), 29. Doležal, 57. Švagrovský (Chmel) - 3. Havlas (Litera, Schwamberger), 5. Jandejsek (Bittner, Petelin), 27. Jandejsek (Petelin), 35. Víšek (Matějček, Čakajík). Rozhodčí: Krob - Ševic, Votrubec. Vyloučení: 8:12. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 386. Střely na branku: 36:26.

Benátky do první třetiny vstoupily s podstatně větším nasazením než domácí tým a hned po dvou minutách dokázaly využít vyvinutého tlaku a skórovat. Branku vstřelil po asistenci ex-kališníka Daniela Schwambergra Vojtěch Havlas, který se jako první zmocnil odraženého puku. Minutu po inkasovaném gólu hákoval Ondřej Kopta a Benátky tak získaly slušnou šanci navýšit svůj náskok o další gól, což se povedlo Adamu Jandejskovi. Jeho prudká střela od modré rozvlnila síť Královy branky. Po pěti minutách na tabuli svítil nepříznivý stav pro domácí tým 0:2. Litoměřice dostaly šanci v 8. minutě odpovědět na náskok hostí. Avšak s Pieglovou střelou si Jan Lukáš poradil bez větších problému. O minutu později měl další šanci Jaroslav Kalla, jehož střelu ale zastavila ochranná síť. Na trestnou lavici si šel sednout Dominik Bílek a hosté tak hráli svoji další přesilovou hru. V té dostal šanci pouze Jiří Říha. Po jeho akci následovalo vyloučení benáteckého Romana Čermáka a 34 sekund se hrála hra 4 na 4. Později ve třetině získaly Litoměřice šanci si vyzkoušet dvojnásobnou přesilovou hru, avšak výborná benátská obrana likvidovala každý pokus o zkorigování stavu.

Agresivní hra pokračovala hned od začátku druhé třetiny. V její první minutě se nechal vyloučit Roman Čermák, jehož trestu trestu využil domácí René Piegl, který snížil gólový náskok Benátek. Naději na rychlé vyrovnání zhatil Jakub Šulc podražením benáteckého hráče. Litoměřicím se dařilo kontrolovat průběh oslabení natolik, že si Doležal dovolil výjezd do útočného pásma. Vítr z plachet vzalo domácím vyloučení Noraira Hovsepyana, rovněž pykajícího za podražení. Litoměřice nedokázaly nadále ustávat nátlak Benátek a inkasovaly gól od obránce Adama Jandejska. Série vyloučení pokračovala trestem pro benátského Adama Dlouhého. Tohoto využil již po 5 sekundách litoměřický Zdeněk Doležal, který svoji akcí opět přiblížil Litoměřice k vyrovnání. Štěstí domácích ale odeznělo, neboť se rázem dostali do prekérní situace, při které byli nuceni bránit pouze ve 3 po vyloučení Kally a Ransdorfa. Benátky si však nemohly dovolit nechat ujít tuto šanci skórovat a získat svůj opětovný dvougólový náskok a to potvrdil Jan Víšek, který dokázal využít situaci před bránou domácích. Ke konci třetiny byl nucen z ledu odejít Jaromír Chmel, který byl značně otřesen vysokou holí Adama Dlouhého. Ten si šel odpykat trest 2+2 minuty.

Přesilovka domácích sahala až do třetí třetiny. Hráči Litoměřic vyvíjeli tlak na benáteckou bránu a šancí bylo opravdu mnoho. Skórovat se pokusil například Angel Krstev nebo také Kalla se Šulcem. Benátky ale nápor ustály a dlouhé oslabení pro ně skončilo se stále stejným náskokem. Trochu větší šarvátka se krátce po přesilové hře odehrála u Královy branky, kdy s trestem odešli Daniel Schwamberger za Benátky a Tomáš Půlpán za Litoměřice. Oba dostali 2+2 minuty za hrubost. Krátce poté šli hostí do dalšího oslabení, při kterém opět Litoměřice vyvinuly tlak na bránu. Rovněž tato přesilovka nebyla pro domácí úspěšná, avšak po ní přišel další faul, neboť krátce po jejím skončení šel na trestnou lavici Petr Litera za podražení. Přesilovka ale zůstala opět bez výsledku, avšak domácí se v druhé polovině poslední třetiny více posouvali do útočného pásma. Po několika střelách na obou stranách si tři minuty před koncem David Švagrovský s Jaromírem Chmelem dokázali najít recept na hostující obranu. Dvě minuty před koncem si trenér domácích vyžádal oddechový čas a brankář Litoměřic Tomáš Král na střídačce zůstal už definitivně. Domácí se pokoušeli z posledních sil skórovat v šesti, což se jim ale nepodařilo.

Jiří Kučera (Litoměřice): Náš herní projev byl lepší než v Kadani. V minulém utkání jsme toho do útoku moc nevytvořili. Dneska si myslím, že hráči podali lepší výkon. Samozřejmě se musíme zaměřit i na obranu, ale potřebujeme útok na vytvoření velkých šancí.

Jiří Čelanský (Benátky nad Jizerou): Sehráli jsme druhý zápas ve dvou dnech. Hráli jsme sice s obměněnou sestavou, ale spousta hráčů hrála i včera, takže měla minulý zápas v nohách. I v tomto počasí se toho ale zhostili velmi dobře. Při hře pět na pět jsme neměli žádný problém. Usnadnil nám to dobrý vstup do zápasu, když jsme brzy vstřelili dvě branky. Neřekl bych, že jsme se zklidnili, avšak věřili jsme tomu, že pokud budeme hrát takto náročný hokej, tak uspějeme. Podobně jako včera nás trochu srazila naše častá vyloučení. Domácí mají zkušenou přesilovkou formaci. Také proto se vždy dostávali na kontakt. Naštěstí jsme vždy velmi brzo opět odskočili. Myslím si, že spravedlivě jsme vyhráli. Závěr jsme odbojovali. To je přesně to, na čem chceme stavět.