11. 2. 2014 | Tomáš Nejedlo

Benátky udolaly Šumperk, Schwarz má pátou nulu

50., úterý 11. 2. 2014
Benátky n.J. - Šumperk BEN - SUM
S jistotou vyřazovacích bojů vstupovaly Benátky do utkání 50. kola proti Šumperku, který naopak potřebuje každý bod k tomu, aby se vyhnul nepříjemným záchranářským starostem. Benátečtí předvedli soustředěný výkon, podpořený kvalitní obranou a vzadu i bezchybným gólmanem Schwarzem, který si nakonec v benáteckém dresu došel pro pátou nulu v sezóně. V první třetině skóre otevřel šťastným gólem Jonák, ve třetí pak v oslabení druhý přidal Skalický. Více už se na benáteckém stadionu neudálo, domácí získali tři body a v pátek vycestují na předposlední utkání základní části do Kadaně.
Benátky n.J.: Schwarz (Trenčan) – Ulrych, Říha, Jánošík, Kajínek, Pabiška, Pyrochta, Jandejsek – Bárta, Zacha, Jonák – Krejčík, Skořepa, Klimt – Skalický, Dušek, Špaček – Dlouhý, Vařecha, Kica.
Šumperk: Štůrala (Vajner) – Starý, Holík, Pastor, Dudáš, Gewiese, Novotný – Půhoný, Plášek, Haas – Žálčík, Moskal, Staněk – Sedláček, Semorád, Brunec – Kucsera, Kolouch, Skoumal – Langr, Cink.
Branky a nahrávky: 15. Jonák (Zacha), 48. Skalický (Skořepa). Rozhodčí: Bejček, Schmejkal - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 250. Střely na branku: 33:37.

Přestože Benáteckým prakticky již o nic nejde a play off mají jisté, hráli především o dobrou pohodu před blížícími se vyřazovacími boji. To Šumperk takovou pohodu nemá, neboť potřebuje každý bod. A Draci mohli do utkání vstoupit naprosto raketově a gólově. Již po necelé půlminutě hry totiž Holík překvapivým pasem našel hůl Karla Pláška, jehož střela trefila Schwarze do ramene. V první třetině vypálili Benátečtí na Štůralovu branku dohromady patnáct puků, šumperský gólman byl v ohni střel a působil jistým dojmem. Vyznamenal se třeba proti velké příležitosti Dlouhého, jenž nedokázal ležícího gólmana překonat. V 15. minutě se Benátky poprvé radovaly ze vstřeleného gólu, a to poněkud kuriózním způsobem. Střela Víta Jonáka před Štůralou skočila o led a hostující brankář ji lapačkou minul a puk skončil překvapivě v brance - 1:0.

Druhá třetina byla z obou stran na střely chudší. Lépe do ní mohli vstoupit domácí, když Bárta našel spoluhráče Jonáka, jehož ránu Štůrala zneškodnil lapačkou. Poté na trestnou lavici putovalo několik hráčů z obou stran, v přesilových hrách se oběma soupeřům nedařilo vytvořit si nějakou vážnější příležitost. Až v podstatě v samém závěru druhé třetiny přišla gólovka benáteckého týmu. Skořepa unikal v přečíslení na jediného beka společně s Krejčíkem, kterému předložil přihrávku napříč celým pásmem. Lukáš Krejčík vypálil z první, Štůrala se dokázal skvěle přesunout a lapit Krejčíkovi téměř jistý gól. Obrany v čele s brankáři tak dlouho dominovaly nad útoky, a tak i po čtyřiceti minutách bylo skóre stále nejtěsnější, a to 1:0 pro domácí Benátky.

Třetí třetina patřila spíše hostům, kteří pálil ze všech pozic a výsledkem bylo dvacet úspěšných zákroků Marka Schwarze, což znamená v průměru jeden zásah na minutu. Ale příležitosti měly i Benátky. Skořepa v brejku našel na útočném výletě obránce Ulrycha, který puk zřejmě špatně trefil, neboť ho nedokázal usměrnit do odkryté branky. Z protiútoku mohl trestat Semorád, ale Schwarz se dokázal přesunout a velkou šanci Draků vychytat. V té době se Benátečtí bránili oslabení při dvojnásobném trestu Duška. A paradoxně ve čtyřech udeřili. Nejzkušenější bek hostí Holík chyboval na útočné modré a do brejku vyrazil Skořepa se Skalickým. Prvně jmenovaný rozhýbal Štůralu a touš do sítě dorazil dojíždějící Daniel Skalický - 2:0. Benátky tak přidaly v přesilovce soupeře druhý gól, což hostům definitivně zlomilo vaz. Dudáš ve výhodné pozici minul a Schwarz poté lapil jeden puk za druhým. Nepomohla ani dvouminutová power play, při níž dokonce benátecký Bárta z poloviny hřiště trefil tyčku prázdné branky.

Filip Pešán (Benátky nad Jizerou): Dnes jsme více spokojeni s výsledkem než s předvedenou hrou. Není zcela jednoduché nalézt motivaci k zápasům, ve kterých nám už o tolik nejde. Jsme si vědomi toho, že případné prohry nás mohou rozhodit v úvodu play-off. Jsem rád, že jsme zápas ubojovali. Soupeř přijel v silné sestavě a byl velmi nepříjemný. Hlavní dík patří Marku Schwarzovi v brance.

Radek Kučera (Šumperk): V úvodu zápasu měl trochu více ze hry soupeř. Do nějakých větších šancí jsme ho ale nepustili. Obdrželi jsme smolnou branku, kdy puk přeskočil našeho brankáře. Ve druhé třetině se hrál vyrovnaný hokej. Bohužel v té třetí jsme nevyužili spoustu šancí. Po jedné chybě nám soupeř ujel a vstřelil gól na 2:0. Poté už bylo víceméně po zápase. Mrzí nás, že nevezeme žádný bod.