23. 10. 2010 | Tomáš Nejedlo

Chrudimská Orlice u Jizery padla

12., sobota 23. 10. 2010
Benátky n.J. - Chrudim BEN - CHR
Důležitý zápas takzvaně "o šest bodů" se hrál v sobotu na benáteckém zimním stadionu. K řece Jizeře zavítala poslední HC Chrudim. Utkání mělo pro oba celky velkou váhu, neboť se potřebují odpoutat ode dna prvoligové tabulky. Zajímavé útočně laděné utkání nakonec skončilo těsnou výhrou Benátek v poměru 4:3. V brance hostí nastoupil od první minuty exreprezentant Adam Svoboda a po třetím inkasovaném gólu přepustil místo mezi tyčemi Landsmanovi. Vítězný gól zaznamenal ve třetí třetině z trestného střílení Marek Pabiška.
Benátky n.J.: Stejskal (Nedvídek) - Kolmann, Tondr, Pavlů, Moravec, Rýgl, Kajínek - Kica, Weiss, Kopic, Liška, Urban, Pabiška, Klimt, Skořepa, Jech, Hudíček, Krejčík, Nevyhoštěný
Chrudim: Svoboda (24. Landsman) - Zdráhal, Zukal, Vágner, Jaroměřský, Drtina, Krejnus, Charousek - Martinec, Blažek, Sýkora, Kaut, Luštinec, Fořt, Goiš, Semorád, Žák, Král, Šeda, Radil, Klejna
Branky a nahrávky: 11. Moravec (Weiss, Jech), 12. Klimt (Urban), 24. Rýgl (Klimt), 42. Pabiška z TS - 5. Sýkora (Semorád, Zukal), 27. Radil (Charousek), 35. Sýkora (Král, Šeda). Rozhodčí: Kalivoda - Hejl, Špringl. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 339. Střely na branku: 37:42.

Benátečtí hokejisté do tohoto utkání nastoupili posíleni o dva beky libereckého kádru, a sice Rýgla a premiérově letos Moravce. V brance chrudimského celku se představil ostřílený Adam Svoboda. A právě navrátilec do Pardubic v letošní sezóně se poprvé pořádně zapotil na počátku 4. minuty. To musel Jechovu skrytou střelu na poslední chvíli vyrážet ramenem. Ze svého brankoviště ale o chvíli později sledoval, jak Semorád ujel Tondrovi, vystřelil na Stejskala, který jeho pokus ještě vykopl. Na dorážku však bystře číhal Tomáš Sýkora a domácí gólman byl proti jeho pohotové střele už bezmocný - 0:1. Chrudim byla při chuti. Při dvojnásobné přesilovce a vyšachování obrany pálil do poloodkryté brány Blažek. Jiří Stejskal ale tygřím skokem zabránil téměř jistému gólu. V 11. minutě ale bylo vyrovnáno. Šeda naskočil z trestné lavice právě v době, kdy Weiss ujel hostujícím bekům, všiml si sjíždějícího Jiřího Moravce, který poslal kotouč přesně za přesunujícího se Svobodu - 1:1. O minutu později už se Benátky radovaly z vedení. Tomáš Klimt využil zakrytého výhledu Svobody, vypálil a pak už se jen radoval z druhé branky v chrudimské síti - 2:1.

Začátek druhé periody vyšel lépe benáteckým hokejistům. V začínající 24. minutě v přesilové hře si v rohu stojící Klimt všiml na modré čáře volného Martina Rýgla, poslal mu přesnou přihrávku na střelu a následná dělovka libereckého zadáka byla nechytatelná. Svoboda skládal svou vyrážečku k ledu marně - 3:1. Po této brance zkušený Adam Svoboda přepustil své místo v brankovišti o dvanáct let mladšímu kolegovi Filipu Landsmanovi. Tomáš Urban nového muže mezi tyčemi mohl hned uvítat gólem, jenže minul branku. Ve 27. minutě přišel šťastný gól Východočechů. Klimtovi se nepodařilo vyhodit z obranného pásma, Charousek vyslal od modré na Stejskala nepříliš prudkou střelu. Benátecký gólman ji však neudržel a Lukáš Radil nasměroval svou dorážku mezi tři tyče - 3:2. Hráčům s orlicí na prsou najednou narostla křídla a Sýkora byl blízko vyrovnání, jenže minul. Nedařilo se ani Drtinovi, jehož dělovku vyrazil Stejskal. Ve 35. minutě hrála Chrudim dvojnásobnou přesilovku a přetavila ji ve vyrovnávací gól. Kombinaci v blízkosti benátecké branky zametl po přihrávce Krála přesně do sítě Tomáš Sýkora - 3:3. Před druhou sirénou ještě měli dobré šance domácí Nevyhoštěný a Kopic, Landsman se ale překvapit nenechal, a tak do třetí části nastupovaly oba celky za vyrovnaného stavu.

Také třetí třetina začala situací, která přinesla na ledové ploše vzruch. Kica prostrčil puk Pabiškovi, který najednou ujížděl sám na Landsmana. V úniku však byl zahákován Zukalem a sudí Kalivoda zkřížil své ruce nad hlavou - trestné střílení. K jeho exekuci se postavil sám postižený Marek Pabiška, krátkým pohledem si změřil brankáře a pak poslal puk mezi jeho betony - 4:3. Chrudimské tato inkasovaná branka nepoložila a nechtěli se rozhodně vzdát. Velkou příležitost na srovnání skóre promarnili ve 46. minutě, kdy Radil nejprve z dobré pozice ztroskotal na Stejskalovi a zkušený Blažek z následné dorážky nenašel místo ve výstroji benáteckého gólmana, kudy by procpal touš do klece. Domácí kontrovali šancí Urbana po Klimtově nahrávce, která skončila na přesouvajícím se Landsmanovi. Hosté v závěru vsadili kartu na útok a potrestat je mohl Nevyhoštěný. V rozhodujícím momentu se mu puk postavil na hranu a Landsman tak byl u své tyčky včas. V samém konci třetí třetiny ještě Chrudim vyzkoušela krátkou power-play, avšak na vyrovnání nedosáhla.

Luděk Škaloud, asistent trenéra HC Benátky nad Jizerou
" Věděli jsme, že je to pro nás v podstatě existenční utkání. Soupeř je v tabulce pod námi. S kým jiným bychom už pak chtěli vyhrávat. Tlak byl tedy na hráče dost velký. Utkání jsme nerozehráli dobře, když hned v úvodu jsme dostali branku, která nás hodila ještě níž. Pak jsme dali dva góly a zápas se nám podařil otočit. V první třetině jsme ubránili přesilovku 5 na 3, což bylo velmi důležité. Na začátku druhé třetiny jsme zvýšili na 3:1. V tuto chvíli se pro nás zápas vyvíjel velmi dobře. Rozhodčí nastolil dnes takový metr, jakým se píská v extralize. Byli jsme často vylučovaní za fauly, které opravdu byly. Soupeř to dvakrát dokázal potrestat. Do třetí třetiny jsme tedy opět nastupovali za nerozhodného stavu. Věděli jsme, že kdo dá vedoucí branku, tak bude ve velké výhodě. Ještě, že se to podařilo nám, i když už ten nájezd mohl Pabiška proměnit. Zprvu ho neproměnil, i když byl faulovaný. Dostal však druhou příležitost a branku vstřelil. Nakonec to byl vítězný gól. Závěrečných deset minut bylo velmi náročných na nervovou soustavu, protože se hra přelévala nahoru-dolů. Měli jsme dost možností utkání rozhodnout. Bylo tam hodně možností, například Tomáš Urban netrefil dobře prázdnou branku. Nutno však říci, že i Chrudim měla příležitosti, ke kterým jsme pomohli vlastní nedůsledností v obranném pásmu. Ale konec dobrý, všechno dobré."

Pavel Rohlík, trenér HC Chrudim
" Začali jsme dobře, dali jsme první gól. Potom jsme měli dvojnásobnou přesilovku, kterou jsme neproměnili. Pak jsme po našem oslabení inkasovali, když se náš hráč vracel na led. Neříkám, že Adam Svoboda chytal špatně, ale za stavu 1:3 jsem musel dát mužstvu nový impuls. Šel tam Landy a my srovanli na 3:3. Třetí třetina byla vyrovnaná. Zápas rozhodla naše chyba, když jsme hasili nebezpečí za cenu faulu. Bylo nařízeno trestné střílení, které Benátky proměnily. To asi rozhodlo. V závěru jsme se už nezmohli na větší nápor. Prohráli jsme velice důležitý zápas a asi z toho vyvodíme nějaké důsledky."