11. 1. 2012 | Ondřej Tomšovský, Ondřej Nejedlo

Bortňák svým premiérovým gólem vystřelil tři body

38., středa 11. 1. 2012
Šumperk - Benátky n.J. SUM - BEN
Na šumperském ledě se hokejistům Benátek nad Jizerou obvykle daří. Potvrdili to také tentokrát. Vítězství bylo podpořeno velmi jistým výkonem brankáře Tomáše Vošvrdy. Branky začaly padat až ve druhé třetině. Na Skořepův gól odpověděl krátce po polovině zápasu přesilovkovým zásahem zkušený obránce Draků Křetínský. Rozhodující branku zaznamenal v 52. minutě Dalibor Bortňák. Pro Bortňáka to byl premiérový zásah v benáteckém dresu. Právě tento nadějný slovenský forvard rozhodl o tom, že tři body poputují do Benátek nad Jizerou.
Šumperk: Štůrala - Novotný, Holík, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Křetínský - Plášek, Meluzín, Hlinka - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Červenka, Velecký, Haas.
Benátky n.J.: Vošvrda - Jaroměřský, Vitásek, Pavlů, Pabiška, Vála, Říha, Niko - Klimt, Skořepa, Bortňák - Jonák, Král, Skalický - Kopic, Jech, Vlach - Liška, Kellner, Vařecha.
Branky a nahrávky: 34. Křetínský (Haas) - 24. Skořepa, 52. Bortňák (Skořepa). Rozhodčí: P. Würtherle - M. Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1015. Střely na branku: 28:29.

V druhém domácím zápase tohoto roku přivítali šumperští hokejisté houževnatého soupeře z Benátek nad Jizerou, který si zatím drží pozici zajišťující play-off. Samotný zápas začal v ostrém tempu, čehož bylo důkazem i první vyloučení po šedesáti sekundách hry. Do samostatného nájezdu se propracovával Král, když byl následně faulován domácím Bruncem. Poprvé v zápase domácího gólmana Štůralu prověřil Jonák, ale s jeho bekhendovou střelou si dokázal poradit.

Kromě této akce však Draci hosty k ničemu nepustili, první přesilová hra Benáteckých tak zůstala nevyužita. Ve 4. minutě výhodu přesilové hry dostali i domácí, když si svůj trest za hákování mířil na trestnou lavici odpykat Pavlů. I přes stálý tlak se ale Šumperským nepodařilo tuto početní výhodu zúročit. V probíhající 7. minutě pak vyzkoušel střelou od modré pozornost domácího gólmana Pavlů, ale ten jeho pokus vykryl. O několik sekund později se i Draci dostávali do výhodné pozice, Haas přihrával nepokrytému domácímu kapitánovi Holíkovi, který stál sám před zcela prázdnou bránou, bohužel pro domácí ale v poslední chvíli přerušila tuto nadějně se rozvíjející akci na ledové ploše ležící ležící hokejka.

Šumperští hokejisté byli v těchto chvílích aktivnějším týmem, ale se všemi pokusy si dokázal bez problémů poradit hostující brankář Vošvrda. V 11. minutě se po úspěšném vhazování prodral do šance šumperský Velecký, ten ale z nadějné pozice pálil mimo Vošvrdovu klec. Do šance se dostali i hosté, když obránce Pavlů vystřelil příklepem od modré, ale Štůrala si s tímto pokusem dokázal poradit. Na světelné tabuli svítil čas 7:12, když hosté dostali možnost druhé přesilové hry v tomto zápase. V samotném závěru 1. třetiny se do obrovské šance dostal benátecký Kopic, ovšem z velmi dobré pozice pálil nad Štůralovu branku.

Do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu 0:0. Do 2. třetiny vstoupili aktivněji hosté, když ve 22. minutě vyslal na Štůralu svůj projektil Říha, ale šumperský gólman dokázal tento pokus zlikvidovat. O necelé dvě minuty přišla první gólová akce tohoto utkání. Po nedorozumění šumperské obrany se sám před Štůralu dostal Skořepa, který s jeho překonáním neměl problém. Hosté se tak ujali vedení 1:0. Draci se snažili o rychlou odpověď, když se v nadějné pozici objevil Brunec, ten ale svůj pokus mezi tři tyče usměrnit nedokázal. Na konci 28. minuty se ke střele dostal další domácí hráč, konkrétně Hlinka, ale střela z dobré pozice nakonec zamířila pouze do ochranné sítě. Na ukazateli skóre svítil čas 33:12, když se domácím hokejistům podařilo vyrovnat.

Po několika přesných přihrávkách se ke kotouči dostal Křetínský, který svou skákavou střelou zcela zaskočil Vošvrdu. Ihned po srovnání skóre se znovu do vedení mohli dostat hráči Benátek, ale jejich akci pokazila nepřesná finální přihrávka. V probíhající 37. minutě se do téměř gólové šance dostal domácí Meluzín, když rychlým manévrem objel soupeřovu klec, ale v poslední chvíli mu jeden z obránců zabránil zasunutí kotouče do odkryté brány. V poslední minutě třetiny se domácím naskytla další branková příležitost, Brunec výborně našel volného Hulvu, který ovšem nechal pouze vyniknout skvěle chytajícího Vošvrdu.

Do první větší šance ve třetí třetině se dostal hostující Klimt, který svou parádní střelou pořádně zaměstnal Štůralu, ten si však s jeho pokusem dokázal poradit. O čtyři minuty později se hosté mohli dostat již do dvoubrankového trháku, když se ocitl sám tváří v tvář šumperskému brankáři Pabiška, který vyslal výbornou střelu, bohužel však pro hosty si s ní dokázal šumperký gólman poradit.

V 52. minutě to byli nakonec hosté, kteří se dostali do vedení. Skořepa se zmocnil puku, kterým následně našel volného Bortňáka, který svou přesně umístěnou střelou mezi betony překonal Štůralu. Domácí se začali soustředit především na útočnou fázi hry, což málem hosté potrestali. Do vynikající pozice se po rychlé kombinaci dostal hostující Jech, kterého ale zradila koncovka, skóre tak zůstalo nezměněno. Nepříjemná situace pro domácí přišla v 54. minutě, když Sedlák dostal čtyřminutový trest za vysokou hůl. Domácí se ale s touto situací dokázali vypořádat a i přes několik slibných šancí se skóre neměnilo.

Do konce utkání zbývaly tři minuty, když se již málem Benátečtí hráči radovali z další vstřelené branky. Král byl již sám před Štůralou, který zůstal bezmocně sedět mimo své brankoviště. I tak však na poslední chvíli vytáhl neskutečný zákrok večera, kdy lapačkou doslova vyboxoval z brankové čáry Královu střelu. Draci pak v samotném závěru zkoušeli hru bez brankáře, ale ani ta jim k vyrovnání nepomohla. Hosté si tak ze severu Moravy odvezli všechny body.

Radek Kučera, trenér Salith Šumperk: "Podle mě jsme odehráli slušný zápas. Soupeři jsme byli rovnocenným partnerem a alespoň bod jsme si zasloužili. Jenže jsme vytvořili dvě obrovské hrubky, z nichž jsme dvakrát inkasovali. V poslední době se navíc hodně nadřeme na gól. Měli jsme sice pár šancí po chybách soupeře, jenže jsme je nedokázali využít. Naopak protivník naše chyby potrestal."

Milan Černý, trenér HC Benátky nad Jizerou "S naším výkonem jsem velmi spokojený. Řekli jsme si, že budeme hrát zodpovědně zezadu a hráči to po celý zápas plnili opravdu dobře. Kromě jediného gólu, který byl nešťastný, jsme domácí nepouštěli před bránou do šancí. Čekal jsem, že Šumperk bude mít pasáže, ve kterých nás bude výrazně přehrávat, kdy budeme pod tlakem, ale dnes takové pasáže nebyly. Šumperku se po pauze nedaří, ale myslím si, že až dá v jedné třetině pár gólů, tak se zase rozjede. Jenom musí protrhnout střeleckou smůlu. Jsem rád, že se dnes nechytil na nás."