26. 1. 2008 | Tomáš Nejedlo, Mirek Ondra, Tomáš Nejedlo

Benátky po boji porazily Řisuty

27., sobota 26. 1. 2008
Řisuty - Benátky n.J. RIS - BEN
V pátém utkání nadstavby si Benátky nad Jizerou ve Slaném poradily s Řisuty výsledkem 4:1. Po domácí porážce s Jabloncem si tak spravily chuť a načaly třetí desítku vítězných zápasů v této sezóně. O branky hostů se postarali Martin Kocman, čerstvá posila z Kolína Jan Kubišta, Ondřej Mácha a Jiří Kristek. Vynikajícím výkonem svůj tým podržel brankář Jan Hanousek a položil tak základ k úspěchu.
Řisuty: Schwamberger (Lorenc) - Aschenbrenner, Mádl, Janega, Sedláček, Babicky, Fiala, Kašák - Bezouška, Scherzl, Suchý, Hegenbart, Klaus, Landa, Šelicha, Wolf, Jun
Benátky n.J.: Hanousek (Peikrt) - Svoboda, Nedbal, Gajda, Klouček, Ton, Klaban, Tondr, Drak - Zajíček, Mařík, Kocman, Malý, Skořepa, Kristek, Jakeš, Kadeřábek, Weiss, Stehno, Kubišta, Mácha
Branky a nahrávky: 30. Scherzl (Hegenbart, Klaus) - 14. Kocman (Mařík, Stehno), 15. Kubišta (Kristek), 55. Mácha (Kadeřábek), 60. Kristek (Weiss, Kubišta). Rozhodčí: P.Štěpán - Sichrovský, Rozlílek. Vyloučení: 10:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 120.

Benátky vstoupily do zápasu s čerstvou posilou Janem Kubištou z Kolína a Jiřím Drakem na pozici obránce. Domácí Řisuty do utkání nemohly nasadit svou největší zbraň - Josef Zajíc si totiž při utkání v Kolíně pohmoždil zápěstí, což ho limitovalo ke startu v zápase.

Samotné utkání začalo úvodním oťukáváním na obou stranách. Benátečtí si však získávali mírnější převahu, kterou dokumentovalo několik závarů před brankou domácího Schwambergera. Diváky zaujala také roztržka mezi nejzkušenějším hráčem domácích Michalem Mádlem a vyhlášeným ostrým mužem v benáteckém dresu Weissem, za kterou oba kohouti putovali na trestnou lavici. A když k nim zamířili i další hráči obou týmů, na ledě se vyskytla málo vídaná hra 3 na 3, ve které to chytře zkoušel kapitán Jakeš, po něm i v samostatném úniku rychlík Mácha, ale na bezchybného Schwambergera si nepřišli. Překonat ho dokázal až forčekující Martin Kocman, který dokázal obratně zvednout puk přesně pod břevno domácí klece - 0:1. Než se domácí stačili rozkoukat, prohrávali již o dvě branky. Dvojice Kristek a novic Kubišta unikala na jediného beka a druhý jmenovaný zakončil odražený puk přesně za záda domácího brankáře - 0:2. Exligista Mádl poté vyrobil fatální hrubku, kterou však Kocman z nájezdu ve třetí gól přetavit nedokázal. Řisuty se v první třetině dostávaly před hostující branku jen sporadicky.

Navýšit skóre mohl ve 25. minutě zápasu agilní Jiří Jakeš, jenže jeho efektní obtočení kolem obránce Kašáka a následná střela do boční sítě ke skórování nevedla. Řisuty dlouho čekaly na chybu Benátek a dočkaly se ve 30. minutě, kdy benáteckým bekům unikl Jiří Scherzl a přesnou střelou z pravého kruhu vymetl všechny pavučiny v Hanouskově šibenici - 1:2. Gólman Benátek v tomto případě neměl sebemenší šanci zasáhnout. O minutu později štěstí opět zkoušel Jakeš, tentokrát o kousek přestřelil. V této části byli Benátečtí jasně lepší a šance Maříka toho byla jasným důkazem. Těsně před přestávkou ještě v přesilovce od modré čáry střílel Gajda, Schwamberger byl však pevný jako skála.

Domácí trenér Eduard Novák o přestávce mezi druhou a třetí třetinou zřejmě svým svěřencům naordinoval jiný styl hokeje, než Buldoci předváděli doposud. Svou převahu dokumentovali domácí střelou Bezoušky do lapačky Hanouska. V přesilové hře se zkoušel prosadit i jmenovec současného prezidenta České republiky Václav Klaus, ovšem Jan Hanousek proti této dělovce dokázal nastavit svou rukavici. Osmělovali se i hosté, především aktivní Jan Kubišta zkoušel vstřelit branku s různých pozic. Konec zápasu se kvapem blížil a domácí začínali dávat všechny své síly do útoku, ale zapomněli na zadní vrátka, kam se vřítil Skořepa, ale Aschenbrenner nedovoleně zatáhl za záchrannou brzdu. Přesilovku využili hosté za pouhé tři vteřiny. Tomáš Kadeřábek bleskově vyhrál buly na Ondřeje Máchu, jenž okamžitě vypálil na domácí branku a zvýšil vedení Benátek - 1:3. Čtvrtá branka na sebe nenechala dlouho čekat. Otevřeným pásmem poslal Jan Kubišta nahrávku na na Weisse, který akci ještě vyšperkoval zadovkou na najíždějícího Jiřího Kristka a ten střelou pod vyrážečku uzavřel účet utkání - 1:4. Utkání také sledovala přibližně třicítka hostujících fanoušků, která byla během utkání hodně slyšet a vytovřila hráčům téměř domácí prostředí.

Eduard Novák (trenér Řisut): "Myslím si, že jsme odehráli velice dobré utkání, bohužel ten výsledek je pro nás až příliš krutý. V utkání jsme byli vyrovnaným soupeřem, v některé fázi si myslím, že i lepším. Bohužel nehraje se na krásu, ale na góly. Rozhodující faktor byl začátek utkání, kdy jsme nechali soupeře dvakrát skórovat po odražených střelách v brankovém prostoru. Naše největší bolest v současné době je vstřelit více než jednu branku."
Luděk Škaloud (trenér Benátek): Utkání bylo velice těžké, přestože Řisuty dlouho druhou ligu nehrají, je to kvalitní mužstvo složené ze zkušených hráčů a bývalých hráčů Kladna. Jsou tam však i mladí hráči. O síle dnešního soupeře jsme se všichni přesvědčili. Utkání jsme dobře rozehráli. Šli jsme do dvoubrankového vedení, ale některé další šance jsme dost trestuhodně neproměnili. Ve druhé třetině, kdy jsme měli znatelný tlak, jsme paradoxně inkasovali branku. Až ta třetí branka pět minut před koncem to rozhodla. Poté jsme si výsledek pohlídali. Několikrát nás podržel výborný gólman Hanousek.