27. 12. 2010 | Ondřej Nejedlo

Táborští Kohouti urvali u Jizery těsnou výhru

31., pondělí 27. 12. 2010
Benátky n.J. - Tábor BEN - TAB
Poslední domácí utkání kalendářního roku 2010 se Benáteckým nepovedlo. Dnes se museli sklonit především před vynikajícím gólmanem Jakubem Čechem, který patrně uhranul domácí střelce, z nichž se jediný Petr Kolmann dokázal brankově prosadit. Kohouti v Benátkách předvedli takticky vyzrálý výkon, vycházeli ze zajištěné obrany a dokázali trestat chyby domácí defenzívy. Benáteckým nelze upřít snahu, s výjimkou druhé třetiny měli optickou převahu i šance, ale s jedním vstřeleným gólem se obvykle nevyhrává. Tábor se díky dnešní výhře posunul v tabulce právě před Benátky, které na 13. místě ztrácejí na Kohouty dva body.
Benátky n.J.: Stejskal – Kolmann, Bendík, Vála, Kajínek, Ulrych, Štich, Rýgl – Loskot, Urban, Klimt - Krejčík, Skořepa, Kica – Kopic, Jech, Nevyhoštěný – Pabiška, Weiss, Klíma - Liška. Trenér Černý.
Tábor: Čech - Hartmann, Černý, Horáček, Havran, Kanov, Kudrna - Štrba, Török, Matušík - Kocar, Šperger, Voříšek - Krätzer, Padělek, Mrkvička - Nedorost. Trenér: Kýhos.
Branky a nahrávky: 53. Kolmann (Nevyhoštěný) - 4. Černý (Šperger, Krätzer), 27. Matušík (Štrba). Rozhodčí: Lacina - Arazimová, Špringl. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 344. Střely na branku: 33:25.

Fotogalerie

Již úvodní minuty dnešního zápasu jakoby předznamenaly celý jeho pozdější průběh. Domácí začali aktivně, v šancích se objevil Urban, Kopic a Štich, ale vesměs narazili na pozorného strážce hostující svatyně – Jakuba Čecha. Zákonitě proto udeřilo na druhé straně. Kousek za modrou se dostal k puku Kamil Černý, všiml si, že Stejskal má zakrytý výhled, a okamžitě vypustil přesný projektil k levé tyči Stejskalovy svatyně – 0:1! Zbytek úvodní části hry se nesl ve znamení domácí převahy, ti svého soupeře výrazně přestříleli, hned třikrát hráli v početní převaze, ale překonat hostujícího brankáře nedokázali. V přesilovkách Benátečtí kombinovali v rozích, pálili většinou jen od modré, ale na tyto střely Čech viděl a dokázal je likvidovat. Nenašel se nikdo, kdo by dokázal být efektivní v mlýnici před Čechem, zakrýt mu výhled či tečovat puk. Asi v největší šanci se ocitl v samém závěru třetiny sjíždějící Rýgl, který v ideální pozici jen trefil přesouvacího se Čecha.

Ještě na počátku druhé části hry to byli domácí, kteří byli aktivnější a neustále se snažili korigovat pro ně nepříznivý stav. Ani Válovo vyloučení nepřineslo větší táborské šance, naopak ve 27. minutě byl vykázán na trestnou lavici hostující Nedorost. Bohužel domácí naložili s přesilovkou prachbídně. Rýgl zaváhal na útočné modré, z čehož rezultoval brejk dvou Kohoutů na jediného Kolmanna. Vracející se Rýgl sice ještě stačil vypíchnout Táborským puk, ale při tomto obětavém zákroku doklouzal až ke Stejskalovi, který už pak neměl možnost zasáhnout proti střele Jakuba Matušíka – 0:2! Vzápětí mohl kontrovat Nevyhoštěný, ale sám před Čechem neuspěl. Tato ledová sprcha naprosto paralyzovala domácí hráče, kteří až do konce třetiny předváděli hodně marný výkon. Jejich hra postrádala jakýkoli systém, nenašel se nikdo, kdo by dokázal strhnout spoluhráče. Tábor v těchto fázích zápasu hrál dobře kombinačně, na ledě kralovali zkušení borci Padělek, Štrba, Šperger, kolem nichž zoufale kroužili bezmocní a zaskočení domácí. Kohouti se dokonce mohli dostat do třígólového trháku, když Mrkvičkova bomba z 35. minuty orazítkovala pravou tyč Stejskalovy branky! Siréna, oznamující konec druhé třetiny, byla pro domácí tým vysvobozením.

Benátečtí již mnohokrát v této sezóně dokázali v závěru zápasu zvrátit nepříznivý stav. Od samého počátku třetí třetiny dávali najevo, že se o totéž pokusí i v v dnešním utkání. Nejednou tu bylo jiné mužstvo, které lépe bruslilo, pálilo ze všech pozic, ale zároveň naráželo na krále dnešního mače - Jakuba Čecha. Na něm si dnes vylámal zuby především zítřejší oslavenec Josef Skořepa, který v rozmezí několika sekund dvakrát stál sám před táborským gólmanem, ale nedokázal usměrnit puk do jeho čeřenu. Podobně se vedlo v 52. minutě i Krejčíkovi, a tak se nejspíš zdravě naštval domácí bek Petr Kolmann,, nepřihrál svým nervózním forvardům, obkroužil táborskou klec a po vyjetí před Čecha procedil puk přes jeho betony – 1:2! Závěrečný nápor Benátek ale bohužel otupil nikoli vyloučený domácí bek Štich, ale chybující arbitr Lacina, který přehlédl evidentní teč plexiskla při Štichově vyhození kotouče z vlastní obranné třetiny. Kohouti sice přesilovku nevyužili, ale domácím už zbývalo jen málo času na soustředěný závěrečný atak. V samém závěru sice Benátky hrály power play 6 na 4, to byl vyloučen Havran, ale marně. Je třeba konstatovat, že hosté dnes vyhráli zaslouženě, měli ve svém středu víc individualit, předvedli vysoce taktický výkon a byli gólově efektivnější, než živelně hrající domácí.

Milan Černý, trenér HC Benátky nad Jizerou
" Opět jsme si vylámali zuby v koncovce. V první třetině jsme měli převahu. Třináctkrát jsme vystřelili, zatímco soupeř měl asi třetinu našich pokusů. Když pominu hru v našem útočném pásmu, tak jsme nehráli vůbec špatně. Bohužel jsme nevytvořili větší tlak do hostující branky, neclonili jsme. Gólman Tábora všechny střely pochytal, protože na ně viděl. Myslím si, že jsme měli malou snahu tečovat či dorážet střely. Není to žádná novinka, stále se o tom bavíme. Znovu říkám, že před soupeřovým brankářem chybělo clonění, dnes prakticky jiné branky nepadají. Tahle optická převaha nepřinesla žádný gól. Naopak při ojedinělé útočné akci, když jsme zaváhali v rohu, tak jsme paradoxně inkasovali. Branka nás trošku hodila zpátky. Ve druhé třetině jsme měli problém se dostat přes střední pásmo, protože soupeř hrál do obrany. Takže jsme si nevytvářeli žádný tlak. Ve třetí třetině jsme přidali a když už jsme měli dobré střelecké příležitosti, tak jsme v koncovce selhali. Vidím před očima tři velké šance Pepy Skořepy, které si myslím, že byly k proměnění, čili vyložené. Když se vrátím do druhé třetiny, tak branka, kterou jsme dostali byla při naší přesilovce,kdy jsme chybovali na modré čáře. Je to věc, která se stane, ale stávat by se neměla. Snížení přišlo zásluhou našeho obránce Kolmanna, který se zapojil do útočení a dokázal přečíslit soupeře. Gól sice padl, ale padl pozdě. V závěru jsme ještě byli vyloučeni, nevím ani jak. V power play jsme ještě nějaké šance měli, byla tam i střela, která ale šla vedle. Byl to zápas blbec, kdy soupeř byl hratelný, ale ne na jednu branku. Na jeden gól vyhrát je vždy problém. Obdržené góly nevyplynuly z tlaku, ale soupeř z minima vytěžil maximum. My právě úplně naopak. "

Arpád Györi, asistent trenéra Hockey Club Tábor
" V první třetině jsme byli malinko pod tlakem i v důsledku oslabení, které jsme měli. Tam nás však podržel gólman Kuba Čech, který dnes chytal výborně a byl základem úspěchu. Hráli jsme dobře zezadu, i když jsme občas pár chyb udělali. Za stavu 2:0 jsme dali tyčku, měli jsme tam i další dvě šance, kdybychom zvýšili na 3:0, nebyl by závěr utkání tak dramatický. Důležité jsou ale tři body a my jsme spokojeni. "