2. 2. 2009 | Petr Dejnožka, Petr Dejnožka, Mirek Ondra

Benátky začaly sérii s Chrudimí vítězně

PK1, pondělí 2. 2. 2009
Chrudim - Benátky n.J. CHR - BEN
Neuvěřitelně vyrovnaný zápas nováčků se v Chrudimi protáhnul až do čtvrté série samostatných nájezdů. Benátky zvládly ve druhé i třetí třetině odpovědět na branky soupeře a utkání po výsledku 2:2 dospělo do bezbrankového prodloužení. Rozhodující nájezd proměnil Tomáš Urban. Benátky si překvapivě připisují první bod v sérii hrané na tři vítězná utkání. Další měření sil je na programu již v úterý od 18:00 na chrudimském ledě.
Chrudim: Němec (Šrámek) - Toužimský, Fejgl, Vyskočil, Suchý, Malinský, Šafařík, Šeda M., Lojek - Beránek, Klejna, Zadina, Valko, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Stavenský, Šeda J., Zohorna, Bláha
Benátky n.J.: Stejskal (Micka) - Kolafa, Pavlů, Cunik, Kolmann, Tondr, Müller, Špaček, Dušek, Vantuch, Pabiška, Bárta, Nevyhoštěný, Jech, Skořepa, Weiss, Kopic, Urban, Konečný
Branky a nahrávky: 25. Malinský (J. Šeda, Toužimský), 41. Malinský (Zadina) - 31. Špaček (Dušek), 55. Dušek (Vantuch, Špaček), rozh. nájezd Urban. Rozhodčí: Hribik, Hrubý - T.Prchal, Padevět. Vyloučení: 12:12. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1123. Střely na branku: 37:37.

V prvním zápase předkola play-off přivítali Chrudimští na svém ledě soupeře od řeky Jizery - Benátky. Začátek očekávaného souboje se posunul o několik málo minut, jelikož na místě, odkud vyjíždí rolba, nesvítily světla. Zpožděný začátek více vyhovoval Chrudimským. V první šanci se ocitl hned ve druhé minutě Lukáš Král, ale jeho dělovku ztlumil Jiří Stejskal mezi svými betony. Na druhé straně se po střele Kolmanna ukázal i chrudimský gólman Martin Němec. Asi největší šanci první třetiny spálil Martin Lojek, který basketbalovým způsobem zachytil vyhození benátecké obrany na kruzích a svojí bombou trefil pouze hruď Stejskala. Ten byl otřesen, ale pokračoval ve hře. Další šanci domácích promarnil o minutu později Jan Semorád, když úplně volný vypálil z kruhů těsně vedle. A do třetice obrovská šance domácí Chrudimě. Petr Suchý pálí od modré čáry a Pavel Beránek střelu tečuje několik centimetrů vedle levé tyče. V 18. minutě zahrozil na druhé straně nejproduktivnější hráč Benátek v základní části Antonín Dušek, když tečoval střelu jednoho ze svých spoluhráčů a následně se puk kutálel po brankové čáře a odkutálel se mimo. V první třetině byli aktivnější domácí, ale ani jim, ani jejich protivníkům se vedoucí branku vstřelit nepodařilo.

Druhá třetina začala přesilovou hrou hostí, ale největší šanci si Benátky nechaly až na čas 21:59, když Martin Němec ztratil puk za brankou, jeden z hostujících hráčů přihrál na hůl úplně volnému Skořepovi, ten ale při střele zlomil hokejku a trefil jen tyčku odkryté branky. Poté přišly opět akce Chrudimských. Tomáš Bláha se napřáhl za kruhy a jeho dělovku na poslední chvíli vyráží Stejskal betonem. O necelou minutu později už byl Stejskal krátký a rozpoutal tak obrovskou euforii na chrudimském zimáčku. Jan Šeda se probíjel po levém kraji kluziště, vystřelil, jeho ránu vyrazil benátecký gólman pouze před sebe a s následnou dorážkou nové chrudimské posily, Jiřího Malinského, si již rady nevěděl - 1:0. Inkasovaná branka jako by byla pohonem pro benátecké hokejisty. Od této chvíle byli aktivnější. První náznak vyrovnání ukázal svojí dělovkou těsně nad horní tyčku Vantuch. Několik sekund po polovině utkání se to hostům podařilo. Martin Němec chytil střelu Duška do výstroje, Špaček tak dlouho dorážel, až puk vyšťoural a střelou do prázdné branky vyrovnal - 1:1. Na druhé straně se mohli do vedení dostat opět domácí, ale střela Lukáše Krále skončila ne betoně Stejskala. O minutu později se v další šanci ocitl Stanislav Stavenský, ale ani on nepřekonal skvěle chytajícího Stejskala. Na závěr třetiny se ještě mohutně vylučovalo, ale skóre se již nezměnilo a tak se do třetí části šlo za nerozhodného stavu 1:1.

Třetí část začala velmi zostra a už po minutě se mohli dostat do vedení domácí. Jiří Malinský ale nedokázal puk dostat do branky. O chvilku později se mu to ale povedlo. Marek Zadina přesně vystřelil, Stejskal vyrazil betonem a Jiří Malinský už jen doklepl puk do odkryté branky - 2:1. Zanedlouho mohl vedení zvýšit Jan Šeda, ale přes Stejskala namáčknutého na tyčce puk do hostující svatyně nepropasíroval. Dobývání benátecké branky pokračovalo. Petr Bělohlávek a o několik sekund ani Martin Lojek v obrovských šancích náskok nezvýšili. V polovině třetí třetiny potěšila chrudimské publikum zpráva o počtu diváků. V Chrudimi se jich sešlo 1123. A většina z nich byla v 55. minutě zděšena. Lukáš Vantuch vybojoval puk v rohu kluziště a předložil ho Antonínu Duškovi, který přesnou ranou vyrovnal - 2:2. Do konce třetí části mohly Benátky ještě jednu branku přidat, když Kolmann napálil v přesilové hře břevno chrudimské branky. Po šedesáti minutách byl stav nerozhodný, tak následovalo 10-minutové prodloužení.

V něm se střídala šance jedna za druhou. V čase 61:30 se probíjel obranou Stanislav Stavenský, ale sám před Stejskalem neuspěl. V prodloužení se nám také strhla bitka, jejímiž aktéry byli Stanislav Stavenský a Lukáš Vantuch. Na obou stranách bylo mnoho vyloučených, ale branka nepadla a tak následovaly samostatné nájezdy. Jako první jeli hosté, konkrétně Konečný trefil tyč!!! Na druhé straně také neuspěl střelou mezi betony Zadina. Ve druhé sérii byl úspěšný Dušek a i Pavel Beránek. Ve třetí sérii naopak nebyl úspěšný ani jeden z aktérů a tak rozhodla náhlá smrt. Nejprve Pavel Beránek nepromněnil a tak si vítězný nájezd vzal na svá bedra Tomáš Urban - 2:3. Benátky poráží Chrudim na nájezdy a v sérii vedou 1:0.

Martin Hosták, trenér HC Chrudim: „Tak zápas z naší strany nebyl dobrý, hráli jsme hrozně nervózně, nebyli jsme schopni si přihrát na tři metry a puky nám odskakovaly a z toho vyplynul celý ten průběh. Vůbec jsme se nedostali do zápasu, bylo tam spousta vyloučených. Byl to zápas, kdy to tempo bylo takové střídavé, nedostali jsme se prostě vůbec do hry, byli jsme zbytečně nervózní, nedokázali jsme se prosadit přes dobře bránícího soupeře."

Vladimír Čermák, trenér HC Benátky nad Jizerou: „Tak my jsme do zápasu vstupovali s tím, že nemáme co ztratit, protože náš cíl byl před sezónou, abychom mužstvo udrželi v první lize, což se nám povedlo. A tohleto, co už se hraje na víc, je pro nás už jenom zpestření sezóny a chtěli bychom to dotáhnout dál. Chtěli bychom i přes tu Chrudim, když to půjde, přejít. Myslím si, že domácí byli pod větším tlakem, museli – a to nám trošku nahrávalo.“