10. 9. 2018 | Tomáš Nejedlo, Věra Novotná

Benátecká domácí premiéra byla úspěšná, Prostějov odjíždí s prázdnou

2., pondělí 10. 9. 2018
Benátky n.J. - Prostějov BEN - PRO

Chance liga roztočila své obrátky ve vysokém tempu. Po úvodním zápase měli hokejisté Benátek nad Jizerou pouhý den volna a už na ně čekal další soupeř. Prostějov přijel k Jizeře posílen výhrou v prodloužení, parta trenéra Kudrny však chtěla dát najevo, že se s ní musí počítat a vlétla do zápasu s vervou sobě vlastní. V prvních deseti minutách se díky trefám Kolmanna a Mikysky ujali domácí vedení, které nepustili do konce zápasu. Po závěrečném hvizdu svítilo na tabuli skóre 6:4 a Benátečtí tak přidali do tabulky první body nového ročníku.

Benátky n.J.: Schwarz – Niko, Kolmann, Kunst, T. Hanousek, Maier, Husa, Jan Bednář – M. Zachar, J. Mikyska, Duda – Psota, Chrtek, D. Špaček – Průžek, Šír, Braid – Wiencek, Burda, Rychlovský.
Prostějov: Neužil – D. Kolář, J. Zdráhal, Mikliš, Havlík, Rašner, Foltýn, Kellner – Nouza, Divíšek, Starý – Račuk, Venkrbec, Dvořáček – Žálčík, Karpov, L. Luňák – Krejčiřík, Prokeš, Matýs.
Branky a nahrávky: 8. Kolmann (Niko, Šír), 9. J. Mikyska (Duda, T. Hanousek), 20. Kolmann (Niko), 38. M. Zachar (Šír, Duda), 54. Husa (Braid), 59. Duda – 5. Žálčík (Račuk, Venkrbec), 16. Žálčík (Karpov, J. Zdráhal), 51. Divíšek (Nouza, Prokeš), 58. Račuk (Divíšek). Rozhodčí: Kostourek, Valenta – Ševic, Votrubec. Vyloučení: 8:9, navíc Maier 10min OT (BEN). Využití: 4:3. Diváci: 205. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4.

Druhé kolo Chance ligy na benáteckém zimním stadionu nabídlo deset gólů, z toho hned sedm v nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Už první početní převaha znamenala změnu skóre. Na levém křídle si před benátecké beky nabruslil Lukáš Žálčík a zakončil nad Schwarzovo rameno - 0:1. Benátecká odpověď trvala něco málo přes tři minuty. Rozhodčí stejně jako u prvního benáteckého trestu uplatnili nové pravidlo pozdního dohrání a Jestřábi šli rázem do tří. Dvojnásobnou přesilovku Středočeši záhy využili. Petr Kolmann napřáhl na modré čáře a Neužil byl bez šance - 1:1. Benátky pokračovaly v pěti proti čtyřem a zkušený Radek Duda vybídl ke střele Josefa Mikysku, který srovnal mušku naprosto přesně - 2:1.

První třetina nabídla velmi ofenzivní hokej. Vedení domácích mohl navýšit ujíždějící Chrtek, ale na Neužila nevyzrál. A Prostějov trestal! Chybu v zadních řadách Benátek potrestal Lukáš Žálčík a svým druhým gólem v utkání tentokrát přelstil ležícího Schwarze - 2:2. Jenže to nebylo v první třetině ještě vše. Vyloučení Karpova v poslední minutě první části hry potrestal Petr Kolmann, a sice hned po sedmi vteřinách - jeho další ránu v utkání podruhé zastavila až síťka za Neužilem - 3:2.

Druhá třetina sice nenabídla tolik gólů, o to více se však vylučovalo. Nastala také situace, že oba celky hrály se třemi bruslaři v poli - tedy podobně jako v prodloužení, jen s rozdílem, že na na trestných lavicích seděli dva borci na každé straně. Na rozdíl dvou branek ale mohl ještě předtím zvýšit na hranici brankoviště Zachar, jenže jeho tutovku vychytal pohotový Neužil. Do kabina se však šlo za dvoubrankového vedení Benátek. I čtvrtý gól domácích padl v přesilovce. Duda s Šírem vymysleli palebnou pozici pro Marka Zachara a ten nepohrdl - 4:2.

Přesilové hry byly v pondělním utkání velmi důležitým faktorem. Také snižující gól Prostějova byl využitou přesilovkou, když pěknou kombinaci Prokeše s Nouzou zhodnotil přesnou trefou zkušený Tomáš Divíšek a Jestřábi byli rázem v zápase - 4:3. Rozhodujícím faktorem pro vývoj celého zápasu se však ukázala situace z 54. minuty. To se na útočný výlet vydal obránce Jakub Husa a výstavním tahem trefil přesně horní růžek Neužilovy branky - 5:3.

Dostihy ale pokračovaly! Hanouskův faul nabídl hostům přesilovku, navíc umocněnou power-play a Divíškovu zkušenou přihrávku usměrnil přesně mezi Schwarzovy betony Marek Račuk - 5:4. Neužil se sice na chvíli vrátil do branky, ale krátce poté opět spěchal na střídačku a hostům se za moment stala osudná Račukova přihrávka tzv. "na slepo". Tu totiž vystihl všudypřítomný Radek Duda a trefou do prázdné branky završil svůj povedený tříbodový zápas - 6:4. Zbytek ofenzivního duelu se v poklidu dohrál a Benátečtí slavili první body.

Fotografie ze zápasu naleznete v odkaze:

Jiří Kudrna (Benátky nad Jizerou): Pochopitelně jsme šťastní, že jsme tento zápas vyhráli. Myslím si, že jsme podali dobrý, poctivý výkon. Kluky chci pochválit za to, že oproti minulému zápasu více stříleli. Také nám vyšly přesilové hry, což ale souvisí se zvýšenou četností střelby a chválím také Marka Schwarze v naší bráně, který nás hodně podržel. Doufám, že toto vítězství nám pomůže do dalších utkání.

Jiří Vykoukal (Prostějov): Udělali jsme stupidní vyloučení, kterými jsme dostali soupeře na koně. Podobné to bylo i v minulém zápase proti Vsetínu. Nemůžeme dělat takové prohřešky, protože při hře v rovnovážném počtu hráčů jsme byli lepším týmem. Máme kvalitu, ale v oslabeních jsme čtyřikrát inkasovali.