29. 10. 2018 | Ondřej Nejedlo

Benátky obraly favorizovaný Motor o všechny body

16., pondělí 29. 10. 2018
Benátky n.J. - Č. Budějovice BEN - CBU
Skalp, který se rozhodně počítá. Benátečtí hokejisté zdolali na vlastním ledě přední tým druhé nejvyšší hokejové soutěže z Českých Budějovic 2:1. Motor byl po dvě třetiny střelecky aktivnějším týmem a také vedl. Domácí ale ve třetí třetině dokázali otočit nepříznivé skóre a v hektickém závěru udržet nejtěsnější vedení. Jihočeši tak po šesti úspěšných zápasech museli skousnout hořkou pilulku.
Benátky n.J.: Žajdlík – T. Hanousek, Havlín, Jan Bednář, Husa, Aubrecht, Žůrek – Teplý, J. Vlach, D. Špaček – M. Zachar, J. Mikyska, A. Dlouhý – Chrtek, Psota, Bittner – Rychlovský, Šír, Průžek – Braid.
Č. Budějovice: Strmeň – Plášil, Pýcha, Pavlin, Vydarený, Fillman, Kachyňa – Babka, R. Přikryl, Čermák – Endál, Gilbert, M. Novák – Z. Doležal, Šimánek, Heřman – Doktor, Dančišin, Beránek.
Branky a nahrávky: 44. Žůrek (Mikyska), 46. Zachar (TS) - 14. Beránek. Rozhodčí: Barek, Zubzanda - Hejl, Podrazil. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 302. Střely na branku: 21:37.

Hosté se od prvních minut tohoto zápasu usadili před Žajdlíkem. Hned po sedmnácti vteřinách jej prověřil Plášil, domácí brankář ale nebezpečnou střelu vyrazil. Benátečtí se z tlaku vymanili až ve 3. minutě, kdy Vlach prověřil Strmeně, který ale taktéž odolal. Přesto byl Motor aktivnějším týmem. Velmi dobrá šance se naskytla Dančišinovi, který byl osamocený před Žajdlíkem, ten se ale roztáhl na brankové čáře a ve spolupráci se svými obránci zhatil radost českobudějovickému útočníkovi.

Chvíli po uplynutí poloviny první třetiny se hostům naskytla první početní výhoda při vyloučení Šíra. S tou ale svěřenci trenéra Prospala nenaložili příliš dobře. Za zmínku stojí snad jen střely Nováka a Pavlina, se kterými si benátecký brankář věděl rady. Ve 14. minutě nahazoval ze středního pásma na Žajdlíka kanadský obránce Fillman, domácímu brankáři se ale nepodařilo rozehrát, čímž nabídl kotouč Martinu Beránkovi, jenž nepohrdl nabídnutou šancí a hosté vedli. Hosté se i nadále snažili zaměstnávat domácího brankáře téměř z každé pozice. Neuspěl ale střílející Šimánek ani vzápětí po něm Fillman. Před mladým benáteckým brankářem zahřmělo po akci Doležala, který na něj najížděl z pravého křídla osamocen, Žajdlík si poradil se střelou benáteckého odchovance, následná dorážka mířila mimo.

V závěru první třetiny se provinil vůči pravidlům hostující Dančišin a na Benátky čekala přesilovka, která se přenášela i do druhé třetiny. Ta nebyla z domácí strany vůbec špatná. Havlín se zprvu jen zastřeloval. Poté ale vypustil na Strmeně nebezpečnou střelu, se kterou si hostující brankář se štěstím poradil, puk se ale dostal k Rychlovskému, jehož ale taktéž vychytal českobudějovický brankář. Strmeň poté musel vyrážet také Šírův pokus. Více v permanenci byl přesto Žajdlík. Když už byl překonán, zastoupila ho dobře postavená tyčka, tak jako při sólu Dančišina.

Benátecký brankář hodil svoji chybu z první třetiny za hlavu a své spoluhráče notně držel, naopak přední tým druhé nejvyšší hokejové soutěže přiváděl k šílenství. Kýžený druhý gól se Českým Budějovicím nedařilo vstřelit, čímž jako by stoupala nervozita Jihočechů. Naopak na druhé straně Vlach vysunul Teplého, který adresoval přesnou přihrávku Špačkovi, jehož hosté zastavili až na poslední chvíli.

V následné přesilovce se ale Kudrnovi svěřenci neprosadili, byť zejména po Hanouskově střele a Rychlovského dorážce se musel nejeden českobudějovický hráč opotit. Za zmínku stojí také Dlouhého střela, na kterou dosáhla Strmeňova lapačka. Na druhé straně se připomněl častý střelec od modré Pavlin, Žajdlíka ale z klidu nevyvedl. Poslední dvouminutovka patřila hostům a benátecký brankář předvedl další čtyři důležité zákroky, čímž stále držel benátecké akcie nad vodou. Po čtyřiceti minutách tak měl domácí brankář dvaatřicet úspěšných zákroků, oproti dvanácti českobudějovického brankáře Strmeně.

Jestliže byli po čtyřiceti minutách opticky lepší hosté, pak úvod závěrečné třetiny patřil domácím. Ti postupně začali naplňovat smělý tip sportovního ředitele domácí klubu Jana Slivky, jehož prognóza po dvou třetinách byla výhra 2:1. Hosté nejprve přežili Teplého střelu z mezikruží i následný závar. Na druhou stranu kontroval Endál, který se ale z ostrého úhlu neprosadil.

Ve 44. minutě už ale letěly ruce benáteckých hráčů vzhůru. Na pravém křídle vybojoval puk Mikyska, adresoval ho přesně na hůl sedmnáctiletého obránce Jakuba Žůrka, který střelou, jež otřel o tyčku, poprvé přelstil českobudějovického brankáře. Hosté vrhli všechny síly do útoku. Nebezpečnou střelu Pavlina ale obětavě zblokoval Průžek do středního pásma.

Netrvalo dlouho, kdy se do rychlého úniku dostal Zachar, toho nedovoleně zastavil Pavlin a hlavní rozhodčí zkřížili ruce nad hlavou. Marek Zachar se tak rozjel k trestnému střílení, rychlou kličkou zmátl Strmeně a dostal puk těsně za brankovou čáru. Vzápětí nastaly pro benátecké hráče krušné chvilky při vyloučení Šíra, kterého brzy následoval také Hanousek. Opaření hosté ale nebyli zcela přesní, a tak si Novák ani Pavlin na Žajdlíka nepřišli. Naopak při návratu Hanouska na led se naskytl domácím rychlý brejk, při kterém právě domácí obránce uháněl sám na Strmeně, pojistku ale odmítl, když branku minul.

Domácí poté drželi puk co nejdále od svého brankáře a ten tam byl nápor Motoru. Naopak byli to domácí, kdo mohl přidat třetí branku. K ní Benátkám nepomohla ani další přesilová hra. V poslední vyložené šanci tohoto střetnutí se ocitl Kanaďan Gilbert, jemuž pokazil radost výborný Žajdlík. Motoru nepomohla k vyrovnání ani závěrečná power play. Benátečtí obětavou hrou dovedli utkání do vítězného konce a po závěrečné siréně mohla v Benátkách vypuknout nefalšovaná radost ze skalpu lídra.

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): Podali jsme perfektní výkon, který byl podpořen skvělým gólmanem. Jsem rád, že po chybičce, která předcházela českobudějovické brance, Matěj prokázal pevné nervy a skvěle odchytal zápas. Všichni kluci dřeli a poctivě bránili. Náš tým ve vítězství věřil a šel si za ním. To, že jsme takto silného soupeře dokázali porazit, je pro nás velikou vzpruhou. Věřím, že nám to pomůže do další fáze této sezóny.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): V prvních dvou třetinách jsme totálně dominovali. Dáš ale pouze jednu branku, možná trochu náhodnou, kdy domácí brankář udělá jedinou chybu za celé utkání. Dostaneme se do vedení 1:0, ale takto je to téměř každý náš zápas. Nedáš druhý nebo třetí gól, abys těmto týmům utekl. Jsou tu samí mladí kluci. Je to farma, nepřestanou hrát. Jsou k tomu trénovaní a také pod drobnohledem liberecké organizace. Půjdou do toho za každého stavu, pakliže budou mít šanci na úspěch. Do třetí třetiny nastoupíme jak parta mistrů světa. Už jen dvě první střídání a ztráty puků udaly ráz celé této třetiny. Pak to skončí tak, že prohraješ 1:2, protože nejsi schopný dát další branky.