7. 1. 2019 | Tomáš Nejedlo

Skvělý Marek Schwarz vyčaroval s lídrem z Jihlavy bod

43., pondělí 7. 1. 2019
Benátky n.J. - Dukla BEN - JIH
V prvním domácím utkání nového kalendářního roku hostili benátečtí hokejisté vedoucí tým tabulky Chance ligy - jihlavskou Duklu. A Středočeši chtěli navázat na povedený třízápasový trip, z něhož vytěžili šest bodů. Celek z Vysočiny u Jizery prokázal nespornou kvalitu, benátecký celek přestřílel jednoznačně a vysoko 52:16, leč utkání se rozhodovalo v prodloužení. A to zejména díky vynikajícímu výkonu brankáře Marka Schwarze, který mnohdy přiváděl jihlavské hráče doslova k šílenství. Když už se Dukla dostala do velké šance, narazila na nejklidnějšího muže v budově! Schwarz si připsal rovných padesát zákroků a uchránil alespoň bod. Ten druhý hostům vystřelil v závěru prodloužení Pohl.
Benátky n.J.: Schwarz (Žajdlík) – Kolmann, Kunst, Maier, Havlín, Niko, Husa, Žůrek – Wiencek, Chrtek, Průžek – M. Zachar, Šír, D. Špaček – Rychlovský, Najman, Teplý – A. Dlouhý, Burda, Klapka.
Dukla: Brož (Lundström) – J. Holý, J. Pohl, Půža, Štebih, Vála, Štindl, Černohorský – Pekr, Skořepa, Anděl – Čachotský, Werbik, Zeman – T. Havránek, M. Hlinka, Klíma – Hrníčko, Osmík, Harkabus.
Branky a nahrávky: 13. Kolmann (Průžek) – 34. Werbik (Čachotský, Zeman), 65. J. Pohl (Zeman). Rozhodčí: Luczków, Valenta - Tvrdík, Ševic. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 225. Střely na branku: 16:52. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Vsetín byl posledním soupeřem, se kterým se oba celky ve svých předchozích duelech střetly. Zatímco Benátečtí na Lapači uspěli a překvapili výhrou, Jihlavští s Valachy doma těsně padli. Pondělní duel začal aktivněji celek z Vysočiny a na konci 5. minuty mohl jít také do vedení. Michal Hlinka však z brejkové situace svižnou střelou trefil jen pravou tyčku Schwarzovy branky. O pár vteřin později se ale mohlo měnit skóre i na druhé straně. Po nedorozumění v jihlavských zadních řadách se mezi dvojicí protihráčů prosmýkl vytáhlý Adam Klapka, jenže ve velké šanci sám před Brožem netrefil branku.

Rušné momenty zkraje utkání pokračovaly velmi záhy. To ještě v 6. minutě střílel od modré čáry Půža a Hrníčkova teč málem znamenala první gól. Benátecké tentokrát zachránilo břevno. Branka však padla až ve 13. minutě. Domácí využily svou první přesilovku v utkání, a sice hned po třinácti vteřinách. Petr Kolmann si na modré čáře vyměnil puk s Průžkem a jeho střela po odrazu od tyčky znamenala vedení Benátek - 1:0.

Už v první části byla Dukla střelecky aktivnější a iniciativu pak převzala zejména v prostřední třetině, kdy Benátecké přestřílela jednoznačně 15:2! Jen díky výborným zákrokům Marka Schwarze Středočeši dlouho drželi hubené vedení. Zuby si na domácím brankáři vylámal zpočátku druhé třetiny Zeman, z ojedinělé šance se na druhé straně nezadařilo Zacharovi. Vyrovnání přinesla 34. minuta, kdy Jihlavští umotali benáteckou pětici. Čachotský vytvořil závar před brankovištěm a z jeho práce těžil Nicolas Werbik, jenž možná trochu se štěstím dostal puk do branky - 1:1. Nutno podotknout, že vyrovnání lídra tabulky bylo zasloužené.

Zápas gradoval ve třetí části hry, zejména pak v jejím závěru. Do té doby Schwarz předvedl z pestré škály zákroků kromě rozkleků, skoků, pádů i několik parádních švihů lapačkou. S trochou štěstí však zápas mohly v poslední pětiminutovce rozhodnout Benátky. Zachar totiž nejprve z ideální pozice minul a největší šanci neproměnil v 57. minutě Michal Teplý, když po přihrávce Rychlovského zpoza branky orazítkoval pravou tyčku Brožovy klece!

Duel tak za výrazné střelecké převahy Dukly dospěl do prodloužení, a i tam se musel Marek Schwarz činit. Osmi zákroky držel při vyloučení Havlína domácí nad vodou, a když už se zdálo, že vše rozlousknou až nájezdy, rozhodla Jihlava pouhých devět vteřin před koncem pětiminutového nastavení. Chrtek ve středním pásmu přišel o hokejku a souboj se tak zúžil na tři proti dvěma - Zeman v přečíslení vybídl najíždějícího Jana Pohla, kterému nezabránil ve skórování ani Schwarzův tygří skok - 1:2. Ze zajímavého duelu tak Dukla brala dva body, Benátky se však po zisku bodu nemají rozhodně za co stydět.

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): S první třetinou jsme byli spokojení, protože jsme v ní hráli dobře, jednoduše. V té druhé Jihlava přidala a zatlačila nás. Měla více ze hry a dočkala se vyrovnání. Ve třetí třetině se hrála vyrovnaná partie, řekl bych kdo s koho. Také jsme si vypracovali své šance, ze kterých jsme mohli utkání rozhodnout. Zápas dospěl do prodloužení. Ačkoliv jsme hráli proti lídrovi ligy, druhý bod jsme chtěli a v podstatě jsme zklamaní, protože si myslím, že utkání mělo dospět do samostatných nájezdů. Musíme se ještě podívat na video, zda v prodloužení nebyl faul na našeho hráče. Je škoda, že jsme si to s Jihlavou nemohli v nájezdech rozdat o druhý bod. Předvedený výkon byl ale z naší strany velmi dobrý, takto musíme pokračovat i nadále.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): V téhle mrazničce není jednoduché hrát. V první třetině jsme dostali takovou nešťastnou branku v oslabení. V dalších třetinách jsme ale soupeře přestříleli. Bohužel naše střely nebyly dost razantní na to, abychom utkání zvrátili ještě v základní hrací době. Myslím si, že získané dva body jsou určitě zasloužené. Soupeř samozřejmě měl nějaké příležitosti, ale domnívám se, že jsme si zasloužili i tři body. Musím ale znovu zopakovat, že naše zakončení nebylo dost razantní.