15. 1. 2020 | Tomáš Kalas, Tomáš Nejedlo

Jihlava se zaskočit nenechala, bere výhru 4:1

42., středa 15. 1. 2020
Dukla - Benátky n.J. JIH - BEN
Ačkoliv benátečtí hokejisté zásluhou Daniela Bukače na jihlavském ledě vedli, nevezou domů bohužel nakonec ani bod. Duel byl dlouhou dobu otevřený, byť domácí ve druhé části hry poslal do vedení Pekr. Definitivní rozuzlení přinesla až 56. minuta, kdy Dukla dvěma slepenými góly z hokejek Illéše a Poletína definitivně odrazila odpor Benátek, které byly v utkání střelecky i malinko aktivnější než soupeř, leč neberou nakonec ani bod. Další duel čeká Středočechy v sobotu, kdy k Jizeře přilétnou Jestřábi z Prostějova.
Dukla: Brož – Pohl, Staněk, Piegl, Kolář, Půža, Holý – Čachotský, Fronk, Illéš – Anděl, Poletín, Pekr – Chlubna, Skořepa, Zeman – Harkabus, Hrala, Protasenja
Benátky n.J.: Žajdlík – Žůrek, Kolmann, Kovář, Buchtela, Kunst, Bukač, Aubrecht – Špaček, Najman, Pabiška – Rychlovský, Chrtek, Duda – Jiruš, Dlouhý, Wiencek – Strnad, Šafařovský, Křepelka
Branky a nahrávky: 13. Skořepa (Pekr, Pohl), 24. Pekr (Fronk, Čachotský), 56. Illéš (Čachotský), 56. Poletín – 11. Bukač. Rozhodčí: Kopeček, Barek – Polák, Bohuněk. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 867. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

První minuty zápasu se nesly v převaze Benátek, která byla navíc umocněna Hralovým vyloučením po necelých dvou minutách hry. Jejich nástup do utkání vyvrcholil v polovině 5. minuty, kdy si na levý kruh sjel Rychlovský a po zadovce spoluhráče okamžitě pálil na kasu, Brož ale jeho pokus vytěsnil mimo tři tyče. Jihlava se ale dlouho hledala a další minuty hry nadále patřily Středočechům. Pořádně zatopil obraně například Petr Kolmann, jehož dlouhá klička gólem neskončila, i tento případ však vyřešil Jan Brož.

Gólový trest tak přišel až v čase 10:10. Během vyloučení Skořepy sehrály Benátky přesilovou hru velice solidně a Daniel Bukač z individuální akce, při které rychle objel branku, zmátl tím domácího gólmana a zasunul rychle puk do odkryté části branky, poslal hosty do vedení. Domácí ale dostali taktéž přesilovou hru, kterou využili v polovině 13. minuty. Josef Skořepa využil odrazu o zadní mantinel po střele Pekra od modré a nekompromisně dorazil k bližší tyči. Více ze hry však měly přeci jen Benátky. Bukač za necelou minutu byl v další šanci, tentokrát ale Brože zblízka mezi betony neprostřelil a neuspěl ani Kolmann se střelou k tyči. Celkový dojem z třetiny vyzníval pro hosty, kteří to deklarovali i počtem střel. Jejich 17 střel bylo kontrastem oproti osmi jihlavským.

Ve druhé periodě však otěže zápasu převzala Dukla a již po čtyřech minutách se ujala vedení. Domácí v přečíslení 3 na 2 nic nevymýšleli, Fronk posunul puk na pravý kruh pro Matěje Pekra, který přesně vymetl pravý vingl benátecké branky. Oproti první dvacetiminutovce byl výkon domácích mnohem lepší, ale stále bez větších šancí, které by znamenaly odskočení soupeři. Nedopomohla ani k tomu přesilová hra po vyloučení Kolmanna krátce po přelomu třetiny. Nejvýraznější moment měl až v 38. minutě Tomáš Chlubna, který zkusil Žajdlíka překonat střelou bekhendem, ale neuspěl. Za zmínku také stojí i skvělé gesto Jakuba Rychlovského, jenž odvolal krátce před vypršením dvaceti minut avizovaný faul na svoji osobu.

Po delší době přišla na zimní stadion i zrada techniky. Světelné tabule během startu třetí třetiny vypadly a chvíli trvalo, než se vše podařilo navrátit do správného stavu. Krátká pauza pomohla hráčům nabrat síly a Jakub Illéš jich využil jenom krátce poté, kdy se dostal na modré přes trojici benáteckých obránců a jel sám na branku, ale Žajdlíka v brance nepřekonal. Benátky se ale taktéž připomněly v půlce 47. minuty. To se dostal do gólové šance Adam Najman, na „domácí půdě“ však Brože mezi betony neprostřelil, i když měl hodně času na hranici kruhů. V časovém sledu pak přišlo vyloučení na straně Dukly, paradoxně v oslabení měla Dukla největší šanci na navýšení vedení. Tomáš Čachotský sám za vlastní brankou vybojoval kotouč, otevřel si prostor na pravé straně a jal se vystřelit z kruhu, jeho střela ale byla hned zablokována dvěma obránci Benátek. O pár sekund později si položil hostujícího gólmana Jiří Fronk, zpětnou nahrávkou ale nikoho z druhé vlny nenašel.

Benátky sice hrály do útoku v závěru mnohem více, ale Jihlavští to dokázali odbránit a potrestat. Nejprve Jakub Illéš spíše z nouze vystřelil na branku od modré čáry a puk propadl Žajdlíkovi pod lapačkou. Jihlava tak získala gólový polštářek, který jenom o 44 sekund později navýšil potrestáním chyby v rozehrávce Michal Poletín. V samotném závěru mohl pátý gól do středočeské rakve zaklepat Daniel Kolář, jeho střela ale skončila jenom na tyči. Jihlava tak odčinila porážku z Třebíče, došla si pro výhru 4:1 a stále je na prvním místě nadstavbové skupiny.

Antonín Nečas (HC Benátky nad Jizerou): Myslím si, že jsme odehráli kvalitní utkání, bohužel se špatným koncem. Utkání jsme ztratili v poslední třetině a v posledních minutách, kdy jsme chtěli dotáhnout jednobrankové manko a trošku jsme hru otevřeli. Bohužel se nám to nepovedlo. První třetina byla z naší strany velice slušná, měli jsme devatenáct střel a soupeře podržel gólman. Ve druhé třetině přišlo soupeřovo přečíslení tři na dva, po kterém skóroval. V naší hře byly věci, které děláme v tréninku a přenášíme je do hry. Utkání pro nás špatně skončilo.

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Začnu od konce. Jsem hrozně rád, že utkání skončilo tak, jak skončilo. Ale je to jediné, s čím jsem z dnešního zápasu spokojený, kromě výkonu gólmana Brože. Kdyby nepředvedl to, co předvedl, tak jsme v první třetině neměli o co hrát. Vůbec si náš vstup do utkání nedokážu vysvětlit. Na soupeře jsme se připravovali a hráčům jsem řekl, že sem soupeř přijel s devíti juniory. Byli to kluci s dobrým pohybem a jsou hladoví po hokeji. Vůbec si nedokážu vysvětlit, proč jsme začali tak, jakým stylem jsme začali. Ale začalo to už prvním střídáním, odevzdávali jsme puky, nešly nám nohy a na tuto třetinu musíme radši zapomenout. Protože jestli chceme pomýšlet na nějaký výsledek v sezoně, tak tohle byla tvrdá facka do tváře. A třeba to bude pozitivní v tom, že se tým probere a podívá se pravdě do tváře, že i devět juniorů v sestavě s námi může předvést hokej, jaký předvedli. To jest, že má lepší pohyb a přehrává nás. Pak se naše hra začala trošku zlepšovat a začali se v ní objevovat hokejové věci, ale jak říkám: z dnešního zápasu beru pozitivně jen výsledek.