11. 10. 2008 | Tomáš Nejedlo

Hokejovější Olomouc přehrála bojovného nováčka

12., sobota 11. 10. 2008
Benátky n.J. - Olomouc BEN - OLO
Jedenáctý říjnový podvečer svedl mezi sebe na benáteckém zimním stadionu dva prvoligové protivníky. V rámci 12. kola naší druhé nejvyšší soutěže si to mezi sebou rozdaly domácí Benátky a Olomouc. Středočeši byli svému soupeři zdatným protivníkem, ale ukázala se zkušenost Hanáků a také efektivita v zakončení, což nakonec rozhodlo o exportu tří bodů do Olomouce. Napravit si reputaci mohou Benátky ve středu, kdy zajíždějí na led Mostu.
Benátky n.J.: Nedvídek (Stejskal) - Drábek, Ton, Mrkvička, Špila, Kolmann, Gajda, Kajínek - Kudrna, Havel, Musil, Jech, Bárta, Hruška, Kopic, Weiss, Špaček, M. Pabiška, Skořepa, Rapač, Hudíček
Olomouc: Žigárdy (Krejčí) - Kudělka, Ondrušek, Kříž, Vyrůbalík, Nedbálek, Ostrčil, Bartoň - Ministr, Smejkal, Čuřík, Brančík, Řípa, Davídek, Zbořil, Sakrajda, Bordowski, Žajgla, Matějka
Branky a nahrávky: 8. Hudíček (Rapač), 30. Havel (Drábek) - 15. Ministr (Davídek, Ondrušek), 28. Brančík (Smejkal), 38. Smejkal (Brančík, Zbořil), 44. Ministr (Vyrůbalík, Davídek). Rozhodčí: Jebavý - Arazimová, Špringl. Vyloučení: 3:7 + navíc Drábek (BEN) 10 minut OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 350. Střely na branku: 44:28.

Prvoligový zápas svedl k sobě dva týmy, které momentálně nejsou v úplně optimální pohodě. Domácí Benátky řeší největší bolest, a tím je neproměňování šancí. Úvod tohoto zápasu vyzněl lépe pro hosty. Nejprve pěknou Ministrou ránu vykopl betonem Nedvídek a poté se ve velké šanci objevil i zkušený Brančík. Před odkrytou branku však puk dobře netrefil, a tak přišel trest. V 8. minutě vyrobil velkou hrubku Vyrůbalík, namazal Rapačovi, který si ještě všiml najíždějícího Tomáše Hudíčka, jenž zkoušel trefit skákavý touš z první, ale puk mu přeskočil hokejku. V tu chvíli po kotouči brankář Žigárdy hodil svou hůl, ale netrefil jej, na což zareagoval Hudíček a napálil jej do branky - 1:0. Vyrovnání na sebe však nenechalo dlouho čekat. Od modré čáry vypálil Ondrušek, Nedvídek jeho střelu vyrazil, stejně tak dorážku Davídka, ta byla však sražena před zcela volného Milana Ministra, kterému zůstal v cestě jen ležící Kajínek, Ministr však zachoval chladnou hlavu a puk doslova dotlačil za brankovou čáru - 1:1.

Ve 24. minutě přišla obrovská šance Benátek vstřelit vedoucí branku. Do útočného pásma se jako blesk vřítil Marek Pabiška a tváří v tvář Žigárdymu provedl bekhendový blafák. Jeho pokus však k domácí smůle skončil na tyči! Poté měli dvě dobré šance i Brančík s Bordowskim, ale ani jeden z nich nebyl úspěšný. Richard Brančík si to vynahradil o pár chvil později. Spolu se Smejkalem totiž najížděl na jediného beka. Brančík se neukvapil, poslal přihrávku na svého kolegu, který vše ještě vyšperkoval zpětným pasem a před zkušeným olomouckým forvardem již byla jen prázdná branka, kam střelec kotouč zasunul - 1:2. Benátecká odpověď však netrvala dlouho. Možnost přesilové hry využili domácí hráči již po osmi vteřinách. Nahrávku Václava Drábka převzal Michal Havel a nad rameno Žigárdyho vyrovnal - 2:2. Když už se zdálo, že by třetina mohla skončit opět vyrovnaně, ujel všem benáteckým hráčům Filip Smejkal a najížděl zcela sám na Nedvídka. Nutno říci, že to nemohl provést lépe. Za ostrou střelou pod víko se Nedvídek jenom ohlédl - 2:3.

Domácí začali třetí část pochopitelně tlakem, ale paradoxně byli za svou aktivitu potrestáni. Ve 44. minutě se do třetiny jako blesk vřítil ostřílený Milan Ministr a z otočky k tyči zvýšil pro hosty na příznivých 2:4. Prakticky ihned po inkasovaném gólu měl na své holi snížení benátecký mladíček Miroslav Kopic, jeho tutovku však olomoucký gólman Štefan Žigárgy hřbetem lapačky ztečoval do ochranné sítě. Štěstí zkoušel i Josef Skořepa, Žigárdyho beton byl však na místě. Benátky i nadále bušily na vrata olomoucké pevnosti a hráči Mory se dost často osvobozovali jen za cenu icingů. Minuty letěly pro domácí zatraceně rychle a když na světelné tabuli svítil čas 57:01 měl jednu z posledních možností Benátek agilní Marek Pabiška. Žigárdy byl však pro svůj tým hrdinou a i Pabiškovu střelu chytil. Olomouc si tak připisuje důležité tři body a Benátečtí tak i nadále zůstávají na nelichotivé předposlední pozici.