15. 8. 2019 | Věra Novotná

Benátečtí zdramatizovali duel s německým soupeřem, nakonec padli v prodloužení

přát., čtvrtek 15. 8. 2019
Benátky n.J. - Lausitzer BEN - LAU

U řeky Jizery byl k vidění další duel se zahraničním soupeřem. Proti benátecké sestavě se tentokrát představil německý tým EHC Lausitzer Füchse. Benátečtí šli do vedení, avšak němečtí hokejisté předvedli několik pěkných akcí a díky své rychlosti si vytvořili náskok. Svěřenci trenéra Jiruše ale ukázali, že se nevzdají snadno a díky dvěma gólům Daniela Špačka poslali zápas do prodloužení. V nastaveném čase nakonec Darcy Murphy vstřelil rozhodující branku a němečtí hráči tak byli nakonec šťastnější.
Benátky n.J.: Hrstka (31. Čajan) – Hampl, Kolmann, Aubrecht, Buchtela, Kovář, Niko, Had – Duda, Šafařovský, Wiencek – Špaček, Bittner, Jiruš – Křepelka, Dlouhý, Vomáčka.
Lausitzer: Franzreb (Carruth) – Keussen, Karrer, Kuschel, Granz, Monteith, Fern, Poživil – Farmer, Hammond, Murphy – Breitkreuz, Andres, George – Rentsch, Ustorf, Strodel – Rennert, Reichel, Schwamberger.
Branky a nahrávky: 11. Aubrecht (Bittner), 48. Špaček (Jiruš), 60. Špaček (Duda, Bittner) – 27. Murphy (Farmer, Hammond), 32. George (Hammond), 46. Strodel (Ustorf), 63. Monteith (Hammond). Rozhodčí: Bernat, Zavřel – Axman, Kettner. Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 26:31. Diváci: 80. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4.

Benátečtí hokejisté chtěli dát hned ze začátku jasně najevo, kdo je zde doma. Již po dvaceti sekundách měl na holi velmi pěknou příležitost Petr Kolmann, avšak nedokázal od modré výrazněji ohrozit německého gólmana. Také na druhé straně přišla velká šance, pokus Ustorfa ale skončil mimo branku Benátek. To o chvíli později bylo Hrstkovi mezi třemi tyčemi ještě více horko, naštěstí pro domácí však Murphy orazítkoval tyč. Skóre se poprvé měnilo v polovině první dvacetiminutovky. Bittner při vlastním oslabení vyvezl kotouč z obranného pásma, našel přihrávkou Davida Aubrechta, který bez rozmýšlení prostřelil brankáře Franzreba. Němci byli v utkání velmi aktivní a Hrstka se musel v brance otáčet. Na konci 13. minuty měl gól na holi znovu Murphy, jenž ale tentokrát netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Na konci úvodního dějství mohl na dvoubrankový rozdíl zvýšit Wiencek, který se dostal do samostatného úniku, avšak Franzreb sledoval puk pozorně a nedovolil benáteckému útočníkovi dostat puk za jeho záda.

Druhou třetinu otevřel opět rychlou a tvrdou střelou Kolmann, avšak puk letěl nad branku německého celku. Následně dokázali domácí sevřít svého soupeře v jeho obranném pásmu a zasypali gólmana Franzreba sprškou střel, žádná ale nerozsvítila červené světlo značící gól. Ke slovu se tak dostal soupeř, konkrétně Keussen, jehož gólu zabránil Hrstka parádním zákrokem, na nějž poté navázal ještě dalšími lapenými pokusy. Celých 86 minut držel Jakub Hrstka čisté konto v benátecké dresu v letošní přípravě. V 27. minutě jej překonal střelou mezi ruku a tělo Darcy Murphy, jenž byl v duelu velmi aktivním a několikrát dobře mířil. Ve 31. minutě nastoupil do benátecké branky Pavel Čajan, další mladý gólman, který by rád nakoukl do dospělého hokeje. Čajan si však ještě nesáhl pořádně na puk, a již jej musel, po rychlém brejku Jordana George, lovit kotouč z brány. V závěru třetiny se domácí museli bránit dvojnásobné přesilové hře, kterou zdárně ubránili a stále tak měli před sebou jasný úkol – dohnat jednobrankové manko.

V úvodu třetí třetiny se oba celky v držení kotouče střídaly. Po několika akcích se nakonec rozsvítilo světlo za zády benáteckého gólmana poté, co Nicolas Strodel našel volný puk v brankovišti a dostal jej za čáru. Z dvoubrankového vedení se ale Němci neradovali dlouho. Přesně o dvě minuty později se prosadil po pěkném průniku Daniel Špaček, který překonal Franzreba přízemní střelou. Dvanáct minut měli Benátečtí na to, aby vyrovnali stav a poslali zápas do prodloužení. Hráči soupeře se ale nehodlali vzdát a několikrát ohrozili Čajanovu branku. Dvě minuty před závěrečnou sirénou to svěřenci trenéra Jiruše zkusili v šesti hráčích v poli. Toho mohli hosté využít, kteří vyhozením jen těsně minuli prázdnou branku. Následně se však kotouče chopil Duda, vnikl do útočného pásma, přihrál Danu Špačkovi a ten překonal přesouvajícího se Franzreba.

Prodloužení začalo akcí hostujícího celku, avšak přihrávka, která měla sloužit k tomu, aby ji některý z hostujících hráčů tečovat, skončila v lapačce brankáře Čajana. Následovaly dva neúspěšné pokusy domácích, které nemířily do prostoru mezi třemi tyčemi, a proto mohli znovu útočit hosté. Georgův pokus o objetí branky skončil neúspěšně, avšak Benátečtí následně ztratili puk a v přečíslení dvou proti jednomu dokázal rozhodnout Mychal Monteith, který byl jedním z nejaktivnějších hráčů německého celku.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Utkání bylo vyrovnané, rozhodovaly v něm maličkosti. Soupeři jsme darovali několik přesilových her, díky kterým se dostal do zápasu. V závěrečné power-play se nám podařilo srovnat. V prodloužení jsme ale udělali chybu, kterou dokázali hosté potrestat. Kluky chválím za bojovnost. Byl to fyzicky náročný hokej, ve kterém jsme, i v menším počtu hráčů, drželi se soupeřem krok.