26. 1. 2013 | Richard Wagner, Tomáš Nejedlo

Benátky vezou po čtyřech letech body z Havlíčkova Brodu

45., sobota 26. 1. 2013
Havl.Brod - Benátky n.J. HBR - BEN
Velmi cenné body získali benátečtí hokejisté v 45. kole první ligy na horkém ledu v havlíčkobrodské Kotlině. Ve své dosavadní prvoligové historii zde Středočeši zvítězili jen jedenkrát - bylo to již před dlouhými čtyřmi lety. Později zde nezískali už ani bod! Samotný zápas se dlouho vyvíjel podle zaběhnutého scénáře, domácí se prosazovali v přesilovkách, v úvodu poslední části hry vedli o dvě branky, ale Benátky se nevzdaly a dvěma trefami Jonáka a Skořepy poslaly zápas do prodloužení a posléze i do samostatných nájezdů. V nich rozhodl Tomáš Klimt o exportu dvou bodů k řece Jizeře. Přestože Hradec Králové naplno bodoval v Litoměřicích, zůstávají Benátečtí díky lepšímu skóre na osmé příčce tabulky.
Havl.Brod: Dolejš (Suchan) - Soldán, Ostrčil, Novotný, Pavlík, Jelínek, Protivný, Blažek - Rytnauer, Kostourek, Ondráček - L. Havel, Polodna, Musil - Dvořáček, Endál, Vondráček - Milfait, Štěpánek, Stehlík.
Benátky n.J.: Blažíček (Stejskal) - Kolmann, Šimek, Niko, Vála, Kajínek, Mrkvička, Pabiška - Klimt, Skořepa, Skalický - Špaček, Vlach, Jonák - Kopic, Král, Maďar - Jech, Liška, Dlouhý.
Branky a nahrávky: 13. Ondráček (Kostourek, Soldán), 27. Polodna (Pavlík, Havel), 46. Musil (Endál) - 38. Kolmann (Šimek, Jonák), 49. Jonák (Vlach, Špaček), 54. Skořepu (Král, Klimt), 65. roz. sam. náj. Klimt. Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Lučan, T. Svoboda. Vyloučení: 6:7 + navíc Jech (BEN) 10 minut OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 956. Střely na branku: 40:35.

Domácí se dostali do první vážnější šance po necelé minutě, když Kostourkovi střelu vyrazil gólman Robin Blažíček betony před sebe, ale dorážka Ladislava Rytnauera mířila mimo. Na druhé straně se mohly prosadit Benátky. Tomáš Klimt hledal před brankovištěm Josefa Skořepu, který mohl dorážet do odkryté branky, ale kotouč mu přeskočil hůl. Hra poté získala vysoké tempo a dlouho se hrálo bez přerušení, ale diváci se branky ne a ne dočkat. Po chybě domácích se mohl stát úvodním střelcem utkání Josef Skořepa, jehož střelu však Dolejš vyrazil špičkou betonu, o dorážku se pokoušel Aleš Vála, ale ta šla jen do před ním stojícího obránce. Nakonec se prosadili domácí, kterým k tomu pomohla dvojnásobná početní výhoda. Jan Soldán křížem přes předbrankový prostor našel Pavla Musila, jenž si posadil Blažíčka, vrátil černou gumu mezi kruhy, odkud ji do klece narval Martin Ondráček. Zvýšit náskok domácích mohl Lukáš Havel, jenž nabral rychlost, ale jeho střela zápěstím skončila jen na tyči Blažíčkovy brány. V závěru třetiny se oba celky přetahovaly v útočení, ale spíše hrály prim obrany.

Benátky měly v úvodu třetiny téměř čtyři minuty přesilové hry, ale Daniel Dolejš ukazoval své kvality. Vytáhl se zejména proti šancím Jaroslava Vlacha, který nadvakrát dorážel na brankovišti, ale na domácí hvězdu mezi tyčemi si nepřišel. Výhodu jednoho muže v poli dostala také domácí družina, ale ta ji nevyužila. Mrzet ji to ale nemuselo, protože dvě vteřiny po jejím skončení se po střele Jana Pavlíka odrazil puk od zadního mantinelu před ležícího Robina Blažíčka, kterého přehodil Petr Polodna. Snížit mohl Josef Skořepa, ale v samostatném úniku nepřekonal Dolejše střelou mezi jeho betony. Domácí následně v oslabení čelili několika šancím soupeře, ale šance Ctibora Jecha skončila jen na pozorném Dolejšovi. Domácí mohli svůj náskok navýšit po závaru před brankou Robina Blažíčka, ale Lukáš Endál trefil jen benáteckého gólmana, který svůj mančaft podržel. Hosté se z nenápadné akce dokázali prosadit, když střela Petra Kolmanna z levého kruhu byla lehce tečovaná obráncem a skončila v Dolejšově síti. Odpovědět mohl Petr Polodna, ale jeho střela skončila jen na skvělém Blažíčkovi, který se po ní natáhl a lapačkou jí zneškodnil. V závěru se mohl ještě prosadit Tomáš Protivný, ale jeho střela šla jen do boční síťky.

Nástup do třetí třetiny byl z obou stran vyrovnaný, ale domácí se dostali do tlaku, který dokázali přetavit v gól. Střela Lukáše Endála z pravého kruhu skončila jen na betonech Robina Blažíčka, ale kotouč přeskočil na brankoviště, kde jej do odkryté klece doklepl Pavel Musil. Hokejisté od Jizery se však nedali a dokázali se dostat domácím na dostřel. Velký závar před Dolejšem skončil objetím branky v podání Víta Jonáka, který se štěstím propasíroval touš přes tři hráče na brankovišti nic nevidícího Daniela Dolejše, jemuž kotouč proklouzl pod betonem. Hostům se v přesilové hře povedlo srovnat. Lukáš Král dlouho vyčkával s pukem na holi na vhodný okamžik a nakonec vybídl na druhé tyči ke skórování agilního Josefa Skořepu, který z první poslal puk za záda marně se přesouvajícího domácího muže s maskou. Domácí mohl vrátit do vedení Milan Kostourek, jemuž namazal Lukáš Havel, ale útočník Rebelů z úhlu nepokořil Robina Blažíčka. V závěru si Benátky vytvořily tlak, leč Daniel Dolejš si s šancemi poradil.

V prodloužení se hrálo ve vysokém tempu a oba brankáři museli být na pozoru. Největší šance však přišly až v závěru pětiminutového nastavení. Nejprve se ke střele z mezikruží dostal Tomáš Klimt, ale jeho střela zamířila těsně vedle. Na opačné straně kluziště se dostal k zakončení Lukáš Endál, ale jeho šanci vyčapal Robin Blažíček.
Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V první sérii neuspěl se střelou mezi betony Lukáš Havel. Na druhé straně se však trefil Patrik Maďar, jenž zvedl kotouč pod lapačku Daniela Dolejše. Podobný kousek pak předvedl na druhé straně Lukáš Endál a díky skvělé lapačce domácího brankáře proti šanci Marka Pabišky bylo po dvou sériích 1:1. Následovaly dvě série, během nichž kralovaly maskované opory. O výsledku nakonec rozhodla pátá série. Tomáš Klimt zvedl puk nad lapačku domácího muže s maskou, zatímco na druhé straně jedoucí Lukáš Havel mezi betony znovu neuspěl.

Jiří Rech (HC Rebel Havlíčkův Brod): My jsme šli do zápasu s tím, že za sebou máme sérii několika vítězství a chceme ji prodloužit. Vývoj utkání byl dobrý, ale za stavu 3:1 jsme udělali dvě hrubice, po nichž soupeř vyrovnal. Tohle by se nemělo stát, když vedeme 3:1 dvanáct minut před koncem, to by se mělo udržet. Penalty, to už je pak loterie. Hráč, který promění každý druhý nájezd, nedá. Bod je ale dobrý, protože my jsme potřebovali, aby Benátky nevyhrály za tři body a nepřiblížily se k nám. Teď zkusíme zase nějaký bodík vydolovat v Kadani.

Antonín Nečas (HC Benátky nad Jizerou): My jsme rádi za dva body z Havlíčkova Brodu. Myslím si, že při hře pět na pět jsme byli lepším týmem. Musím pochválit Havlíčkův Brod, který má skvělé přesilové hry, jež umí proměnit. Konečně se nám podařilo uspět v nájezdech, kdy se nám v posledních zápasech moc nedařilo, a jsme za tyto dva cenné body z Brodu šťastní.