9. 1. 2018 | Věra Novotná

Dohrávku 12. kola zvládli lépe Vsetínští, v Benátkách zvítězili 4:2

12., úterý 9. 1. 2018
Benátky n.J. - Vsetín BEN - VSE

V dohrávce dvanáctého kola se Benátečtí potýkali s nedostatkem střelby. Za čtyřicet minut vyslali na vsetínskou branku pouhých jedenáct pokusů. Osudnou se jim již po několikáté v této sezoně stala druhá třetina, v níž dvakrát inkasovali a museli tak v poslední dvacetiminutovce dotahovat ztrátu. Do hry se dostali gólem Matěje Psoty a v závěru duelu, i díky výbornému výkonu brankáře Matěje Žajdlíka, zdramatizovali celé utkání. Na vyrovnávací branku již ale čas nezbyl, Vsetínští naopak ještě jednu branku přidali a berou tak tři body za vítězství 4:2.

Benátky n.J.: Žajdlík – T. Hanousek, Husa, Jandejsek, Kunst, Maier, Mirochnikov – Wiencek, Chrtek, Z. Král – Psota, Bittner, Hrníčko – R. Veselý, Šír, Bělohorský – Kuťák, Průžek.
Vsetín: J. Pavelka – Janáček, D. Krenželok, Ostrčil, Holomek, Žák, Dundáček – Markovič, Illéš, Březina – Protasenja, Kucharczyk, Karafiát – Slováček, Podešva, Vávra – Vítek, Pokorný, Kajaba.
Branky a nahrávky: 42. Psota (Hrníčko, Bittner), 56. T. Hanousek (Z. Král, Wiencek) – 26. Kucharczyk (Protasenja), 29. Vávra, 47. Dundáček (Markovič, Illéš), 59. Protasenja (Žák). Rozhodčí: Veinfurter, Wagner – Lučan, Maštalíř. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 365. Střely na branku: 19:37. Průběh utkání: 0:0, 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4.

Úvodní dvacetiminutovka dohrávky dvanáctého kola nabídla svižný hokej. Puk často měnil majitele a diváci tak střídali nadšení z útoku svého týmu s nervozitou, jak dopadne šance soupeře. První minuty však příliš velkých šancí nepřinesly. Vsetínští měli častěji puk na svých hokejkách a domácí tak spíše dostávali puky ze svého obranného pásma, což dokumentoval i počet šesti střel na kontě Benátek.

Oba celky střílely především od modré čáry či z nepříliš výhodných pozic a brankáři tak nemuseli mnohokrát zasahovat. Šance Vsetína mohla přijít při první přesilové hře, kterou však Benátečtí bez problémů ubránili. Následně si domácí vytvořili větší tlak, z nějž vzešla střela Ondřeje Chrtka, který se snažil trefit prostor nad lapačkou brankáře Pavelky. Puk ale letěl mimo tři tyče. Na druhé straně kluziště se naopak vyznamenal při svém prvním domácím startu ve WSM lize junior Matěj Žajdlík, který zkrotil střelu Tomáše Vávry z bezprostřední blízkosti. Gól nepřišel ani v další přesilové hře hostí a kratičkou převahu jednoho muže v poli nevyužili ani benátečtí hráči. Konec třetiny patřil Vsetínu, jenž několikrát Žajdlíka v brance nebezpečně ohrozil. Domácí gólman ale udržel stav 0:0 po první třetině.

Ve druhé třetině Benátečtí zvýšili svou aktivitu, kterou podtrhly pokusy Maiera, Jandejska i Mirochnikova. Ani jeden z útoků ale vytouženým gólem neskončil. Na druhé straně se však červené světlo za brankovištěm rozsvítilo. Stalo se tak po rychlém protiútoku, kdy Radim Kucharczyk objel branku a zakončil nad beton roztaženého Žajdlíka . O minutu později šli domácí znovu do čtyř. Obrovskou šanci měl v této přesilovce Karafiát, jenž střílel do protipohybu mladého gólmana. Žajdlík však včas máchl svoji lapačkou. Vyloučený obránce Jakub Husa se už už chystal opustit trestnou lavici, když se ozvala siréna oznamující vstřelený gól. Dvě minuty před vypršením trestu překonal Žajdlíka Tomáš Vávra, který si našel puk po zablokované střele a dopravil jej do sítě.

Benátečtí mohli odpovědět v oslabení, kdy ujel Wiencek spolu s Ondřejem Chrtkem, jenž ale nedokázal zpracovat rychlou přihrávku. Hokejisté si rovněž vyzkoušeli hru ve čtyřech na obou stranách, která nabízí více kombinačního prostoru. Byli to Vsetínští, kteří toho dokázali využít ve svůj prospěch a uzamkli domácí před Žajdlíkem. Ten však veškeré pokusy z holí hostujících hráčů pokryl.

Poslední část zápasu začali domácí nejlépe, jak mohli. Rychlým gólem. Puk zůstal ležet před betonem brankáře Pavelky, zde se ho ujal Matěj Psota a vrátil domácí do hry. Radost z umazaného náskoku ale domácím vydržela jen chvíli. Dvoubrankové vedení totiž vrátil Vsetínským Filip Dundáček, jenž po rychlém výpadu našel místo u levé tyče benátecké branky. Hosté si následně drželi puk na svých hokejkách a šance Benáteckých na další odpověď opadla i vinou vyloučení. Přesto se ale domácí na dostřel znovu dostali. V 56. minutě se o to po sražené střele postaral Tomáš Hanousek.

Vsetínští však ukázali, že jsou zkušeným mužstvem, které si nabytý náskok pohlídá. Na konečných 4:2 upravil skóre Anatolij Protasenja, jenž našel mezírku mezi betony benáteckého gólmana a zařídil tak pro svůj celek tři body.

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): Byl to těžký zápas. Dnes je to velká škoda, protože kluci dřeli. Nepovedla se nám druhá třetina, ve které jsme měli hodně vyloučených. Vsetín má zkušené mužstvo a právě ve druhé třetině nám utekl do vedení. I když jsme se ve třetí třetině snažili o vyrovnání, soupeř si náskok již pohlídal. Myslím si ale, že kromě druhé třetiny jsme odehráli dobré utkání. Škoda, že jsme ho nedotáhli do bodového zisku.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Za vítězství jsme pochopitelně rádi. I když ve třetí třetině jsme si výhru poněkud zkomplikovali.