23. 2. 2017 | Věra Novotná

Benátkám končí sezona, Frýdku-Místku podlehly 5:7

PK5, čtvrtek 23. 2. 2017
Benátky n.J. - Frýdek-Místek BEN - JFM

Pátý zápas série předkola play-off nabídl velmi ofenzivní hokej. Oba týmy, jako by zapomněly na obranu. Úvodní branku si připsal Jan Hlaváč, který nastoupil ke svému prvnímu zápasu. Vedení ale Středočechům dlouho nevydrželo, a co víc, na konci první třetiny prohrávali o gól. Druhá dvacetiminutovka nabídla gólové hody a před rozhodující třetinou se skóre zastavilo na čtyřech brankách na každé straně, dvěma góly v benáteckém dresu se blýskl kapitán Jan Plodek. Rozhodující gól série přišel z hole Lukáše Jaška, jenž ustanovil konečné skóre na 7:5 pro Frýdecko-Místecké a poslal svůj tým do čtvrtfinále.

Benátky n.J.: Stejskal – Jandus, Kolmann, Plutnar, Havlín, Husa, Jan Bednář, Mikliš – Víšek, Plodek, A. Dlouhý – Hlaváč, Prokeš, Bittner – Hrabík, Chrtek, Bělohorský – Hrníčko, Janele, J. Havel – Wiencek.
Frýdek-Místek: Šimboch – Adámek, Kania, Michal Roman, Štebih, Bartko, D. Stránský, Haman – Marek Růžička, Pechanec, Chmielewski – Cienciala, Jašek, M. Kovařčík – Klimša, O. Kovařčík, Miloš Roman – Rufer, Jaroš, Lacka.
Branky a nahrávky: 10. Hlaváč (Prokeš, Havlín), 24. Plodek (Hlaváč, Husa), 30. Plodek (Plutnar, Víšek), 31. Hrabík (Jandus, Kolmann), 58. Hlaváč (Plodek) – 11. Marek Růžička (Chmielewski, Michal Roman), 17. Štebih (Michal Roman, Rufer), 26. Cienciala (M. Kovařčík), 29. Pechanec (Chmielewski, Marek Růžička), 57. Klimša (Marek Růžička, Kania), 58. O. Kovařčík (Adámek), 60. Jašek. Rozhodčí: Bejček, J. Doležal – Kis, Špringl ml. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 413. Střely na branku: 28:37. Průběh utkání: 0:0, 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:6, 5:6, 5:7.

Hned od úvodních minut bylo vidět, že oba týmy hodlají na ledě vypustit duši. Patrná byla ale i nervozita z rozhodujícího duelu. Stebih namířil svou ránu mimo, Hrabík na druhé straně puk netrefil. Prvních pět minut byli aktivnější domácí, poté dostali hosté šanci přesilové hry, ale žádnou větší šanci si nedokázali vytvořit. Skóre se poprvé měnilo v 10. minutě, kdy se trefil Jan Hlaváč, jenž našel přesně skulinku mezi betony brankáře Šimbocha. Radost Benáteckým ale dlouho nevydržela, neboť o patnáct sekund později vyrovnával, rovněž mezi betony, Marek Růžička. Hra se přelévala z jedné strany kluziště na druhou, mantinely duněly a fanoušci povzbuzovali. Rozhodující zápas, jak má být. Slezané mohli jít do dvoubrankového vedení pět minut před koncem, kdy od modré vypálil Adámek. Puk letěl a letěl, až se zastavil o hruď brankáře Stejskala, který byl touto střelou mírně překvapen. Puk však za brankovou čáru nepustil. O minutu později ale za jeho záda prošla dalekonosná střela z dílny Miha Stebiha.

V začátku prostřední části dostali domácí možnost přesilové hry a bezezbytku ji využili. Jan Hlaváč prověřil připravenost Šimbocha, jenž jeho střelu vyrazil. Puk doputoval na hůl Jana Plodka, který s ním ještě několikrát zamíchal a zvedl mimo Šimbochův dosah. Na konci 26. minuty šli do vedení znovu hokejisté od Ostravice. Po samostatné akci zakončené nad lapačku Stejskala zvedal ruce nad hlavu David Cienciala. Za dvě minuty bylo s domácími ještě hůře. Hostující hráči nepohrdli přesilou dvou mužů a zásluhou Antonína Pechance, jenž procpal puk pod ležícím Stejskalem, šli do vedení 4:2. Benátečtí ale nesložili zbraně a o minutu později vstřelili kontaktní gól. Závaru před Šimbochem dokázal využít Jan Plodek a zavelel k obratu, který v následné akci dokonal Kryštof Hrabík šikovnou tečí. Následovala hra plná rychlých brejků, mnoha šancí a infarktových stavů pro příznivce jednoho nebo druhého celku. Gól však již nepřišel a do třetí třetiny šly oba týmy za nerozhodného stavu 4:4.

Poslední dějství přineslo obětavou hru, ale v porovnání s předchozím průběhem i lepší obranu. Oba týmy měly své šance, ale věděly, že pátý gól může být tím rozhodujícím. V přesilové hře mohl poslat domácí do vedení Dlouhý, ale na Šimbocha nevyzrál. Na druhé straně mohl pohnout se skóre Ondřej Kovařčík, avšak jeho teč poslala puk těsně vedle Stejskalovy branky. Čas ubíhal a skóre bylo stále nerozhodné. Závar před Stejskalem dal šanci Romanovi spolu se Stebihem, ale ani jeden nedokázal prostřelit statečně bojující obranu Benátek. Kritický moment pro domácí přišel pět minut před koncem zápasu, kdy byl vyloučen Husa. Slezané roztočili kolotoč, v němž, pětatřicet sekund před vypršením trestu, poslal svůj tým do vedení David Klimša. Středočeši mohli rychle vyrovnat, ale z akce nevytěžili potřebné maximum. Z následného protiútoku zvyšoval na 6:4 pro hosty Ondřej Kovařčík, který si pohrál s pukem a zasunul jej za Stejskalova záda. Jiskřičku naděje vykřesal pro domácí fanoušky opět Jan Hlaváč, jenž chladnokrevně zakončil svou samostatnou akci. Závěrečná power-play již Středočechy nezachránila. V poslední minutě poslal puk do prázdné brány Lukáš Jašek a zpečetil tak postup Frýdku-Místku do čtvrtfinále play-off.