30. 12. 2019 | Michal Sobecký, Martina Kramerová

Benátky vzdorovaly marně! Jestřábi si doma došli pro výhru

36., pondělí 30. 12. 2019
Prostějov - Benátky n.J. PRO - BEN
Benátečtí hokejisté v dalším kole bitev o předkolo play-off vyrazili na led Prostějova a z Moravy se nakonec vrací bez bodu. Soupeř odstartoval cestu za výhrou už v 15. minutě, kdy otevřel skóre Vachutka. Jestřábi poté nastříleli ještě tři branky a vypracovali si náskok, který už Benátky nezvládly dorovnat. Skóre poté jen kosmeticky upravil Strnad a Středočeši prohráli 1:5.
Prostějov: Huf – Husa, Muška, Březák, Drtil, P. Krejčí – L. Krejčík, Miškář, Žálčík – Hrníčko, Divíšek, Nouza – M. Novák, V. Meidl, Vachutka – T. Jandus, Chlán, Ouřada.
Benátky n.J.: Žajdlík – Kolmann, Žůrek, Aubrecht, Buchtela, Charvát, Bukač, Had – Klapka, Chrtek, R. Duda – Wiencek, Šafařovský, A. Dlouhý – Křepelka, Strnad, Žemba – Šeliga.
Branky a nahrávky: 15. Vachutka (V. Meidl, Březák), 35. Drtil, 46. Nouza (Hrníčko), 47. Drtil (Vachutka, V. Meidl), 54. Žálčík (L. Krejčík) – 48. Strnad (Křepelka). Rozhodčí: Fiala, Obadal - Beneš, Hanzlík. Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 655. Střely na branku: 27:21. Průběh utkání: 4:0, 4:1. 5:1.

p>První třetina začala pro Benátky skvěle: dostaly se okamžitě do tlaku a pořádně potrápily Prostějov. Nicméně během dvou minut trvajícího zámku nebezpečné šance nepřišly. A to platilo většinu první třetiny. Až ve třetí minutě kontrovali domácí střelami Drtila a Březáka z dálky. Dlouho se ale domácí nemohli dostat do velkých střeleckých příležitostí. Oproti tomu Buchtela málem zatopil Hufovi, jeho střela z úhlu byla nepříjemně tečovaná a málem skončila na vzdálenější tyči. Zprvu hra měla sice tempo, ale neměla důraz a chyběly jí skutečně zajímavé momenty. V polovině třetiny se to ale mělo změnit. Nejprve se do dobré příležitosti proháčkoval Krejčík, aby následně zahrozil Wiencek. Tomu ale z předbrankového prostoru utekl kotouč. Pokračovaly ale také střely golfákem z dálky, které byly během první třetiny velmi časté. První branky ovšem naopak padla z mezikruží: dobrou nahrávku ze strany sem dostal Daniel Vachutka, který propálil Žajdlíka - 1:0. Branka zjevně domácím pomohla, byli po zbytek třetiny lepší a častěji na puku. Paradoxně, větší šanci si připsal pouze hostující Dlouhý. V 17. minutě ale puk tečoval mimo tři tyče.

Domácím mohla pomoci přesilovka, kterou začali druhou dvacetiminutovku. Nicméně až k jejímu konci se vůbec dostali do rytmu a nakonec vyslali jen dvě střely z větší vzdálenosti. Ve 24. minutě naopak mohl mít Huf problém, Bukač ho zkusil překvapit nahozením od modré čáry, dobře skrytým. Nicméně prostějovský brankář odolal. Hra se rozjela na plné obrátky, akce střídala akci. Po gólu ale volaly hlavně ty prostějovské: nejprve Ouřada neproměnil střelu z vrcholu kruhu, následně Divíškova teč pozlobila Žajdlíka. Prostějovu pomohl také fakt, že v klidu odbránil v polovině zápasu oslabení. Naopak přesilovka zprvu tradičně nebyla nic moc. Až její konec a následná hra v pěti byla to pravé ořechové: zejména Jandus a Meidl se při ní vyznamenali a bylo hodně o štěstí, že Benátky podruhé neinkasovaly. To se podařilo až ve 35. minutě, kdy skvěle, navíc ve vlastním oslabení, zavěsil puk do růžku rozjetý Tomáš Drtil - 2:0. Zbytek třetiny pak už nabídl jen dvě zajímavější věci: jednak Bukač zopakoval nepříjemné nahození ze začátku dvacetiminutovky, druhak se domácí hráč přiznal, že nebyl faulován a odvolal tak trest pro soupeře.

Třetí třetina zprvu nenabídla kdovíjak atraktivní podívanou. To změnil až ve 45. minutě Tomáš Nouza. Nejprve vyslal na branku golfák, chvíli nato už se dokázal prosadit a domácí vedli o tři branky - 3:0. Nestačilo jim to a hned po navýšení skóre se hnali za dalším. Vyvinuli na bránu obrovský tlak, gól ovšem tentokrát nepadl z bezprostřední blízkosti brány. O gól se totiž dalekonosnou, pěknou střelou postaral Tomáš Drtil - 4:0. Zápas nabral stále zajímavější obrátky, už jen proto, že po minutě hosté snížili. Vojtěch Strnad se dostal u tyče k dorážce, po níž se puk došoural za brankovou čáru - 4:1. Zápas se už po té jen dohrával, hlavně ze strany Benátek. Aubrecht ovšem ještě mohl zahýbat skóre, nicméně nedal a z protiútoku se prosadil Lukáš Žalčík - 5:1. Jak se ukázalo, upravil skóre do konečné podoby. I když se opakovaně Chlán snažil o další branku. Ta už nepadla, i tak Jestřábi mohli být spokojení. Po zničení Třebíče si připsali další jednoznačné vítězství. Tedy něco, co tým předtím delší dobu nezažil.

Ivo Peštuka (LHK Jestřábi Prostějov):

Dnes bych to vzal jako malé shrnutí letošní sezony. Od začátku soutěže jsme se nemohli dostat do tempa a po sobě nastřádat pár vítězství. Trápila nás rozsáhlá marodka, dnes jsme nastoupili jen s pěti obránci, ale v posledních zápasech se tým semkl a dokázali jsme poslední dvě utkání velice dobře zvládnout. Všichni si přejeme, aby jak jsme zakončili rok 2019, tak aby jsme takto pokračovali i v roce 2020. Děkujeme fanouškům za podporu a rád bych všem popřál do nového roku jen to nejlepší a hodně zdraví!

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Nezvládli jsme poslední třetinu. Myslím si, že v té první jsme byli lepším týmem. Ve druhé třetině jsme nevyužili nějaké šance. Do závěrečné třetiny jsme nastoupili až moc lehkovážně a soupeř nás nekompromisně trestal. Utkání jsme si sami prohráli hrubými individuálními chybami.