1. 3. 2008 | Tomáš Nejedlo

Benátky si na úvod play-off připsaly výhru 7:3

ČF1, sobota 1. 3. 2008
Benátky n.J. - Mělník BEN - MEL
Prvním březnovým dnem odstartovalo play-off druhé ligy. Benátečtí hokejisté v úvodním utkání prvního kola přivítali v derby Mělník. Hosté do 45. minuty překvapivě drželi vyrovnaný stav, ale poté domácí čtyřmi přesnými zásahy rozhodli o konečné výhře 7:3. Mělník se jevil jako houževnatý protivník a do dalších zápasů bude jistě důstojným soupeřem. Negativem zápasu bylo zranění dvou elitních domácích forvardů Malého (koleno) a Kubišty (klíční kost). Série pokračuje už v neděli od 17 hodin na benáteckém zimním stadionu!
Benátky n.J.: Barek (Hanousek) - Svoboda, Nedbal, Klouček, Tondr, Ton, Gajda, Klaban, Beránek - Zajíček, Kristek, Jakeš, Skořepa, Malý, Kadeřábek, Kocman, Mácha, Kubišta, Weiss, Mařík, Stehno
Mělník: Vokurka (Houdek) - Krejčí, Novák, Pešek, Dobiáš, Kotěšovský, Cafourek, M. Kala - Příhoda, Kalivoda, Velebil, David, Nový, Vach, Nosek, Hořák, Pekárek, R. Kala
Branky a nahrávky: 3. Jakeš (Mařík), 15. Skořepa (Weiss), 23. Malý (Gajda), 51. Stehno (Mácha), 53. Mácha (Tondr, Kadeřábek), 55. Kristek (Kadeřábek), 57. Weiss - 3. David, 41. R. Kala (Pešek), 45. Pekárek . Rozhodčí: Stolín - Špringl, Arazimová. Vyloučení: 7:12 + navíc Weiss (BEN) 10 minut OT. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 500.

Utkání začalo zostra. Hned ve třetí minutě se totiž poprvé měnilo skóre. Hostující obrana dostatečně nepokryla údernou benáteckou dvojici Mařík, Jiří Jakeš a druhý jmenovaný se prosadil střelou zápěstím pod vyrážečku předkvapeného Vokurky - 1:0. Hosté však bleskově srovnali s Benátkami krok. Ještě v téže minutě se totiž trefil Ondřej David, který obkroužil branku a zasunul po ledě puk za zkoprnělého Barka - 1:1. Domácí se více tlačili před soupeřovu branku, ale mělnický brankář Vokurka všechny jejich pokusy pochytal. Zareagoval i na bleskovou souhru Weisse a Skořepy, když střelu bývalého nymburského forvarda vykopl betonem. V krátkém sledu po sobě nejprve bývalý obránce Benátek Petr Pešek vysunul Příhodu, kterého vychytal Barek. Na druhé straně kluziště mohl vedení na stranu Benátek strhnout Kubišta, jenže po pěkném uvolnění na Vokurku nevyzrál. Co se nepodařilo Kubištovi, napravil v 15. minutě Josef Skořepa. Využil zaváhání Kotěšovského a namířil svou střelu přesně pod horní tyčku - 2:1.

Druhá třetina začala únikem hostujícího Kalivody, jehož následnou střelu vytěsnil Barek do rohu hrací plochy. Poté se v brankovišti strhla trma vrma a nejbystřejší byl v této nepřehledné situaci Josef Malý, vyšťoural puk zpod těl ležících hráčů a s notnou dávkou štěstí jej poslal do sítě - 3:1. Čtvrtý gól měl na své hokejce Tomáš Kadeřábek, ale nechal jen vyniknout vzrůstem nepříliš velkého brankáře Jana Vokurku. Ve druhé třetině se mnoho zajímavých akcí již nedělo, zmínit můžeme ještě sraženou střelu Karla Nedbala, či nepřesné zakončení Milana Beránka. Dobrou pozici pro střelbu měl i Milan Gajda, brankář Vokurka byl již na zemi, přesto ránu benáteckého beka dokázal krýt. Protože ve druhé části hry již dlaší branka nepadla, šlo se do kabin za stavu 3:1 pro Benátky.

Poslední dějství začalo pro Benátky studenou sprchou. Mělník dohrával přesilovku 5 na 3 a po 25 vteřinách ji také dokázal využít. Střelu Petra Peška dorazil za Barkova záda nejzkušenější mělnický hráč Roman Kala - 3:2. Aby toho pro domácí nebylo málo, ve 45. minutě bylo dokonce vyrovnáno! Ondřej Pekárek totiž objel branku a zasunul touš za Martina Barka, který tak v utkání inkasoval druhý podobný gól - 3:3. Benátečtí dlouho bušili na vrata mělnické pevnosti a úspěšným střelcem byl až navrátilec do sestavy Daniel Stehno, který se nijak nerozpakoval a z mezikruží propálil Vokurku - 4:3. V tu chvíli již benátečtí hráči ovládli hru a střelu Martina Tondra od modré ještě lehce tečoval Ondřej Mácha a puk doplachtil až do branky - 5:3. Šestý gól Benátek byl jako z učebnice. Tomáš Kadeřábek v rohu opil obránce protisměrnou kličkou, předložil před branku najíždějícímu Jiřímu Kristkovi, jenž si už věděl rady - 6:3. Účet zápasu uzavřel další pěknou akcí Petr Weiss. Na modré čáře si obhodil obránce a najížděl sám na Vokurku, kterému udělal precizní forhendový blafák - 7:3.

Série tak za stavu 1:0 pro Benátky pokračuje již v neděli 2. března také od 17 hodin!

Luděk Škaloud (trenér Benátek): "Dvě třetiny jsme měli velkou převahu. Pokud jde o střeleckou aktivtu, vytvořili jsme si šanci na dva zápasy. Hostující brankář měl šestatřicet zákroků za dvě třetiny. To někdy není skutečně za celé utkání. Bylo to ale pouze 3:1, což určitě neodpovídalo průběhu hry. Do závěrečné části jsme vstupovali pouze ve třech, na což jsme se snažili o přestávce nějakým způsobem připravit. Přesto jsme ve dvojnásobném oslabení inkasovali. Samozřejmě začaly působit nervy. Brzy přišla i třetí branka v naší síti. Téměř totožný okamžik, jako při první mělnické trefě, kdy zpoza branky to tam hráč zasunul. Při větší koncentraci obránců a brankáře by se podle mého názoru právě tohle stát nemělo. Za stavu 3:3 se začínalo znovu. Mužstvo prokázalo sílu a dokázalo zápas jednoznačně rozhodnout. V podstatě to ani nebylo z takových šancí, jaké jsme měli během první a druhé třetiny. Nakonec jsme vybojovali vítězství 7:3. Tu radost nám kalí stav zranění Kubišty a Malého, kdy vlastně nevíme, co s nimi bude. První má podezření na zlomeninu klíční kosti, druhý na vazy v kotníku. Uvidíme, co z toho bude. A jestli mě soupeř něčím překvapil? Mělník jsem viděl. Věděli jsme, že jak Houdek, tak Vokurka jsou velice dobří brankáři. Vokurka to také na benáteckém ledě potvrdil. Jinak herně mě soupeř nepřekvapil. Samozřejmě, že tam má šikovné hráče. Ve hře pět na pět jsme ale hru v podstatě kontrolovali. Pouze z toho, že hráči mysleli více na útok, než na obranu, jsme jim dovolili dát branky z naší nějaký nekoncentrovanosti a nepozornosti ve vlastní obranné třetině"

Petr Brdička (trenér Mělníka):"Samozřejmě jsme nastupovali na ledě favorita, který si myslíme, že se dostane do první ligy. Mužstvu jsme dali defenzivní úkoly. Celkem se nám to i se štěstím dařilo. Vlastně v padesáté minutě byl nerozhodný stav, i když musím říci, že Benátky měly herní převahu. Určitě vynikající výkon v našem týmu podal brankář Vokurka. A s čím jsme do série vstupovali? Chtěli bychom si play-off užít, i když asi příliš možností k tomu nebude. Prostě Benátky jsou v souboji jasným favoritem. Pro nás je důležité, že si můžeme k vyřazovací části alespoň přičichnout. Pro některé hráče je to pak příležitost k tomu, aby získali zkušenosti"