29. 11. 2008 | Tomáš Nejedlo

Most podruhé na kolenou

28., sobota 29. 11. 2008
Benátky n.J. - Most BEN - MST
Když Antonín Dušek v 58. minutě pečetil benátecké vítězství nad HC Baníkem Most, bylo zřejmé, že Mostečtí jsou zatím jediným soupeřem, kterého Benátky dokázaly v dosavadním průběhu 1. ligy porazit dvakrát, a to dokonce shodným skóre – 4:2. Vítězství to bylo zasloužené a samozřejmě i perně vybojované. Mostečtí sice přijeli do Benátek v úloze favorita, o čemž svědčil i jejich čtrnáctibodový náskok, ale domácí se svého soupeře nezalekli a připsali si do tabulky veledůležité tři body. Doufejme, že dnešní výhra naše hráče povzbudí do dalších bojů, protože nejbližší zápasy v Havlíčkově Brodě či domácí mač s brněnskou Kometou rozhodně nebudou lehké.
Benátky n.J.: Stejskal (Micka) - Drábek, Kajínek, Hrach, Tondr, Lukáč, Pavlů, Kolmann - Procházka, Dušek, Vantuch, Kopic, Skořepa, Weiss, M. Pabiška, Víšek, Bárta, Špaček, Jech, Hruška, Havel
Most: Sáblík (Melichar) - Poživil, Stříteský, Charousek, Černý, Lomička - Havlůj, Machulda, Urban, Šinkovič, Budínský, Jan Bauer, Vrtek, Nedrda, Böhm
Branky a nahrávky: 13. Kopic (Weiss, Skořepa), 36. Lukáč (Kopic, Bárta), 37. Dušek (Vantuch), 58. Dušek (Víšek) - 8. Machulda (Havlůj, Poživil), 40. Černý (Budínský, Šinkovič). Rozhodčí: J.Jílek - Brejcha, Šmíd. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 402. Střely na branku: 45:28.

Mostečtí přijeli do Benátek jen se 16 hráči do pole a bez obvyklých opor z Karlových Varů i Litvínova, avšak vstup do úvodní třetiny měli živější než domácí Benátky. Hosté se také radovali z úvodní branky, když v 8. min. zpacifikovali u branky Sáblíka Davida Kajínka, který se jako beran probíjel přes tři protihráče a pak chyběl u rychlého protiútoku. Vladimír Machulda nic nevymýšlel a přesnou střelou nad Stejskalovu vyrážečku poslal hosty do vedení - 0:1. Naštěstí se domácí brzo vzpamatovali a ve 12. min. již Vantuch šikovně zadovkou našel Antonína Duška, ten vybídl ke skórování Stanislava Procházku, jemuž ale přihrávka šla na brusle, a tak nemohl zakončit do prázdné branky! O minutu později se už bylo veseleji, když Petr Weiss skvěle našel Miroslava Kopice, který propálil Sáblíka mezi betony - 1:1. Gólman Mostu si tento gól za rámeček nedá, protože puk se za čáru dosloval doplížil. Agilní Kopic dosáhl své první prvoligové branky a v 18. min. mohl přidat hned druhou, trefil však beton Sáblíka. Zdá se, že řada Weiss, Skořepa, Kopic se již solidně sehrává a je jen škoda, že od 2. třetiny musel odstoupit Josef Skořepa (kotník).

V úvodu 2. třetiny se Baníku nabídla ideální šance jít do vedení, když krátce po sobě byli vyloučeni Kajínek a brankář Stejskal. Posledně jmenovaný však svůj prohřešek odčinil jistými zákroky, především Poživilovu ránu efektně našel ve své lapačce. Sotva domácí přečkali dvojnásobné oslabení, šel na trestnou lavici i bek Lukáč za zdržování hry, což v hokeji znamená mimo jiné i vyhození kotouče přes hrazení. Toto provinění dnes domácí předvedli celkem čtyřikrát, což je jistě velmi nepříjemné. V polovině této třetiny si i domácí zahráli přesilovku 5 na 3, před Sáblíkem bylo dusno, ale gól nepadl, a to ani poté, co Weiss našel krásnou přihrávkou Miroslava Kopice, který jel sám na Lukáše Sáblíka, rychlou kličku však hostující gólman přečetl a puk vypíchl. Ve 36. min. končila další nepodařená domácí přesilovka, když konečně Jozef Lukáč předvedl něco, co jsme ještě před několika lety vídávali v podání Davida Harta – sjel si neočekávaně mezi kruhy, dostal přihrávku a zkušeně mezi ruku a tělo zakončil – 2:1. Že by recept pro další domácí obránce, jak inovovat prozatím sterilní přesilové hry? O minutu později udělala obrana Mostu obrovskou chybu, když lehce vyhazovaný puk ukořistil Vantuch, přiklepl ho Antonínu Duškovi, který postupoval sám na Sáblíka a zakončil nekompromisně nad jeho lapačku – 3:1. Už se zdálo, že si domácí pohlídají dvoubrankový náskok do konce 2. třetiny, když byli krátce po sobě vyloučeni Jech s Kajínkem a hosté dvojnásobnou přesilovku tentokrát využili. Skvěle sehranou kombinaci završil gólem od modré sjíždějící Kamil Černý, když bombou bez přípravy propálil Stejskala – 2:3.

Tím větší náboj získala závěrečná třetina. Baník v ní měl více ze hry, ale do vyložených šancí se nedostával, a to ani v několika početních výhodách. Stejskal vcelku v pohodě likvidoval mostecké střelecké pokusy. Dlužno dodat, že ve všech třetinách domácí přestříleli Severočechy, sumárně vyčísleno - oproti 26 zákrokům Stejskala se Sáblík činil jedenačtyřicetkrát. V 58. min. však ani extraligou notně protřelý gólman neodolal, když před jeho bránou v přesilovce 5 na 3 rozpoutali domácí trmu vrmu, Sáblík vyrazil několik střel a nestačil až na dorážku pohotového Antonína Duška, která byla prakticky do prázdné branky – 4:2. Ve zbývajícím čase si již domácí vítězství bez problémů pohlídali a mohli se zase po čase těšit z plného bodového zisku. K odpoutání z poslední příčky prvoligového pelotonu však ani tato výhra nepomohla a tak doufejme, že naše mužstvo překvapí hned v příštím duelu s tradičním rivalem z ještě druholigových časů - havlíčkobrodskými Rebely. Sebevědomí načerpané v dnešním zápase by v brodské Kotlině mohlo být dobrou výbavou!

Vladimír Čermák (HC Benátky)
"Po prohraném utkání v Olomouci jsme dnes moc chtěli vyhrát. Na hráčích byla vidět příkladná bojovnost, dobrá nahrávka, zakončení. Jsem spokojený i s obrannou hrou. Za dnešní výkon bych chtěl hráčům poděkovat. Samozřejmě, že někdy něco unikne. Utkání však ubojovali a dotáhli ho do vítězného konce."

Vladimír Petrovka (HC Most)
"Nemyslím si, že bychom odehráli špatné utkání. O zápase rozhodla druhá třetina, která byla z naší strany velmi nepovedená. Citelně nám dnes chyběli hráči, kteří k nám chodí z extraligových klubů na střídavý start.