12. 11. 2018 | Věra Novotná

Benátečtí předvedli bojovný výkon, v nájezdech ale uspěli Třebíčští

22., pondělí 12. 11. 2018
Benátky n.J. - Třebíč BEN - TRE

Hokejisté Benátek nad Jizerou přivítali na domácím ledě Třebíč. Utkání přineslo velmi ofenzivní hokej plný přesilových her. Právě početní výhody se nakonec ukázaly klíčové pro vstřelení gólu, neboť při nerovnovážném stavu padlo hned pět ze sedmi celkových branek. Pohledná hra dokráčela až do nastaveného času, který i přes několik šancí rozuzlením neskončil. Došlo tak na samostatné nájezdy, v nichž Silvestr Kusko rozhodl střelou do horní šibenice o bonusovém bodu pro hosty ze Třebíče.
Benátky n.J.: Schwarz – Husa, Niko, Maier, T. Hanousek, Aubrecht, Jan Bednář, Uřídil – Psota, J. Mikyska, A. Dlouhý – Průžek, Bittner, D. Špaček – Čech, Braid, Wiencek – Klapka, Burda.
Třebíč: Jekel – Szathmáry, Bilčík, Vl. Brož, L. Vágner, Nedbal, V. Čejka, R. Čermák – Mlynář, Raška, Vodný – Havlát, Nedvídek, Kusko – Paták, Tadeáš Král, Malec – M. Novák, Škvrně, J. Čejka.
Branky a nahrávky: 7. Maier (Bittner, D. Špaček), 18. Niko (Psota, Husa), 34. Psota (A. Dlouhý) – 3. Nedvídek (Szathmáry, Vl. Brož), 5. Nedvídek (Raška, Kusko), 9. Mlynář (Nedbal, V. Čejka), rozh. náj. Kusko. Rozhodčí: Grech, Veselý – Coubal, Kokrment. Vyloučení: 6:8, navíc Vágner 10min OT (TRE). Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 185. Střely na branku: 32:19. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.

Úvodní třetina byla pastvou pro oči každého fanouška hokeje. Hra se přesouvala z jedné strany kluziště na druhou, o šance nebylo nouze a k vidění byly i pěkné osobní souboje. Hosté z Třebíče šli do vedení hned ve 3. minutě, kdy na hranici kruhu napřáhl ke střele Lukáš Nedvídek, po jehož střele se puk otřel o jednoho z bránících hráčů a zamířil do protipohybu brankáře Schwarze. Třebíčští se dostali díky vedoucí brance na koně a svůj náskok navýšili díky další využité početní výhodě. Autorem branky nebyl nikdo jiný než nejproduktivnější hráč Třebíče Lukáš Nedvídek, který se již v 5. minutě zápasu přiblížil hattricku. Tentokrát poslal puk nad rameno benáteckého gólmana. Benátečtí hledali rychlou odpověď rovněž v přesilové hře, avšak Mikyska z mezikruží těsně minul branku a střelu Patrika Maiera Jekel dokázal vyrazit.

Patrik Maier však dokázal snížit stav ihned z následující domácí akce díky přesné a tvrdé střele od modré čáry. Jedinou brankou, která v první třetině padla při vyrovnaném počtu hráčů, měl na svědomí hostující Tomáš Mlynář, jehož pokus si nešťastně srazil do vlastní sítě obránce Uřídil. Z domácími mohlo být v polovině třetiny ještě hůře, Paták ale svou povedenou střelou orazítkoval břevno Schwarzovy branky. Poslední slovo první periody patřilo domácím, kteří odešli do šaten s jednobrankovým mankem zásluhou Jána Nika, jenž nadvakrát prostřelil třebíčského gólmana a využil tak druhou domácí přesilovku v zápase.

Také druhá třetina přinesla šance na obou stranách. Jako první musel zasahovat Schwarz, který nakonec přerušil hru. Následovala třetí přesilová hra Benáteckých, v níž si však parta trenéra Kudrny větší šanci nevytvořila. Stejný scénář se opakoval i na druhé straně kluziště. Niko navíc pokukoval po brance při vlastním oslabení, avšak puk nedokázal zpracovat. Následně Benátečtí chytili útočnou slinu a zasypali Jekela jednou střelou za druhou, ani jedna však neprošla do sítě.

Díky své aktivitě se Benátečtí dokázali dostat na vyrovnané skóre zásluhou Matěje Psoty, který se zbavil bránícího hráče a svižnou střelou našel mezírku mezi Jekelovy betony. Benátecké navíc mohlo těšit, že se tak stalo při vlastním oslabení. Domácí cítili šanci, Psota se hned dvakrát dostal do příležitosti, ale neuspěl ani on, ani Klapka, který prověřil Jekela z pravého křídla.

Také třetí třetina přinesla hned několik velkých šancí na obou stranách. Tu první měl hostující Kusko, jehož Schwarz dokázal vychytat, stejně tak jako dorážejícího Nedvídka. Hosté byli aktivní i při vlastním oslabení, naštěstí pro domácí příznivce nedokázali svých šancí využít a i nadále tak platil nerozhodný stav. Ve 46. minutě měl na hokejce vedoucí gól Vodný, avšak z velmi dobré pozice minul benáteckou branku. Schwarz se následně musel vypořádat s dalším závarem před vlastním brankovištěm a celou situaci zvládl.

Ve 49. Minutě pláchl soupeři Ladislav Bittner, který byl při samostatném úniku faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Bittner se snažil najít místo mezi betony třebíčského brankáře, který tam však vytouženou mezírku nenechal. V samém závěru zápasu měli hosté výhodu jednoho muže v poli, i přes drtivý tlak ale nedokázali utkání v základní hrací době překlopit na svou stranu. V nastavneném čase měly oba celky své šance, k rozuzlení duelu ale nedošlo. Samostatné nájezdy potřebovaly šest sérií. Právě v šesté sérii vyjel v třebíčském dresu Silvestr Kusko, jenž poslal puk nad lapačku Schwarze a rozhodl o bonusovém bodu.

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): Od začátku utkání jsme chtěli hrát bez vyloučení. Přesto se nám začátek zápasu vůbec nepovedl. Řekl bych, že byl jak ve zlém snu. Hodně rychle jsme prohrávali 0:2, pak jsme sice vstřelili kontaktní branku, brzy jsme ale inkasovali potřetí. Postupem času jsme se ale dostali zpět do hry. Pomohly nám k tomu také přesilové hry. Myslím si, že ve druhé třetině jsme se zaslouženě dočkali vyrovnání. Ve třetí třetině jsme měli další přesilovky, ze kterých se utkání dalo rozhodnout v náš prospěch. Bohužel jsme přesilovky nevyužili. Chtěli jsme zvládnout prodloužení. Samostatné nájezdy jsou loterie, v nich byl šťastnější soupeř. Utkání se dalo vyhrát za tři body. Po špatném začátku si ceníme morálky našeho týmu, který to nevzdal a nepříznivé skóre dotáhl. Až do závěru jsme se tak rvali o všechny body. Určitě jsme měli na to, abychom vyhráli.

Martin Sobotka (SK Horácká Slavia Třebíč): Ve finále si myslím, že ta remíza je spravedlivá. Měli jsme dobrý úvod zápasu, ve kterém jsme využili dvě přesilové hry. Soupeř poté také využil přesilovku a snížil na 1:2. Odskočili jsme na 3:1 a tam si myslím, že přišel jeden ze zlomových momentů. Na mysli mám branku na 4:1. Z té dálky nevím, zda byla či nebyla. Video v této soutěži neexistuje, takže nevím. Myslím si ale, že to spíše gól byl. Rozhodčí ho ale neviděl, neuznal ho, takže zkrátka nebyl. I tak jsme ale měli pokračovat v naší hře. Z toho konceptu jsme ale trošku vypadli a soupeř vyrovnal na 3:3. V poslední třetině přišla taková ta naše kaňka, kdy jsme se nechali čtyřikrát zbytečně vyloučit. V některých momentech nás v těchto přesilovkách podržel Pavel Jekel. Dotáhli jsme to tedy až do prodloužení a posléze i do nájezdů. V nich jsme byli šťastnější. Dva body jsou zlaté, avšak dnes naše hra nebyla ideální.