15. 10. 2014 | Martin Schwarz, Ondřej Nejedlo

V Šumperku rozhodla třetí třetina

14., středa 15. 10. 2014
Šumperk - Benátky n.J. SUM - BEN
Téměř čtyřiačtyřicet minut drželi benátečtí hokejisté v dalekém Šumperku naději na bodový zisk. Na přesilovkový zásah Bergra dokázal taktéž v početní výhodě odpovědět Havlín. Poslední část hry ale patřila domácímu Salithu, který dostal za Vaněčkova záda tři kotouče a díky tomu se mohl radovat z výhry 4:1. Dvěma brankami se v zápase blýskl exhradecký hokejista Jan Berger.
Šumperk: Koutský - Drtil, Holík, Slavík, Sedlák, Starý, Novotný, Gewiese – Velecký, Berger, Haas – Žálčík, Moskal, Staněk – Vávra, Plášek, Brunec – Vachutka, Vrdlovec, Kužílek.
Benátky n.J.: Vaněček - Říha, Jandejsek, Ulrych, Mrázek, Beránek, Niko, Havlín – Ordoš, Špaček, Král – Hrníčko, Jonák, Skalický – Bittner, Mikyska, Maďar – Krejčík, Miškovský, Vařecha – Havlas.
Branky a nahrávky: 29. Berger (Sedlák, Haas), 44. Vávra (Brunec, Starý), 46. Holík (Velecký, Berger), 56. Berger (Haas, Velecký) - 39. Havlín (Niko). Rozhodčí: Přikryl - Novák, Poruba. Vyloučení: 8:7, navíc Ordoš (BEN) 10 minut OT, Bittner (BEN) 5 minut a do konce zápasu. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1144. Střely na branku: 34:21.

Třináct kol základní části měli hokejové kluby druhé nejvyšší tuzemské soutěže za sebou, prvoligová smetánka vstupuje do druhé čtvrtiny dlouhodobého dějství. Draci ji započali domácím střetnutím se středočeskými Benátkami nad Jizerou, kterým bylo do vracet. Sestava trenérů Radka Kučery a Jaromíra Jindřicha podlehla bílomodrým při úvodním kole na jejich kluziši 1:4, fanoušci tedy očekávali odplatu účastníkovi zatím posledního play-off během letošního jara.

Ani jeden z mačaftů, který se v rámci středečního podvečera zúčastnil souboje na severní Moravě, se nebojí střílet branky. Draci navíc před startem čtrnáctého kola ovládali statistiku přesilových her. Početní výhodu vyzkoušel Salith hned v počáteční pětiminutovce nového střetnutí. Avšak, stejně jako později Benátky, nedokázal vyloučení soupeře proměnit v gólové potěšení. Neukázněnost Benáteckých pak málem Šumperští zužitkovali těsně před polovinou zahajovacího dějství. Aleš Holík ale za hukotu haly trefil pouze přesouvajícího se brankáře Vaněčka. Ani další pokus domácího kapitána ke změně ve skóre nevedl, při samostatné akci dračí sedmadvacítka zakončovala do betonu připraveného gólmana v bílém trikotu. Na sklonku první dvacetiminutovky ještě dostala čtyřminutovou možnost přesilovky družina Středočechů, přesto odcházeli muži do kabin za bezbrankového stavu.

Jestliže rozjezdu mače chyběly branky a zdvižené ruce nad hlavou, prostřední část již potěšení nabídla. Příležitost hostujícího Beránka, ani dvojnásobná přesilovka draků pět na tři úspěch nepřivanuly. Ovšem na světelné tabuli probíhala 29. minuta utkání, když obránce Tomáš Sedlák přesně poslal touš na najíždějícího Jana BERGERA. Druhý zmiňovaný překonal benátackého strážce svatyně, jehož práva vlastní zámořský klub Washington Capitals. Trefil se do levé půlky zařízení – 1:0. Nechybělo příliš a modrožlutí mohli odnášet do kabiny po čtyřiceti minutách hry nejtěsnější náskok. Jenže minutu a čtvrt před koncem druhé třetiny od modré čáry propálil Vladislava Koutského Tomáš HAVLÍN nekompromisní peckou pod horní tyčky – 1:1. Takové skóre platilo až do začátku další třetiny.

Jak špatně předchozí perioda pro Salith končila, tak dobře začala ta závěrečná. Dvě možnosti k zakončení pro zadáka Tomáše Sedláka sice vyústily v povedené Vaněčkovy zákroky, ale ve 44. minutě získal zpátky vedení pro Šumperk Kamil VÁVRA. Mladý útočník ve službách Kučerovy party kvitoval společně s publikem v hledišti vlastní důraz na brankovišti – 2:1. Netrvalo dlouho a Tyršův zimní stadion burácel nanovo. Rána Michala Veleckého docestovala přímo na hokejku Aleše HOLÍKA, jenž napřáhl a puk se po jeho výborném zásahu zatřepotal potřetí v síti Benátek nad Jizerou – 3:1. Tým kouče Pešána neměl dostatek času na vyrovnání, na rozdíl tří gólů pro domácí navíc zvyšoval druhou trefou Jan BERGER. Salith již uhájil náskok, bral konečnou výhru 4:1. Pro útočníka Michala Veleckého ke všemu souboj s Benátkami znamenal čtyřsté utkání za seniory.

Radek Kučera (Šumperk): Důležité vítězství, myslím si, že zápas neměl nudný rytmus. Bruslilo se hodně nahoru a dolů, v obrovském tempu a nasazení. Šlo ale především o bruslení, které mnohdy na ledové ploše rozhodovalo. Už před zápasem jsme věděli, že Benátky chodí hodně do těla a hodlají hrát důrazný hokej. Bohužel často až za hranici čistých zákroků, například sekání a píchání hokejkou. Benátky každopádně nahrály jen do obrany, napadaly ve třech hráčích vepředu a občas nám dobře unikaly. Zisk tří bodů nám dělá radost.

Filip Pešán (Benátky nad Jizerou): Dvě třetiny jsme hráli dobrý hokej. První branku jsme si v podstatě vstřelili sami. Na to, jak jsme měli mladý tým, byla naše hra dobrá. Nemyslím si, že jsme hráli zákeřně, z čehož nás nařkl domácí trenér. Starším hráčům domácího týmu není příjemné, když jim mladí chodí do těla. Šumperk nabídnuté přesilovky využil a přesně tohle rozhodlo.