30. 9. 2009 | Tomáš Nejedlo

Bojovný duch vynesl Benáteckým nad Kadaní výhru

6., středa 30. 9. 2009
Benátky n.J. - Kadaň BEN - KAD
Šesté prvoligové kolo mezi sebe mimo jiné svedlo také celky Benátek a Kadaně. Na stadionu v benátecké části Obodř bylo sehráno zajímavé utkání, ve kterém Severočeši vedli dokonce již 2:0. Pak ale domácí zapnuli na plné obrátky a výsledkem bylo otočení na konečných 3:2. Vše načala branka Tomáše Urbana, která hráče od Jizery patřične nastartovala. Vítěznou trefu si připsal Marek Pabiška, pro nějž byl mač s Kadaním prvním zápasem v nové sezóně! V dalším kole Benátečtí míří do bouřlivé Třebíče.
Benátky n.J.: Stejskal (Nedvídek) - Drábek, Hobza, Kajínek, Lukáč, Mrkvička, Kolmann, Pavlů, Hrach - Nevyhoštěný, Hudíček, Jech, Kudrna, Šinkovič, Kopic, Skořepa, Krupka, Pabiška, Kica, Urban, Weiss
Kadaň: Jarina (Hronek) - Ťupa, Hlubuček, Višňák, Szakál, Schmidt, Knyazev, Zmeškal - Stehlík, Kuběna, Charousek, Balász, Gombár, Boušek, Polanský, Malát, Bauer, Fábry, Freiberg, Kadlec, Indra
Branky a nahrávky: 31. Urban (Kopic, Mrkvička), 34. Lukáč (Kudrna, Šinkovič), 45. Pabiška (Kolmann, Nevyhoštěný) - 8. Freiberg (Kadlec), 28. Polanský (Boušek). Rozhodčí: Horák - Štofa, Šperl. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 340. Střely na branku: 47:23.

Kadaň málem zaskočila Benátecké hned po pětadvaceti vteřinách hry. Zkušený Balázs obral v souboji o puk Hudíčka a spolu s Charouskem najížděli na jediného beka. Druhý jmenovaný však z dobré pozice branku netrefil. V úvodní desetiminutovce hosté Středočechy poměrně výrazně zaskočili. Benáteckou obranou se projel Jakub Bauer a zastavit ho dokázal až pohotový Stejskal, resp. jeho bystrá lapačka. Domácí beci se však z chyb nepoučili a ztrestat je mohl číhající Balázs, klec však těsně minul. V přesně v čase 7:00 však ale Kadaň gólově udeřila. Kadlec našel sjíždějícího Petra Freiberga, který nadvakrát dotlačil puk za Stejskala a hosté překvapivě vedli - 0:1. Ve 12. minutě měly Benátky dvě dobré šance ke srovnání skóre. Nejprve se útočným pásmem probil Hudíček, ale Urban jeho přihrávku na hranici brankoviště gólově proměnit nedokázal. Poté se ke střele dostal extraligový debutant Josef Skořepa, ale při pokusu o střelu pod břevno přestřelil. Pak se na druhé straně zaskvěl Jiří Stejskal. Nejprve se vyznamenal při pokus Martina Ťupy. Velezkušený bek si sjel z modré čáry mezi kruhy, ale na benáteckého gólmana si nepřišel. Ve 14. minutě zatrnulo všem domácím hráčům i příznivcům. Ladislav Boušek se dostal do nájezdu, skvělým blafák poslal Stejskala mimo brankoviště, ale domácí brankář na ledě nechal položenou hůl a zázračně Bouškův jistý gól v zoufalé situaci lapil!

Velkou šanci na vyrovnání spálil ve 25. minutě Petr Weiss. Na modré čáře našlápl, pláchl kadaňské obraně, jenže Jarinu nepřekonal. Někdejší gólman extraligového Litvínova naskládal střelci betony na sebe tak, že neměl kam trefit. Ve 28. minutě přišel pro Benátky další nečekaný úder. Domácí beci nepříliš důsledně bránili šikovného Bouška, který našel Tomáše Polanského, který se nerozpakoval a z mezikruží trefil přesně skulinky mezi Stejskalovými betony a Kadaň vedla o dvě branky - 0:2. Na konci 31. minuty se však dočkaly i Benátky a jak se později ukázalo, tato branka Středočechy nakopla ke zvratu. Tomáš Urban se natlačil před hostující beky a lehkým bekhendovým blafákem zasunul touš mezi betony přesunujícího se Jariny - 1:2. Benáteckých najednou bylo plné kluziště a Jarina musel čelit spršce střel ze všech stran. Nepřišel si na něj ani Petr Weiss, který vybruslil z rohu kluziště, ale kadaňský mág hosty ještě uchránil. Ve 34. minutě už byl i on krátký a podruhé kapituloval. Jozef Lukáč napřáhl na modré čáře a nechytatelnou dalekonosnou dělovku zastavila až síť v šibenici Jarinovy klece - 2:2. Ke konci třetiny, když už by se hosté raději viděli v kabině, opět zachraňoval strážce kadaňské klece. Neuspěl Kolmann a po něm ani Pabiška, jehož bekhendový pokus skryl Jarina do své rukavice.

Úvod třetí třetiny patřil hostům. Chomutovská akvizice Jiří Charousek napřáhl a trefil Stejskalovu hruď. Ve 45. minutě dostaly Benátky k dispozici přesilovku a dokázaly ji využít. Petr Kolmann nabil Marku Pabiškovi, jenž svůj premiérový zápas v nové sezóně ozdobil gólem. Jeho střela švihem z prostoru kruhů byla nechytatelná a Jarina se za pukem letícím pod břevno nestačil ani otočit - 3:2. Benátečtí vedoucí brankou získali na své hokejky potřebný klid a začali hrát ze zabezpečené obrany. Svěřenci trenérů Gudase a Recha měli velké problémy propracovat se porozornou benáteckou defenzívou. A byly to Benátky, které se naopak snažily vstřelit další branku. Drábkova skákavá nabídka do brankoviště však nenašla žádného adresáta v podobě hráčů v bílých dresech. V samém závěru se ještě na útočný výlet vydal Michal Pavlů, ale Jarina si připsal další úspěšný zákrok. V celém utkání jich měl celkem pětačtyřicet! Benátečtí hostům nedovolili ani power-play a s pukem na svých holích uzavřeli bezesporu zajímavý zápas s dramatickou zápletkou a tříbodovým koncem pro domácí celek. Nutno však podotknout, že Benátky zvítězily zcela zaslouženě, neboť měly větší chuť po vítězství a ukázaly také soudržnost týmu a bojovného ducha.

Milan Černý, trenér HC Benátky:
"Nečekali jsme, že bude Kadaň bude lehkým soupeřem. Věděli jsme moc dobře o její síle, mají spoustu zkušených hráčů. Jejich tým je hodně dobrý. Před našimi kluky musím smeknout, jak dokázali otočit nepříznivý stav z 0:2 na konečných 3:2."

Leo Gudas, trenér SK Kadaň:
"Myslím si, že do půlky zápasu jsme hráli velice dobře. Potom ale velice negativně ovlivnili utkání rozhodčí, a to i čároví. Mám na mysli pana Štofu a pana Horáka. Někdy jsme udělali také chyby, ale s jejich rozhodováním opravdu nejsem spokojen. Dle mého názoru by tito rozhodčí tuto soutěž pískat neměli."