12. 9. 2012 | Karel Filas, Karel Filas, Tomáš Nejedlo, Zdeněk Kamínek ml.

Benátky v Ústí sahaly po výhře, nakonec vezou bod

1., středa 12. 9. 2012
Ústí n.L. - Benátky n.J. UNL - BEN
První liga odstartovala svůj nový ročník a benátecké hokejisty nečekal lehký úvodní zápas. Na ledě loňského finalisty z Ústí nad Labem družina Středočechů dokonce sahala po výhře. Třemi přesilovkovými trefami hosté otočili skóre na 3:1 ve svůj prospěch. Pak ale přišly dva fauly Bulíře a bylo vyrovnáno. Duel dospěl až do nájezdů, kde rozhodl zkušený Roubík. Benátky tak v Ústí nevyhrály ani na desátý prvoligový pokus, nyní ovšem měly k výhře nejblíž. V příštím kole čeká hráče od Jizery v sobotu doma taktéž silná Olomouc.
Ústí n.L.: Koutský - L. Poživil, Černý, Pavlík, Sklenička, P. Hořava, L. Špelda, Vl. Brož, Holomek - R. Kovář, Roubík, Ludvík - Matai, Rod, Handlovský - D.Tůma, T. Sýkora, M. Čermák - Kloz, Daniel Boháč, Laš
Benátky n.J.: Vošvrda - Jánošík, Vitásek, Kájínek, Štich, Ulrych, Šimek, Vála, Kolmann - J. Vlach, J. Skořepa, Klimt - Skalický, J. Plodek, Jonák - Jech, L. Král, Kopic - Bárta, Bulíř, Bortňák
Branky a nahrávky: 16. Handlovský (Matai), 55. Poživil (Roubík, Ludvík), 56. Hořava (Kloz, Daniel Boháč), rozh. sam. náj. Roubík - 42. Jonák (Plodek, Skalický), 50. Klimt (Jánošík), 51. Skořepa (Vlach). Rozhodčí: S. Mertl - Flegl, Šperl. Delegát: Jirka. Vyloučení: 11:11. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1788. Střely na branku: 41:23 (12:3, 11:10, 12:8 - 5:2 - 1:0).

Slovan při prvním mistrovském zápase představil novou sadu modrých dresů. Oproti loňské sezoně znak lva na hrudi nahradil tradiční nápis Slovan. A nechybělo mnoho, aby hrdí ústečtí bojovníci utrpěli první prohru ve startovacím zápase sezony první ligy od roku 2001. Nakonec je od ní odvrátilo srovnání dvoubrankového manka v samotném hektickém závěru utkání a následná výhra v nájezdech.

Přitom to dlouho vypadalo, že soka z Benátek nad Jizerou přehrají. Dominanci na ledě však nedokázali vyjádřit brankami a naopak častým vylučováním umožnili soupeři na začátku třetí třetiny obrátit z 0:1 na 3:1. Naštěstí se sami v závěru v početních výhodách dokázali též prosadit a dovést zápas do nastavení.

Domácí se do Středočechů pustili zhurta. Od začátku byli aktivnější, hra se odehrávala hlavně v obranné třetině soupeře. Jenže branky dlouho nepřicházely. Přitom už v první minutě měl nabito mezi kruhy Ludvík. Mezi tři tyče se jeho pokus nevměstnal. Čemák chvíli poté před prázdnou brankou netrefil vysoký puk.

Benátky se osmělily až později. Asi nejvýraznější pozici měli Skořepa s Klimtem, ale puk prvně jmenovaného směřoval v kontru příliš daleko od hole Klimta. Jinak byli i nadále výrazně aktivnější Ústečtí. Branku ohrožovali především střelami z dálky, které však spolehlivě kryl Vošvrda. Ten si poradil s projektily Kloze i Pavlíka, stejně jako s pokusem Kováře z pravého křídla při první jinak nepovedené ústecké přesilovce.

Aktivita domácích přeci jen slavila ještě před přestávkou úspěch. Na útočné modré si vyměnil puk Matai s Lukášem Handlovským. Ten si dlouhou kličkou udělal z Jánošíka tréninkový kužel a zblízka Vošvrdu prostřelil. V závěru třetiny ve druhé přesilovce dokázal Slovan dostat puk do branky ještě jednou, ale branku sudí neuznal, protože situaci posoudil jako úmyslné kopnutí.

Druhou třetinu rozbilo obrovské množství vyloučení. Jen minimum času se hrálo v pěti na obou stranách. Hra tím dost trpěla, jelikož ani speciální týmy se nedokázaly v nestandardním počtu hráčů na ledě prosadit. Ústečtí prováhali několik desítek vteřin dlouhou možnost přesiovky čtyř proti třem. V ní palebnou pozici mezi kruhy neproměnil Černý. Z hostů nejnebezpečněji hrozil hned dvakrát Bulíř. Ale ani při signalizované výhodě, kdy z levého kruhu minul branku, ani v přesilovce při kdy ujel po levé straně, neuspěl. To jeho jedovku Koutský hbitým zákrokem betonem vytěsnil mimo.

Ve chvilce, kdy se oba týmy ocitly na ledě v plných sestavách dorážel ze vzduchu Handlovský. Puk netrefil čistě a umožnil tak Vošvrdovi stojícímu zády k brance v dosti krkolomné pozici zasáhnout lapačkou. Na druhé straně Skalický se v situaci dvou na jednoho po pasu Bárty dostal do příliš ostrého úhlu. Koutský si pak jeho střelu pohlídal.

84 vteřin po druhé přestávce hosté vyrovnali. Štastně proměnili další nabídnutou přesilovku. Puk po Plodkově střele propadl za Koutského a z brankové čáry jej do sítě dorazilVít Jonák. Snadnější gól těžko někdy vstřelil.

Ústecké hnal za vedoucím gólem Ludvík, ale v nájezdu před branku byl hákován Vitáskem. Ústecká sestava však recept na Vošvrdu v přesilovce nenašla. Naopak sama svou nedisciplinovaností ulehčila hostům cestu za vedením v zápase. V jednu chvíli totiž hned trojicce ústeckých plejerů zabrala místa na lavici u boxu trestoměřičů. Benátky nabízenou příležitost zužitkovaly. Unavená trojice Ústečanů na ledě nedokázala dostat puk z vlastní třetiny a po několikerém odrazu černé gumy jako poslední udeřil Tomáš Klimt a střelou nad Koutského rameno poslal hosty do vedení.

V pokračující klasické přesilovce hosté odskočili na dvoubrankový rozdíl. Z levého kruhu se z první trefil přesně pod horní tyčku Josef Skořepa. Od zadního hrazení mu nezjištně nabil Vlach.

Ústečtí v kritické chvíli stáhli hru na tři pětky a konečně se prosadili v přesilovce. Současně s návratem vyloučeného Bulíře na led se v 55. minutě snížil po odražené Roubíkově střele dorážející Lukáš Poživil.

Necelou minutu poté se v další přesilovce prosadili domácí znovu. Kloz poslal po modré puk Petru Hořavovi, který táhlou střelou dokázal vyrvnat. Clonící Lvi znemožnili Vošvrdovi zasáhnout. Ústecká touha po vstřelení vítězné brance sílila. Černý se dostával za záda obrany hostů. Z úhlu faulován zakončoval kousek vedle. Utkání tak nasměrovalo do prodloužení.

V něm měl největší příležitosti ústecký kapitán Roubík. Nejdřív v samostném nájezdu po kličce do forhendu blafák nedotáhl. Pak po výměně s Hanlovský nedokázal puk za čáru zasunout a konečně ranou z dálky jen vyprášil Vošvrdův plastron. Aktivitu domáích v nastavení deklarovaly další šance, hostujícího brankáře Lvi ale překonat nedokázali.

V nájezdech se prosadila přesně polovina aktérů. Nejprve ústecký Sýkora střelou po ruce pod horní tyčku, za hosty Plodek filigránským blafákem do forhendu. Rozhodnutí přineslo podobně efektně provedené zakončení tentokráte do bekhendu domácím kapitánem Jaroslavem Roubíkem.

Jiří Mička (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Benátky nad Jizerou byly na první kolo kvalitní soupeř, který dobře bruslí a byl nepříjemný. My jsme dvě třetiny drželi zápas za otěže, vedli jsme o gól. Ale už od druhé třetiny jsme dělali zbytečné fauly, byli jsme čtyřikrát na trestné lavici - ve třetí třetině to pokračovalo. Díky faulům se Benátky dostaly na koně, daly tři rychlé góly a zápas měly v režii. My jsme to ale nevzdali, vůlí a bojovností jsme zápas dostali do prodloužení a na penalty vyhráli. Fauly plynou ze špatného dobruslování a špatného čtení hry soupeře. Máme 11 vyloučených hráčů na utkání, což je strašně moc. Jenom díky houževnatosti a vůli jsme zápas otočili. Vladislav Koutský odchytal dobrý zápas a pustil jen jeden gól z nájezdu, takže i díky němu máme dva body. Kdo bude další zápas v bráně, to se teprve uvidí. Benátky budou hrát stejně doma i venku. Je to nepříjemný soupeř, který bojuje o každý metr ledu a má dobré přesilovky - je to hodně kvalitní mužstvo. Chtěl bych pochválit hráče, protože za stavu 1:3 nesložili zbraně a dostali zápas do prodloužení a na nájezdy vyhráli. Na druhou stranu je třeba kluky pokárat za příliš mnoho vyloučení."

Milan Černý (HC Benátky nad Jizerou): "V tuto chvíli nás porážka po samostatných nájezdech mrzí, ale získat v Ústí nad Labem bod není malá věc. V první třetině jsme byli jednoznačně horším mužstvem a obdivuji, že jsme se do zápasu dokázali dostat. Dopustili jsme se v závěru dvou faulů, shodou okolností se o ně zasloužil jediný hráč (Michal Bulíř; pozn. red.) a nabídli jsme soupeři přesilové hry, při kterých jsme inkasovali. Musím vyzdvihnout výkon brankáře Tomáše Vošvrdy, který nás podržel."