4. 2. 2012 | Tomáš Nejedlo

Jihlava Benátecké dokonale zaskočila

46., sobota 4. 2. 2012
Benátky n.J. - Dukla BEN - JIH
Příliš velkým soustem se ukázala být jihlavská Dukla pro Benátecké v sobotním promrzlém podvečeru. Od úvodních minut se v Benátkách hrál svižný hokej, góly však padaly jen do domácí branky. Po prvním dějství bylo o osudu zápasu prakticky rozhodnuto, zatímco hosté neomylně proměňovali své šance, domácí Novotného nedokázali pokořit ani ze samostatných nájezdů. Zkorigovat hrozící debakl na relativně přijatelných 2:5 se Benátkám podařilo až v poslední třetině. Jihlava si na Vysočinu odváží plný počet bodů zcela zaslouženě. Benátečtí se nyní ve středu představí v Kadani a v domácím prostředí příští sobotu proti Písku.
Benátky n.J.: Vošvrda (27. Stejskal) - Šimek, Vitásek, Říha, Vála, Niko, Pabiška - Liška, Král, Klimt, Skalický, Skořepa, Jonák, Vlach, Jech, Kopic, Jánošík, Weiss, Kellner.
Dukla: Novotný (Halmoši) - Petráček, Ficenc, Jaroš, Dobrovolný, Malena, Kolafa, Kaláb, Grundmanis - Čachotský, Filip, Hodek, Bezděk, Padělek, Jeslínek, Zeman, Maliník, Indra, Domin, Vysloužil, Krupka.
Branky a nahrávky: 48. Klimt (Král, Vitásek), 58. Niko (Král) - 13. Jeslínek (Padělek, Jaroš), 15. Hodek (Čachotský, Filip), 20. Hodek (Ficenc, Filip), 27. Kolafa (Dobrovolný), 38. Hodek (Filip, Čachotský). Rozhodčí: R. Svoboda - Arazimová, Čížek. Vyloučení: 4:5 + navíc Zeman (JIH) 5 minut + OK. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 385. Střely na branku: 28:27.

Oba celky vstoupily do zápasu velmi aktivně, od úvodních minut akce střídala akci, obrany však byly dlouho pozorné. Na větší šanci se čekalo až do 9. minuty, kdy se protáhl mezi jihlavskými beky David Kellner, zakončoval bekhendem, avšak Novotného lapačka byla proti a stav se tudíž neměnil. Uhodilo tedy zákonitě na druhé straně, domácí propadli v útočné třetině, Dukla rychle zakombinovala před Vošvrdou a Michal Jeslínek skóroval prakticky do prázdné branky – 0:1! Nemuselo být hned tak zle, to by ovšem musel Petr Weiss proměnit samostatný nájezd, do něhož se velmi pěkně dostal, zakončil ale vedle. Jak se má naložit se šancí, vyučoval o minutu později Daniel Hodek, jenž bekhendem prostřelil Vošvrdu – 0:2! To byl pro domácí těžký direkt, hra byla v podstatě vyrovnaná, avšak v efektivitě zakončení školili hosté nadále. Nejprve v závěru třetiny ještě vychytal Vošvrda Jeslínka s Padělkem, ale v přesilové hře po Válově faulu už trestal neomylný snajpr Daniel Hodek – 0:3! Za třináct sekund pak siréna poslala hráče do kabin...

V úvodu druhé části hry se domácí nadále pokoušeli o aktivní hru, do šance se dral Vlach, avšak po zbytečném Jechově falu dostala Dukla možnost přesilové hry a s touto herní situací si věděla dnes už podruhé rady. Tomáš Kolafa počkal, až bude mít Vošvrda zakrytý výhled, a šikovně umístil kotouč do horní poloviny jeho branky – 0:4! Po této brance se do domácí klece postavil Jiří Stejskal. Benátečtí pak předvedli jalovou přesilovku při vyloučení Dobrovolného. V těchto fázích zápasu jeho úroveň poněkud poklesla, domácí po Klimtově teči bruslí měli i trochu smůly, puk minul Novotného branku opravdu jen o centimetry. V 38. minutě se však znovu připomněli zkušení rutinéři Čachotský, novic Filip a zakončujíci Daniel Hodek, který tak zkompletoval svůj dnešní hattrick – 0:5! V samém závěru této části hry se poněkud poškorpili domácí Jaroslav Vlach s Krisem Grundmanisem a oba kohouti si šli odpočinout na trestnou lavici.

Ostřílený Daniel Hodek byl v sobotním podvečeru u Jizery doslova k nezastavení. Liboval si především ve spolupráci s čerstvou posilou z celku Stadion Vrchlabí, které hraje krajský přebor, Martinem Filipem. Čtyřicetiletý hokejista se starým typem helmy si připsal tři asistence, všechny na Hodkovy trefy. V úvodu třetí části Hodka vyzval Filip k jeho čtvrté brance, ale robustní útočník tentokrát přesně nezacílil. A dvojice Filip a Hodek se připomněla ve 45. minutě znovu. Dvorní nahrávač Martin Filip našel svého kolegu z útoku, který ale v ideální pozici před Stejskalem kotouč ideálně netrefil. Ve 48. minutě se gólu dočkaly i Benátky. Lukáš Král našel hokejku před brankou operujícího Tomáše Klimta, jenž prostřelil roztaženého Novotného - 1:5. Poté si Středočeši vyzkoušeli i přesilovku pěti proti třem, avšak úspěšní nebyli. Přesto se ještě jednoho zářezu dočkali. Dvě minuty před koncem řádné hrací doby vyhrál Král buly na Jána Nika, jehož projektil zastavila až síť za Novotným - 2:5. Tímto výsledkem také duel Jizery skončil, Dukla svého soka dokonale zaskočila.

Luděk Škaloud, asistent trenéra Benátek
"Podle výsledku to vypadá na jednoznačné utkání v náš neprospěch. Hra však tomu příliš neodpovídala. Do zápasu jsme vstoupili aktivně. Měli jsme velké odhodlání a nasazení, avšak soupeř nás za každou chybu dokonale potrestal a potvrdil tak svoji kvalitu v koncovce i v přesilových hrách, které dvakrát za sebou proměnil. Myslím si, že rozhodující byla první třetina, kterou jsme prohráli 0:3. Za stavu 0:5 po dvou třetinách už bylo těžké s tím něco udělat. Hráči ve třetí třetině bojovali, nezabalili to. Výsledek by jistě lépe vypadal, kdybychom proměnili dlouhou dvojnásobnou přesilovku. V poslední době se trápíme s koncovkou. Kvalita jihlavských hráčů v koncovce je vysoká. Hodek dlouhodobě vyhrává kanadské bodování a dnes opět potvrdil, že to není náhoda."

Petr Vlk, hlavní trenér Jihlavy
"Můžeme být spokojeni. V prvních dvou třetinách jsme hráli dobrý hokej. Je škoda, že jsme se v závěru nechali párkrát vyloučit. Soupeř se dostal na koně. Když to ale vezmu v globálu, tak jsme zápas odehráli velice dobře."